Čo je Nikkei 225?

Japonské akciové indexy zohrávajú kľúčovú úlohu v globálnom finančnom prostredí, slúžia ako základné ukazovatele ekonomického zdravia krajiny a poskytujú investorom cenné informácie o výkonnosti japonských akcií. V súčasnosti existuje viacero japonských indexov, ako TOPIX, JPX-Nikkei 400 či Nikkei 225. V tomto článku sa ponoríme do sveta japonských akciových indexov a rozoberiem si práve posledný menovaný Nikkei 225, ktorý je považovaný za benchmark japonských akcií. Nikkei je ekvivalentom indexu Dow Jones Industrial Average v USA.

Nikkei 225, často označovaný jednoducho ako Nikkei, je najznámejší japonský akciový index. Zaviedli ho noviny Nihon Keizai Shimbun v roku 1950. Bol založený ako súčasť prestavby a industrializácie Japonska po druhej svetovej vojne. Index zahŕňa 225 najväčších a najaktívnejšie obchodovaných spoločností kótovaných na Tokijskej burze (TSE). Ide o cenovo vážený index, čo znamená, že váha každého komponentu je určená cenou jeho akcií a nie trhovou kapitalizáciou.

Index pokrýva širokú škálu priemyselných odvetví vrátane automobilového priemyslu, elektroniky, financií a ďalších a poskytuje komplexný prehľad o japonskom korporátnom prostredí. Nikkei 225 je známy svojou volatilitou, čiastočne vďaka svojej metodológii váženej ceny. Vďaka tomu je obľúbenou voľbou pre obchodníkov, ktorí hľadajú krátkodobé príležitosti. Ocenenia sú denominované v japonských jenoch. Zloženie Nikkei sa prehodnocuje každý september a všetky potrebné zmeny sa uskutočnia v októbri. Nižšie je uvedené súčasné sektorové rozdelenie.

Porovnanie indexov v tomto roku

Eurozóna čelila najvyššej inflácii za dlhé dekády a z tohto dôvodu ECB zvýšila úrokové sadzby na najvyššiu hodnotu v histórií, teda od roku 1999, kedy bolo zavedené euro. Vysoké úrokové sadzby však dostali eurozónu na pokraj recesie, keď v 3. štvrťroku sa jej ekonomika znížila medzi kvartálne o 0,1 %. Medziročná inflácia medzitým spomalila na 2,9 %. Slabý ekonomický výhľad eurozóny a geopolitické riziká ale spôsobili, že európske akcie sú historicky oproti americkým akciám na takmer historickom minime. Tieto faktory sa podpísali pod výkonnosť európskeho indexu Euro Stoxx 50, ktorý si od začiatku roka pripísal iba 5,1 %.

Hlavný japonský index Nikkei 225 si od začiatku roku pripísal už viac ako 30 % a dobieha tak Nasdaq Composite. Inflácia v Japonsku už 18 mesiacov po sebe neprekročila 2% cieľ Bank of Japan a rast spotrebiteľských cien v Tokiu sa v posledných mesiacoch nečakane zrýchlil. Japonské akcie, poháňané oslabením jenu, ktoré zvyšuje exportné zisky, stúpajú. Napríklad akcie Hondy v tomto roku zatiaľ vzrástli o 58 %. Japonský akciový trh tak po 3 dekádach opäť zažiaril.

Slabnúci japonský jen, voči ktorému americký dolár v priebehu roka posilnil o 7,3 %. Slabší jen pomáha japonským podnikom, ktoré sú exportne orientované. Zároveň si však investori všimli viaceré reformy v oblasti správy a riadenia tamojších firiem, čo bol v minulých rokoch ich tŕň v päte, najmä v porovnaní s pružnejšími americkými konkurentmi. Jednou z hlavných príčin poklesu jenu je veľký rozdiel medzi výnosmi štátnych dlhopisov, ktorý sa tento mesiac dotkol 5 % v prípade 10-ročných dlhopisov USA oproti približne 0,88 % v prípade jeho japonského náprotivku.

Ďalším dôvodom môže byť nižšia volatilita japonských aktív a ich nízke ocenenie vzhľadom na nízku, v skutočnosti zápornú základnú úrokovú sadzbu. Japonská centrálna banka na rozdiel od zvyšku takmer celého sveta pristúpiť k jej zvyšovaniu nemusela, pretože inflácia tam v apríli dosiahla iba 3,5 %. Japonské akcie sú atraktívne aj vďaka svojim vysokým dividendovým výnosom a rozpočtom na odkupy vlastných akcií.

V neposlednom rade sa o oživenie Japonska v očiach investorov postaral Warren Buffett. Veštec z Omahy v apríli zvýšil expozíciu investičného portfólia svojej spoločnosti Berkshire Hathaway voči japonským akciám, keď vložil kapitál do najväčších obchodných konglomerátov, ktoré prirovnal k vlastnej firme. Išlo o spoločnosti Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo, ktoré majú diverzifikované portfóliá s dlhodobými investíciami a so zameraním na hodnotu a peňažný tok. Jeho dlhoročný sok Charlie Munger o investíciách v Japonsku povedal, „Bolo to, ako keby Boh otvoril truhlicu a len do nej nasypal peniaze„.

Standard & Poor’s 500, známejší pod skratkou S&P500 je index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Je to jeden z najsledovanejších akciových indexov a je považovaný za referenčný bod pre celkové zdravie akciového trhu v USA. V tomto roku si zatiaľ pripísal 13,3 %.

V tomto článku si porovnáme výkonnosť viacerých známych indexov v tomto roku. NASDAQ Composite, jeden z hlavných akciových indexov v USA a jedným z najznámejších na svete si v tomto roku pripísal až 27,2 %. NASDAQ Composite zahŕňa rôzne typy spoločností, nielen technologické, ale aj firmy z iných odvetví, ako sú zdravotníctvo, spotrebný tovar, energetika a ďalšie. Tento index je vážený na základe trhovej kapitalizácie jednotlivých spoločností. Je známy tým, že kladie dôraz na technologické firmy a mnoho významných technologických gigantov, ako je Apple, Amazon, Microsoft a ďalšie, je zaradených do tohto indexu.

Top 10 aktív indexu Nikkei 225

Najvýznamnejších aktívom v hlavnom japonskom indexe je obrovská holdingová spoločnosť, ktorá sa primárne zaoberá riadením bežného oblečenia, Fast Retailing. Japonská firma vlastní a prevádzkuje známu značku Uniqlo. Druhým najvýznamnejším aktívom podľa váhy, je Tokyo Electron. tá vyrába a predáva zariadenia na výrobu polovodičov a produkty priemyselnej elektroniky pre zariadenia na výrobu plochých displejov. Najvýznamnejšiu trojku uzatvára nadnárodná konglomerátna holdingová spoločnosť so sídlom v Tokiu, Softbank Investment Business. Firma sa tento rok zbavila takmer celého podielu v Alibabe.

Firmami, ktoré majú veľkú váhu na rozložení indexu, sú ešte firmy ako, Advantest Corporation, ktorá polovodičové riešenia a testovacie potreby, od SoC a pamäte až po hodnotenie výskumu a vývoja a testovanie na úrovni systému. KDDI Corporation, ktorá sa zaoberá telekomunikačnými službami. Daikin Industries, ktorá je svetovou jednotkou v oblasti klimatizácií. Produkty Daikin sa predávajú vo viac ako 150 krajinách sveta. Je to jedna z popredných blue-chip spoločností v Japonsku. Top “desiatku“ podľa váhy, ktorá je určená cenou akcií spoločnosti, sú firmy FANUC, TDK Corporation, Terumo Corporation.

V indexe sa nachádza mnoho známych automobiliek ako ako Honda, Mitsubishi, Toyota či Isuzu. Index tvorí 225 organizácií a pre ľudí v našich končinách budú určite známejšie firmy Sony, Casio či Nintendo a taktiež rôzne banky v ktorých nemalé podiely má aj jeden z najväčších investičných fondov v Ázií a Tichomorí, Invesco Pacific Fund.

Jeden z najvýkonnejších indexov v tomto roku Nikkei 225 si pripísal doteraz 16,5 %

Záver

Japonské akciové indexy slúžia ako dôležité nástroje pre investorov a ponúkajú cenné informácie o výkonnosti japonského akciového trhu. Nikkei 225 so svojou bohatou históriou a medzinárodným uznaním zostáva prominentným meradlom. Investori by však mali zvážiť aj iné indexy, ako sú TOPIX, JPX-Nikkei 400 a Nikkei 500, aby získali komplexnejší pohľad na rozmanitú japonskú podnikovú krajinu. Pochopenie týchto indexov môže pomôcť investorom robiť informované rozhodnutia a orientovať sa v dynamickom svete japonských akcií.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokInflácia v USA klesla v októbri na 3,2 %, čo je viac ako sa predpokladalo, akcie mieria nahor
Ďalší článokMichael Burry a jeho portfólio: „Big Short“ na S&P 500 a Nasdaq, stávka na Čínu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno