Ťažobný sektor

V minulom roku sme Vás informovali o najväčších zbrojárskych alebo vesmírnych spoločnostiach na svete. V tomto článku sa bližšie pozrieme na najväčšie ťažobné spoločnosti v súčasnosti. Ťažobný sektor je životne dôležitým odvetvím, ktorý tvorí chrbtovú kosť mnohých ekonomík na celom svete a poskytuje základné suroviny pre rôzne priemyselné odvetvia, od stavebníctva až po technológie.

V priebehu rokov sa ťažobné spoločnosti rozrástli čo do veľkosti a rozsahu, pričom niektoré sa stali globálnymi gigantmi v ťažbe a výrobe nerastov a kovov. To znamená, že ziskovosť spoločností sa odráža od cien jednotlivých komodít a to vo veľkej miere ovplyvňuje aj pohyb akcií spoločnosti. Nedávno sme pre Vás pripravili aj článok o tom ako sa darilo jednotlivým komoditám v roku 2023:

V tomto článku preskúmame najväčšie ťažobné spoločnosti na svete, z ktorých každá významne prispieva ku globálnemu ťažobnému sektoru. V ťažobnom sektore je v súčasnosti 220 spoločností, verejne obchodovaných na akciových burzách. Celková trhová hodnota sektoru je 1,6 bilióna USD a za minulý rok sektor vykázal tržby v celkovej hodnote 1 biliónu USD.

V súčasnosti je v tomto sektore zamestnaných takmer 1,5 milióna zamestnancov, a to len v spoločnostiach, ktoré sú verejne obchodované, pričom najväčším zamestnávateľom je indická firma Coal India, ktorá zamestnáva takmer 250 tisíc ľudí. Druhým najväčším zamestnávateľom je švajčiarsky gigant Glencore, ktorý zamestnáva 140 tisíc ľudí. Priemerná dividenda v ťažobnom sektore je 1,72 %.

TOP 10: najväčšie ťažobné spoločnosti na svete (2024)

TOP 10: najväčšie ťažobné spoločnosti na svete

BHP Group

Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu K 11

BHP Group, predtým známa ako BHP Billiton, je najväčšia ťažobná firma na svete. Austrálsky gigant ťaží viacero komodít vrátane železnej rudy, medi, uhlia a ropy. BHP má pobočky vo viacerých krajinách so silným zastúpením v Austrálii a Amerike. Železnú rudu ťaží v regióne Pilbara v Západnej Austrálii. Meď ťaží v Chile, Peru a v Austrálii, uhlie v Kolumbii, ropu a zemný plyn najmä v Amerike a Austrálii a hliník v Kanade a Spojenom kráľovstve.

BHP je jednou z kľúčových hráčov na svetovom trhu s komoditami a hrá dôležitú úlohu v globálnej ekonomike. Jej ťažobné operácie sú rozsiahle a súvisia s rôznymi surovinami, ktoré sú nevyhnutné pre mnoho odvetví a priemyselných procesov. Spoločnosť má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu 167,2 miliardy USD a v zamestnáva takmer 50 tisíc zamestnancov po celom svete. Taktiež investorom ponúka dividendový výnos na úrovni 2,6 %.

Tržby spoločnosti minulý rok dosiahli 53,8 miliardy USD a firma vykázala zisk takmer 13 miliárd USD. To predstavuje pokles o 17 % oproti roku 2022 kedy sa firma zaradila medzi TOP 30 najziskovejších spoločnosti na svete.  

TOP 10: najväčšie firmy na svete

Akcie BHP Billiton


Akcie BHP Billiton v roku 2023 vzrástli o +0,6 % a v súčasnosti sa obchodujú za 64,6 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 12,9 násobok zisku na akciu (P/E) a 13,4 násobok EV/EBITDA.

Rio Tinto

Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu K 9

Rio Tinto je druhou najväčšou ťažobnou spoločnosťou na svete, podľa trhovej kapitalizácie, s bohatou históriou siahajúcou až do roku 1873. Britská spoločnosť je významným hráčom v hliníkovom priemysle, ktorý sa zaoberá ťažbou bauxitu, rafináciou oxidu hlinitého a tavením hliníka. Firma má významné operácie na ťažbu medi a železnej rudy v rôznych častiach sveta vrátane Spojených štátov, Čile a Mongolska. Taktiež vlastní a prevádzkuje diamantovú baňu Argyle v západnej Austrálii, ktorá bola až do svojho zatvorenia v roku 2020 známa výrobou ružových diamantov. Rio Tinto v súčasnosti zamestnáva viac ako 54 tisíc pracovníkov.

Najväčší svetový producent železnej rudy, ktorá minulý rok vzrástla o 23 %, Rio Tinto, urobil v roku 2023 niekoľko významných zmien, vrátane väčšieho využívania autonómnej technológie na zvýšenie produkcie. Len v poslednom štvrťroku vyexpedovala z Pilbary (západného regiónu v Austrálii) 83,9 milióna ton železnej rudy v porovnaní s 82,9 milióna ton v predchádzajúcom roku.

Firma oznámila nárast dodávok železnej rudy v štvrťroku o 1,2 %. Podpísala tiež dohodu o vytvorení spoločného podniku Matalco pre hliník, ktorý vstúpi do rýchlo rastúceho priemyslu recyklácie hliníka v Severnej Amerike. Výroba hliníka bola o 9 % vyššia ako v roku 2022, pretože sa ťažba v severoamerickej oblasti Kitimat vrátila na plnú kapacitu. Generálny riaditeľ spoločnosti, Jakob Stausholm, načrtol strednodobé a dlhodobé ciele, v ktorých chce firma formovať portfólio príjmov do budúcnosti. V roku 2024 sa v dôsledku rastu cien komodít a rastu produkcie očakáva zvýšenie dividendy Rio Tinto na 4,12 EUR. Firma vykázala v roku 2022 čistý zisk na úrovni 12,4 miliardy pri tržbách 55,5 miliardy USD.

Rio Tinto je druhou najväčšou ťažobnou spoločnosťou na svete

Akcie Rio Tinto


Akcie Rio Tinto v roku 2023 vzrástli o +2,2 % v súčasnosti sa obchodujú za 70,6 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 13,8 násobok zisku na akciu (P/E) a 6,4 násobok EV/EBITDA.

China Shenhua Energy

Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu K 12

China Shenhua Energy je významnou spoločnosťou v čínskom ťažobnom priemysle a hrá dôležitú úlohu v odvetví energetiky a ťažby uhlia. Spoločnosť je jedným z najväčších producentov uhlia na svete a ťaží rôzne druhy uhlia, vrátane hnedého a čierneho uhlia. Okrem ťažby uhlia je Shenhua aj aktívnym hráčom v energetickom sektore a prevádzkuje elektrárne na spaľovanie uhlia a iné energetické zariadenia.

Ťažiarska firma je jednou z najhodnotnejších verejne obchodovaných spoločností v Číne, s aktuálnou trhovou kapitalizáciou 90,7 miliardy USD ide tak o 13. najhodnotnejšiu organizáciu v Číne. Taktiež je jedným z najväčších zamestnávateľov v tomto odvetví, v súčasnosti zamestnáva viac ako 80 000 pracovníkov. Shenhua prevádzkuje niekoľko elektrární, vrátane uhliarskych elektrární, veterných elektrární a iných energetických zariadení. Taktiež sa zaoberá výrobou syntetických palív.

Čínska organizácia v roku 2022 vykázala tržby 49,3 miliardy USD pričom zaznamenala čistý zisk takmer 11 miliárd USD. Dividendový výnos spoločnosti v súčasnosti predstavuje 7,5 %.

top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete

Akcie China Shenhua Energy


Akcie China Shenhua Energy v roku 2023 a vzrástli o +14 % v súčasnosti sa obchodujú za 28,6 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 8,7 násobok zisku na akciu (P/E) a 2,3 násobok EV/EBITDA.

Glencore

Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu K 13

Medzi najväčšie ťažobné spoločnosti na svete patrí švajčiarska spoločnosť Glencore, ktorá je jednou z najväčších svetových spoločností s celosvetovou diverzifikáciou prírodných zdrojov. Firma bola založená v roku 1974 v Švajčiarsku a odvtedy sa stala jedným z popredných hráčov v globálnom obchode so surovinami.

Glencore je jedným z popredných ťažiteľov a obchodníkov uhlia na svete. Operuje v rôznych krajinách, vrátane Austrálie, Kolumbie, Južnej Afriky a ďalších. Generálny riaditeľ Glencore, Gary Nagle uviedol, že za celý rok 2023 bude upravený zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) nad hornou hranicou dlhodobého orientačného rozpätia 2,2 až 3,2 miliardy USD ročne, pravdepodobne v rozmedzí 3,5 až 4,0 miliardy USD. Spoločnosť zamestnáva 140 000 ľudí po celom svete.

Správu o klíme Glencore, ktorá bola zverejnená na jej výročnom stretnutí v máji, odmietlo viac ako 30 % jej investorov. Keďže ťažba energetického uhlia najviac znečisťuje jej zdroje, približne 29 % jej akcionárov podporilo uznesenie, ktoré sa snaží objasniť postup pri obmedzovaní ťažby. Počas roku 2023 sa akciám Glencore nedarilo, a preto k dnešnému dňu klesli takmer o 20 %. Dividendový výnos spoločnosti v súčasnosti predstavuje 8,8 %.

Medzi top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete patrí švajčiarska spoločnosť Glencore

Akcie Glencore


Akcie Glencore v roku 2023 klesli o -15 % a v súčasnosti sa obchodujú za 611,4 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 7,5 násobok zisku na akciu (P/E) a 7,6 násobok EV/EBITDA.

Vale

top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete

Vale S.A. je jednou z najväčších medzinárodných spoločností pôsobiacich v oblasti ťažby a spracovania železnej rudy. V súčasnosti je firma 3. najhodnotnejšou verejne obchodovanou spoločnosťou v Brazílii, s trhovou kapitalizáciou 65,7 miliardy USD. Vale bola založená v roku 1942 v Brazílii ako Companhia Vale do Rio Doce a pôvodne sa zameriavala na ťažbu a prepravu železnej rudy. Neskôr sa rozšírila do viacerých oblastí, vrátane ťažby iných kovov, ako je nikel a meď, a do oblastí energetiky a logistiky.

Jeho najväčšími ťažobnými komplexmi pre železnú rudu sú železnorudné komplexy Carajás a Serra Leste v Brazilii. Okrem toho má operácie v Kanade, Austrálii a Mozambiku. Vale ťaží meď v rôznych častiach sveta, vrátane Brazílie, Kanady, Zambijskej republiky a iných krajín. Brazílska hlavná lokalita Pico do Itabirito je jedným z jeho ťažobných komplexov pre meď. Firma dosiahla za rok 2022 tržby v hodnote 43,8 miliardy USD a vykázala čistý zisk na úrovni takmer 19 miliárd USD. Dividendový výnos spoločnosti v súčasnosti predstavuje 8 %.

Vale S.A. je jednou z najväčších medzinárodných spoločností pôsobiacich v oblasti ťažby a spracovania železnej rudy

Akcie Vale


Akcie Vale v roku 2023 klesli o -14,9 % a v súčasnosti sa obchodujú za 14,9 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 7,1 násobok zisku na akciu (P/E) a 4,4 násobok EV/EBITDA.

Southern Copper

Southern Copper Corporation je globálna ťažobná spoločnosť so sídlom v Spojených štátoch, ktorá sa špecializuje na ťažbu a spracovanie medi.


Medzi najväčšie ťažobné spoločnosti patrí Southern Copper Corporation, ktorá je globálna ťažobná spoločnosť so sídlom v Spojených štátoch, a sa špecializuje na ťažbu a spracovanie medi. Okrem medi ťaží aj zlato, striebro a molybdén, ktoré sú sprievodnými produkty pri ťažbe medi. Firma je najväčšou ťažobnou organizáciou v USA, ktorá zamestnáva viac ako 15 tisíc ľudí po celom svete. Súčasná trhová kapitalizácia Southern Copper Corporation je 66 miliárd amerických dolárov.

Southern Copper má rozsiahle ťažobné operácie v Latinskej Amerike, vrátane Peru a Mexika. Taktiež pôsobí v Cuajone v Peru, kde sa ťaží molybdén a striebro a zlato ťaží v oblasti La Caridad v Mexiku. V roku 2022 firma zaznamenala zisk 2,6 miliardy USD pri tržbách 10 miliárd USD. Dividendový výnos spoločnosti v súčasnosti predstavuje 4,7 %.

Southern Copper Corporation je globálna ťažobná spoločnosť so sídlom v Spojených štátoch, ktorá sa špecializuje na ťažbu a spracovanie medi.

Akcie Southern Copper Corporation


Akcie Southern Copper Corporation roku 2023 vzrástli o +20,4 % a v súčasnosti sa obchodujú za 88,3 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 22,7 násobok zisku na akciu (P/E) a 12,7 násobok EV/EBITDA.

Freeport-McMoRan

Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu K 16

Spoločnosť Freeport-McMoRan (často označovaná len ako Freeport) je medzinárodná ťažobná spoločnosť so sídlom v Phoenixe, štáte Arizona. Freeport-McMoRan sa špecializuje na ťažbu a spracovanie rôznych komodít, vrátane medi, zlata, striebra a molybdénu. Meď je hlavnou komoditou, na ktorú sa spoločnosť zameriava, a je jedným z popredných svetových producentov medi.

Jej ťažobné aktivity majú významný vplyv na globálny trh súvisiaci s meďou. Spoločnosť sa snaží dosiahnuť udržateľnú a efektívnu ťažbu a prispôsobiť sa trhovým podmienkam. Spoločnosť Freeport-McMoRan má ťažobné operácie na rôznych miestach po celom svete. Niektoré z jej hlavných ťažobných lokalít zahŕňajú:

  • Grasberg Complex v Indonézii, kde sa ťaží meď a zlato.
  • Morenci v Arizone, USA, kde sa ťaží meď a molybdén.
  • Cerro Verde v Peru, ktorý ťaží meď a molybdén.
  • Bagdad v Arizone, USA, kde sa ťaží meď.

Americká spoločnosť momentálne zamestnáva viac ako 25 tisíc zamestnancov a jej trhová kapitalizácia je v čase písania článku 60,5 miliardy USD. Firma už dva roky po sebe zaznamenala rekordné tržby 22,8 miliardy USD a vykázala aj rekordné zisky 4,3 respektíve 3,5 miliardy USD za roky 2021 a 2022. Dividendový výnos spoločnosti v súčasnosti predstavuje 1,07 %.

TOP 10: najväčšie ťažobné spoločnosti na svete (2024)

Akcie Freeport-McMoRan


Akcie Freeport-McMoRan roku 2023 klesli o -7,2 % v súčasnosti sa obchodujú za 41,7 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 27,8 násobok zisku na akciu (P/E) a 8,9 násobok EV/EBITDA.

Fortescue Metals Group

top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete

Austrália má v prvej desiatke najhodnotnejších ťažiarskych spoločností na svete až dve organizácie, po BHP Group, je to práve Fortescue Metals Group, ktorá má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu 57,8 miliardy USD. Fortescue Metals Group je austrálska ťažobná spoločnosť so sídlom v Perthe v Západnej Austrálii. Spoločnosť Fortescue je známa svojou ťažbou železnej rudy a jej hlavnou komoditou je práve táto komodita.

Hlavný ťažobný komplex spoločnosti Fortescue je oblasť Pilbara v Západnej Austrálii. Nachádzajú sa tu veľké ložiská železnej rudy, ktoré spoločnosť ťaží a spracováva na rôzne druhy železných koncentrátov. Firma neustále investuje do rozvoja nových ťažobných projektov a technológií na zlepšenie efektívnosti ťažby a spracovania železnej rudy. Jeho železná ruda sa používa na výrobu ocele, ktorá je základným stavebným materiálom a má široké využitie v priemyselných odvetviach po celom svete. Firma v čase písania článku zamestnáva takmer 12 tisíc pracovníkov po celom svete. Dividendový výnos spoločnosti v súčasnosti predstavuje 6,2 %.

Austrália má v prvej desiatke najhodnotnejších ťažiarskych spoločností na svete až dve spoločnosti, po BHP Group, je to práve Fortescue Metals Group

Akcie Fortescue Metals Group


Akcie Freeport-McMoRan roku 2023 vzrástli o +19,6 % a v súčasnosti sa obchodujú za 37,2 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 11,9 násobok zisku na akciu (P/E) a 12 násobok EV/EBITDA.

Maaden

top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete

Ma’aden, alebo oficiálnym názvom Saudi Arabian Mining Company, je národná ťažobná spoločnosť v Saudskej Arábii. Ide o jednu z najhodnotnejších saudsko-arabských firiem, ktoré sú verejne obchodované na burze. V súčasnosti ma organizácia trhovú hodnotu 46,3 miliardy USD a to ju radí ako 6. najhodnotnejšiu firmu v Saudskej Arábii. Začiatkom roka 2023 firma zamestnávala 6322 pracovníkov.

Ma’aden sa zaoberá ťažbou a spracovaním rôznych komodít a surovín. Spoločnosť ťaží bauxit, ktorý sa následne spracováva na hliník. Jej hliníkové operácie zahŕňajú rôzne fázy výroby hliníka, od ťažby po výrobu hliníkových plechov a produktov. Ma’aden má ťažobné operácie na ťažbu zlata a striebra v rôznych častiach Saudskej Arábie. Tieto drahé kovy sú využívané v šperkárstve a v priemyselne. Firma je jedným z najväčších ťažiarov fosfátu, ktorý sa používa na výrobu hnojív a iných chemických produktov. V roku 2022 vyťažila až 18 % celkovej ťažby fosfátu.

Firma má rozsiahle ťažobné operácie v rôznych častiach Saudskej Arábie. Niektoré z jeho hlavných ťažobných lokalít zahŕňajú:

  • Al Ba’itha pre bauxit.
  • Ras Al Khair pre hliník a iné produkty.
  • Ťažba zlata v oblasti Makkah a Medinah.
  • Ťažba fosfátu v oblasti Al Jalamid a oblasti Wa’ad Al Shamal.

Ma’aden je kľúčovým hráčom v odvetví ťažby komodít v Saudskej Arábii a hrá dôležitú úlohu v rozvoji krajiny. Firma zaznamenala rekordný rok 2022 keď vykázala tržby v hodnote 10,7 miliardy USD, zaznamenala pritom zisk na úrovni 3,2 miliardy USD.

TOP 10: najväčšie ťažobné spoločnosti na svete (2024)

Akcie Ma’aden


Akcie Ma’aden v roku 2023 klesli o -2,2 % a v súčasnosti sa obchodujú za 47,3 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 100,7 násobok zisku na akciu (P/E) a 24,1 násobok EV/EBITDA.

Newmont

Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu Kopie navrhu K 19

Medzi top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete patrí, Newmont Corporation. Firma je špecializovaná na ťažbu drahých kovov, predovšetkým zlata, avšak vo svojom portfóliu má aj kovy ako meď a striebro. Spoločnosť operuje na viacerých lokalitách na svete. Zlato ťaží Carlin Trend v Nevade, USA, ktorý je jedným z najväčších ťažobných komplexov zlata na svete. Taktiež ťaží zlato aj meď v Peru, konkrétne v oblasti Yanacocha. Firma však pôsobí aj v Kanade, Ghane, Suriname, Austrálii a ďalších krajinách.

Firma v roku 2022 vykázala čistú stratu 0,4 miliardy USD pri príjmov 11,9 miliardy USD, čo bolo do istej miere ovplyvnené viacerými akvizíciami. V nich pokračoval americký gigant aj v roku 2023, keď súhlasil s kúpou austrálskeho ťažiara zlata a medi Newcrest za 17,5 miliardy dolárov, bola to najväčšia dohoda v kontexte ťažby zlata v histórii. Očakáva sa na finančný report za celý rok 2023, kde by tržbám mohol pomôcť fakt, že ceny zlata sa pohybovali v blízkosti historických maxím.

Newmont je jednou z vedúcich spoločností v odvetví ťažby drahých kovov a hrá významnú úlohu na globálnom trhu so zlatom. V súčasnosti má trhovú hodnotu 45,2 miliardy USD a zamestnáva 14 600 pracovníkov po celom svete. Dividendový výnos spoločnosti v súčasnosti predstavuje 3,8 %.

Medzi top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete patrí, Newmont Corporation, ktorá je jednou z najväčších ťažobných spoločností na svete so sídlom v Denveri

Akcie Newmont


Akcie Newmont roku 2023 klesli o -25,8 % v súčasnosti sa obchodujú za 38,7 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 10,2 násobok EV/EBITDA.

Záver

V článku sme sa pomerne detailne pozreli na top najväčšie ťažobné spoločnosti na svete. Títo ťažobní giganti sú nápomocní pri uspokojovaní rastúceho svetového dopytu po základných mineráloch a kovoch. Ich rozsiahle operácie, oddanosť udržateľnosti a príspevky miestnym ekonomikám dokazujú význam globálneho ťažobného sektora. Keďže ťažobný priemysel sa neustále vyvíja, tieto spoločnosti budú zohrávať kľúčovú úlohu pri formovaní jeho budúcnosti a zabezpečení dostupnosti základných zdrojov pre budúce generácie.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus, Companiesmarketcap, Macrotrends
Predchádzajúci článokAký vplyv má ročný poplatok 1 % na Vaše portfólio?
Ďalší článokExkluzívny rozhovor s Tomášom Vrankom
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno