Nasdaq 100 v roku 2023

Rok 2023 je za nami a my môžeme zhodnotiť, ako sa darilo najobľúbenejším akciovým indexom. Stručne by sa dalo povedať, že akciové trhy ako celok majú za sebou jeden z najlepších rokov vo svojej histórii. Samozrejme aj v rámci indexov nájdeme spoločnosti, ktoré skončili rok v záporných číslach, ale pokiaľ vezmeme trh ako celok, bola jeho výkonnosť vysoko nadpriemerná. Poďme sa teda pozrieť na tie najpopulárnejšie.

Americký index S&P 500 (US500) vlani pridal zhruba 26 %, čo je vzhľadom na tradične uvádzaný ročný priemer medzi 8-10 % naozaj úspech. Podobne dobre si však index viedol napríklad aj v rokoch 2019 a 2021. Výkonnosť indexu v jednotlivých rokoch si môžete pozrieť na obrázku nižšie.

image 3
Výkonnosť indexu S&P 500 v jednotlivých rokoch, zdroj: slickcharts

Minulý rok bol však ešte úspešnejší pre index NASDAQ 100. Ten združuje predovšetkým technologické spoločnosti a veľký podiel v ňom majú giganti ako Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Nvidia a Tesla. Všetky spomínané spoločnosti vlani rástli o desiatky či stovky percent, a tak niet divu, že aj Nasdaq výrazne rástol. Index vlani posilnil o zhruba 54 %, čo je najviac od roku 1999. Treba však dodať, že ako S&P 500, tak Nasdaq mali v roku 2022 veľmi zlý rok, počas ktorého klesol prvý spomínaný index o 18 % a druhý dokonca o 33 % . Z historického hľadiska po poklese akciového trhu vždy skôr či neskôr nasledoval vzostup.

image 4
Výkonnosť indexu Nasdaq 100 v jednotlivých rokoch, zdroj: slickcharts

Bude teda veľmi zaujímavé sledovať ďalší vývoj. Akciové indexy okrem iného silne reagujú na výšku úrokových sadzieb, resp. na očakávania v tejto oblasti. Posledné obdobie bolo v znamení zvyšovania, keď centrálne banky reagovali na rýchlo rastúcu infláciu. Tá však bola do istej miery skrotená a centrálne banky začínajú naopak pripúšťať debatu o ich znižovaní. Nižšie úrokové sadzby sú pre akciové trhy pozitívne z niekoľkých dôvodov. Nižšie sadzby majú tendenciu prinášať viac prostriedkov do rizikovejších aktív. Spotrebiteľom navyše po splatení úverov zostáva viac peňazí na míňanie, takže viac nakupujú, z čoho výrazne profitujú jednotlivé spoločnosti, ktoré majú vyššie tržby. Nižšie sadzby sú tiež lepšie pre financovanie štátov alebo samotných spoločností a rok 2024 by mal byť rokom, kedy by sme sa mali v USA dočkať hneď niekoľkých znížení sadzieb.

O tom, koľko ich nakoniec bude, pravdepodobne rozhodnú dáta, ktoré budú postupne prichádzať z ekonomík. Ak však budú údaje lepšie, než sa očakávalo, mohli by poukazovať na rýchlejšie alebo výraznejšie znižovanie, čo by mohlo byť impulzom pre ďalší rast cien mnohých aktív, vrátane indexov. Mohlo by sa však tiež stať, že boj s infláciou bude ťažší ako doteraz, čo by na tieto aktíva vyvíjalo tlak.

Či sa to nakoniec podarí, alebo nie, nemôžeme bohužiaľ bez krištáľovej gule so stopercentnou istotou vedieť. ETF kopírujúce indexy S&P 500 a Nasdaq 100 však dlhodobo patria medzi najpopulárnejšie inštrumenty, čomu napovedá napríklad aj ich vysoká popularita v rámci Investičných plánov XTB, ktoré sú špecificky zamerané na dlhodobé ETF investovanie. Je teda jasné, že otázka ich pokračujúcej úspešnosti leží v hlavách mnohých investorov.

Analytici XTB preto vytvorili ebook, ktorý by nám mohol napovedať, na čo sa v roku 2024 sústrediť. Report Trhový výhľad na rok 2024 rieši tie najzásadnejšie potenciálne udalosti, ktoré môžu mať vplyv na tieto obľúbené indexy aj na mnoho iných aktív. Konkrétne sa jedná predovšetkým o infláciu, stav americkej alebo európskej ekonomiky. Dôležité ale bude podľa analytikov tiež sledovať geopolitickú situáciu alebo napríklad aj komodity (ropa, zlato) či Forex. Veľkými témami budú nepochybne aj umelá inteligencia a Bitcoin. Výhľad na všetky spomínané témy nájdete v ebooku zadarmo na tomto odkaze: https://vzdelavanie.xtb.com/trhovy-vyhlad-2024

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVietnamský výrobca elektromobilov VinFast postaví nový závod v Indii za 2 miliardy USD
Ďalší článokCez koho investovať? Porovnanie brokerov v roku 2024

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno