Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň prišli na rad so svojimi číslami viaceré významné spoločnosti. Najsledovanejšími boli výsledky firiem Alphabet, Meta, Tesla a Netflix. Tento raz prichádza na rad ďalší Big Tech – Amazon. Ten sa stal po slabých posledných rokoch opäť miláčikom Wall Street, keď investorov v 2. štvrťroku potešil silnými číslami podporenými rýchlejším rastom a nižšími výdavkami, čo prispelo k prudkému rastu zisku. Akcie Amazonu si tak od začiatku roka pripísali už 39 %.

Amazon v tichosti buduje reklamné impérium, ktoré by mohlo byť rovnako dôležitým pilierom jeho podnikania, ako cloud, ale potenciálne aj umelá inteligencia. Na tú sa firma snaží zamerať stále viac, čo dokázala investíciou 4 miliárd do startupu Anthropic. Investori boli zvedaví, či dobrý trend Amazonu v roku 2023 pokračuje.

Výsledky v 3. štvrťroku 2023 ukázali, že Amazonu sa darí aj naďalej. Technologický gigant prekonal očakávania analytikov z hľadiska tržieb, zisku aj prevádzkovej ziskovej marže. Mierne za očakávaniami zaostali príjmy z cloudu a výhľad na rast tržieb v ďalšom štvrťroku. Akcie v rozšírenom obchodovaní stúpajú o +5,2 % na 125,74 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartáli 2023 Amazon zaznamenal tržby vo výške $143,08 MLD., čo je o +13 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $141,56 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa zvýšil o +342,3 % z $2,53 MLD. na $11,19 MLD. a prevádzková zisková marža z 1,8 % na 7,8 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol o +244,3 % z $2,87 MLD. na $9,88 MLD., resp. z $0,28 na $0,94 na akciu. Analytici odhadovali zisk $0,58 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow dosiahol $8,7 MLD., resp. $0,83 na akciu v porovnaní s -$4,97 MLD. a -$0,48 na akciu pred rokom.

„Mali sme silný tretí štvrťrok, pretože naše náklady na obsluhu a rýchlosť doručovania v našom segmente obchodov urobili ďalší krok vpred, náš rast AWS sa naďalej stabilizoval, naše príjmy z reklamy výrazne rástli a celkový prevádzkový príjem a voľný peňažný tok výrazne vzrástli tiež,“ povedal Andy Jassy, generálny riaditeľ Amazonu.

04Hs1 v voj tr ieb ist ho zisku a vo n ho cash flowu spolo nosti amazon

Najdôležitejšie novinky

Rast príjmov spoločnosti Amazon potiahli v podstate všetky segmenty na čele s cloudovou jednotkou Amazon Web Services (AWS), ktorej príjmy stúpli medziročne o 12 % na 23,06 miliardy USD. Na Wall Street sa prognózovali tržby vo výške 23,13 miliardy USD. Generálny riaditeľ Jassy počas konferenčného hovoru priznal, že niektoré spoločnosti sa stále snažia znížiť svoje výdavky na cloudový výpočtový výkon a softvér, čo je fenomén, ktorý brzdil rast AWS a jeho konkurentov Microsoft Azure a Google Cloud. Mnoho klientov sa však teraz má obraciať smerom k AWS.

Naďalej sa dobre darilo aj reklame a lepší trend ukázal aj predaj vo fyzických a internetových obchodoch. Aj keď investori analyzovali Jassyho slová o zdraví najziskovejšieho podnikania spoločnosti, štvrťročné výsledky jasne naznačili, že úsilie Amazonu o znižovanie nákladov sa vypláca. Výsledkom je medziročný rast zisku o 244 %.

Výdavky Amazonu na predaj a marketing v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli, čo je prvýkrát minimálne od roku 2015. Rast výdavkov na technológiu a infraštruktúru, teda kategóriu, ktorá zahŕňa platy softvérových inžinierov a náklady na servery AWS, vzrástol len o 8,8 %, pred rokom to bolo viac ako 30 %.

Hlavnou témou výsledkov Amazonu ale nebola ziskovosť, ale téma umelej inteligencie. Generálny riaditeľ Andy Jassy povedal analytikom, že AI predstavuje príležitosť v hodnote „desiatok miliárd“ pre cloudové podnikanie Amazonu, AWS. Tento rok AWS spustilo svoju službu Bedrock AI, ktorá zefektívňuje vývoj veľkých jazykových modelov. „Naša generatívna umelá inteligencia rastie veľmi, veľmi rýchlo,“ povedal Jassy. Tá dokáže vytvárať text alebo obrázky na základe obrovského množstva údajov.

V poslednom štvrťroku 2023 Amazon očakáva tržby v rozpätí 160 až 167 miliárd USD. Analytici v priemere odhadujú príjmy vo výške 166,6 miliardy USD. Prevádzkový zisk by mal dosiahnuť 7 až 11 miliárd USD. Wall Steet ráta s 8,7 miliardami.

Akcie Amazon


Akcie Amazon si v tomto roku pripísali už +39,2 % a v dnešnom obchodovaní stúpajú o +5,2 % na 125,61 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 62,0 násobok zisku na akciu (P/E); 63,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 17,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnoso
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokEurópsky dividendový aristokrat Roche kúpi výrobcu liekov Telavant za 7,1 miliardy USD
Ďalší článokPsychológia a trading: rozhoduje logika alebo emócie?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno