Ohliadnutie za rokom 2023

Výnosnosť jednotlivých aktív ovplyvňovali najmä makroekonomické problémy a geopolitické riziká. Spojené štáty aj EÚ naďalej bojovali s vysokou infláciou, ktorú sa darilo znižovať centrálnym bankám vysokými úrokovými sadzbami len pomaly. Efekt sadzieb obmedzoval napätý trh práce, keď nedostatok pracovníkov spôsoboval silný tlak na rast miezd. Ten bránil rýchlejšiemu poklesu spotrebiteľských cien. ktorý kompenzoval vyššie spotrebiteľské ceny. Najrýchlejší proces zvyšovania sadzieb americkým Fedom a historicky najvyššie sadzby v eurozóne stanovené ECB ale zabrali. Inflácia v súčasnosti dosahuje v USA 3,1 % a v eurozóne 2,4 %, čo je už blízko cieľovej hodnote 2 %.

Aj vďaka mnohým stimulom jednotlivých štátov zvládli oba hlavné ekonomické celky ťažké makroekonomické prostredie dobre. Najmä ekonomika USA ukázala veľkú odolnosť. Eurozóna síce balansuje na hrane recesie, ale dôležité je, že sa naplnili optimistické predpovede ekonómov ohľadom “makkého pristátia”. A to aj napriek geopolitickému napätiu, ktoré zvyšuje vojna na Ukrajine a na Blízkom Východe. Investori sa týchto rizík veľmi nezľakli a presvedčenie ohľadom makkého pristátia im dodala odvahu natoľko, že finančné trhy ovládla býčia nálada. Tú ešte podporili nové technológie ako umelá inteligencia, z ktorej ťažia najmä návrhari čipov Nvidia a AMD a technologickí giganti Microsoft, Google, Meta, Amazon alebo menšie firmy s potenciálom, ako Palantir.

Rok 2023 na finančných trhoch z pohľadu jednotlivých aktív

Nakoniec možno konštatovať, že tak ako bol rok 2022 rokom, v ktorom sa investori nemali kam pred stratami schovať, rok 2023 na finančných trhoch bol dobrým rokom, na ktorý budú investori spomínať pozitívne. Darilo sa predovšetkým akciovým trhom. Americký index S&P 500 si od začiatku roka pripísal 23,4 % a technologický Nadaq Composite 42,2 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 vzrástol o 18,3 %. Darilo sa aj japonským akciám, keď Nikkei 225 si pripísal 28,2 %. Naopak nedarilo sa britským akciám, keď tamojší index FTSE 100 stúpol len o 1,3 % a výrazne zaostávali aj rozvojové trhy, keď index MSCI Emerging Markets je vyššie iba o 1,8 %. Najhoršie na tom boli ale čínske akcie reprezentované indexom Hang Seng, ktorý odpísal 16,6 % a naopak straty čínskych aktív kompenzovali tie indické (Nifty 50), ktoré sa obchodujú na historických maximách.

Dlhopisy svojim výkonom za akciami výrazne zaostávali. Americké dlhodobé vládne dlhopisy odpísali až tretinu hodnoty a tie krátkodobé sú okolo nuly. Globálne dlhopisy stratili približne desatinu hodnoty. Na nové maximá z dôvodu geopolitických rizík a slabnúceho dolára sa vyšvihlo zlato, pričom od začiatku roka si pripísalo 13,1 %. Víťazom roku sa ale stáva Bitcoin, ktorý vzrástol až o 158 %, keď sa investorom vrátil optimizmus, ktorý podporili vyhliadky na schválenie prvého bitcoinového ETF a blížiaci sa halving.

Čo môžu investori očakávať? Výhľad na 2024

Hneď na začiatku treba nutno povedať, že nikto nemá krištáľovú guľu a nevie, ako sa budú budú vyvíjať finančné trhy v budúcnosti. Takto pred rokom sa investori a analytici zhodovali, že rok 2023 by mohol patriť dlhopisom a naopak, že akciám sa kvôli vysokým úrokovým sadzbám dariť nebude. Opak bol pravdou. Akciové trhy ovládla býčia nálada a priblížili sa svojim historickým maximám. Naopak dlhopisy na svoj čas čakali a začalo sa im dariť až na konci roka s výhľadom na znižovanie úrokových sadzieb. 

Keďže akciové trhy sa už zo svojich prepadov v podstate zotavili, investori by nemali počítať s takým dobrým rokom, aký bol ten 2023. Najmä americké a technologické akcie sa môžu javiť aj vzhľadom na napäté makroekonomické, ale aj geopolitické riziká pomerne drahé. Akcie menších spoločností majú stále čo doháňať a v prostredí nižších sadzieb sa im môže opäť dariť. Lepšie zajtrajšky môžu mať pred sebou aj rozvojové trhy, ktoré svojim výkonom výrazne zaostávajú, avšak práve tie majú ďalší rok ťahať globálnu ekonomiku. Príkladom je Čína, ktorej akcie sa obchodujú na úrovniach spred 14 rokov, ale druhé najväčšie svetové hospodárstvo sa bude musieť najprv vyrovnať s mnohými ekonomickými problémami a získať si späť dôveru investorov. Aj z tohto dôvodu je veľmi dôležité nemať investičné portfólio zamerané iba na jeden trh, ale mať ho diverzifikované naprieč akciovým trhom, či už z hľadiska geografie, tak z hľadiska odvetví a veľkosti kapitalizácie. 

Za zmienku stoja určite aj výhľady hlavných investičných bánk na vývoj indexu S&P 500 a ziskovosť amerického trhu v roku 2024:

S výhľadom na ďalšie znižovanie inflácie by sa mala ďalej uvoľňovať monetárna politika a znižovať úrokové sadzby, čoho následkom by mali byť nižšie výnosy na dlhopisoch. Keďže výnosy a cena dlhopisov majú inverzný vzťah, môže sa dariť v roku 2024 dlhopisom dariť. Ak budú pretrvávať zvýšené makroekonomické riziká môžeme počítať aj s novými maximami zlata. Býčia nálada zas môže podporiť dopyt rizikových aktívach, akými sú kryptomeny

Veríme, že rok 2024 bude priať vyváženým diverzifikovaným portfóliám, ktoré budú obsahovať ako rôzne akciové trhy a sektory, tak dlhopisy. Môže sa jednať napríklad o známu investičnú stratégiu 60/40, kedy 60 % portfólia tvoria akcie a 40 % dlhopisy. Takto pred rokom, keď na finančných trhoch vládol pesimizmus a mnohí strašili pred finančným armagedonom sme vyjadrili v našom výhľade jediné presvedčenie, trhy sa spamätajú tak, ako vždy predtým. Teraz by sme radi pripomenuli to najdôležitejšie, to aký bude rok 2024 až také dôležité, pretože ak niekto investuje dlhodobo a pravidelne, úspešný výsledok sa dostaví.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokTEMU od Pinduoduo otrasie e-commerce trhom od základov
Ďalší článokCostco je na vrchole a oznamuje špeciálnu dividendu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno