Tesle povolili FSD

CEO automobilky, Elon Musk, získal cez víkend čínsky súhlas na nasadenie autonómneho softvéru automobilky Full Self-Driving (FSD). Systém FSD je najvyšší stupeň asistencie vodičovi, vyvinutý spoločnosťou Tesla, ktorý má za cieľ umožniť vozidlám jazdiť takmer úplne samostatne bez potreby zásahu vodiča.

Investori boli touto správou nadšení a poslali akcie Tesla o 15 % nahor. Teraz investori a analytici z Wall Street musia zistiť výhody a potenciálne riziká pre výrobcu elektromobilov z predaja FSD v novej krajine. Dva potenciálne riziká sú ochrana údajov a tréning softvéru FSD na báze umelej inteligencie. Niektoré z trénovacích počítačov Tesla bežia na čipoch Nvidia, ktoré nie je možné v Číne predávať. Tesla musí tiež dávať pozor na svoje zaobchádzanie s čínskymi údajmi vodičov.

image 41

Analytik Citi Jeff Chung Chung vidí Teslu ako schopnú oddeliť vývoj FSD pomocou počítačovej sily založenej v USA od špecifických požiadaviek produktu FSD pre Čínu. „Tesla FSD nutne nevyžaduje uploadovanie čínskych údajov späť do USA,“ napísal Jeff Chung. To sú pre investorov dobré správy, avšak Chung nevidí obrovský finančný úspech z FSD v Číne.

Tesla, ktorá oznámila prvý pokles tržieb v histórií, predala približne 1,7 milióna vozidiel v Číne. Ak by 25 % z nich platilo 99 USD mesačne za používanie FSD, predstavovalo by to približne 500 miliónov USD dodatočného príjmu ročne. To by pridalo približne 10 centov k zisku na akciu, pri predpoklade 100 % marže.

„Podnik s robotaxi by mal zohrávať oveľa dôležitejšiu úlohu v budúcom potenciáli zisku,“ dodal Chung. Pravdepodobne sa s jeho hodnotením zhodujú aj americkí analytici. Najväčší prospech z FSD bude vtedy, keď bude dostatočne dobrý na to, aby autá skutočne samostatne jazdili. Tesla predstaví robotaxi 8. augusta tohto roku, uviedol to CEO automobilky Elon Musk na sociálnych sieťach. Musk už niekoľko rokov sľubuje robotaxi, ale zatiaľ sa aj tento sľub, podobne ako mnoho ďalších v podaní Muska, radí medzi nerealizovateľné.

Akcie Tesla


Akcie Tesly od začiatku roku klesli o -21,8% a ich aktuálna cena je 194,1 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 49,8 násobok zisku na akciu (P/E); 60,5 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 49,1 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 618,8 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokFrancúzske firmy realizujú rekordné buybacky. Čo na to vláda?
Ďalší článokPayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno