Európske akcie

Zložitá makroekonomická situácia a geopolitické napätie v súčasnosti trápia finančné trhy. Eurozóna čelila najvyššej inflácii za dlhé dekády a z tohot dôvodu ECB zvýšila úrokové sadzby na najvyššiu hodnotu v histórií, teda od roku 1999, kedy bolo zavedené euro. Vysoké úrokové sadzby však dostali eurozónu na pokraj recesie, keď v 3. štvrťroku sa jej ekonomika znížila medzikvartálne o 0,1 %. Medziročná inflácia medzitým spomalila na 2,9 %. V niektorých členských štátoch, je ale rast cien naďalej na vysokých úrovniach a preto sa so skorým znižovaním sadzieb nepočíta.

Podľa prieskumu agentúry Bloomberg pristúpi ECB k znižovaniu úrokov najskôr v septembri 2024. Dôležitou udalosťou ale bolo tiež posledné zasadnutie ECB, v ktorom centrálna banka po 10 kolách ukončila proces zvyšovania úrokových sadzieb a s ďalším navyšovaním sa už nepočíta.

Slabý ekonomický výhľad eurozóny a geopolitické riziká ale spôsobili, že európske akcie sú historicky oproti americkým akciám na takmer historickom minime.

image 5
Európske akcie sú v porovnaní s americkými takmer najlacnejšie v histórií, zdroj obrázku: Bloomberg

Rozhodli sme sa preto pozrieť na ďalšie 3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti. Európskym akciám sme sa tiež venovali v našom článkoch:

ASML

Holandská spoločnosť ASML je 3. najcennejšou európskou spoločnosťou s trhovou kapitalizáciou 251 miliárd USD. Špecializuje sa na vývoj a výrobu zariadení na litografických zariadení, čo je kľúčová technológia pre výrobu polovodičov a integrovaných obvodov. Inými slovami navrhuje a vyrába zariadenia, ktoré umožňujú prdukovať čipy pre výrobcov čipov, ako Intel, TSMC, Samsung a GlobalFoundries. Tieto spoločnosti vyrábajú čipy pre návrharov čipov, medzi nimi napr. Nvidiu alebo AMD. ASML je v tomto odvetví jednoznačným lídrom na trhu, pričom z hľadiska pokročilej technológie má v podstate monopol.

V posledných rokoch ASML zažila prudký nárast dopytu po svojich zariadeniach, pretože digitalizácia, technologická transformácia priemyslu a umelá inteligencia si vyžaduje viac čipov a procesorov. Medzi rokmi 2018 a 2022 sa príjmy spoločnosti zdvojnásobili na 21,17 miliardy eur a čistý zisk vzrástol dokonca o 117 % na 5,62 miliardy eur. Za toto obdobie akcie firmy stúpli o +289,9 %.

Navrh bez nazvu 11
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti – ASML

Spoločnosť pred 3 týždňami pri vykázaní štvrťročných výsledkov varovala, že v budúcom roku by mal jej predaj stagnovať, pretože zákazníci v súčasnosti skôr šetria. Zároveň ASML je jednou z firiem európskeho významu, ktorá podlieha vývozným obmedzeniam na čínsky trh. Na dlhodobom potenciáli to ale nič nemení. Do roku 2025 ASML očakáva, že zdvojnásobí tržby na 40 miliárd eur a do roku 2030 strojnásobi až na 60 miliárd eur. V rámci týchto cieľov firma plánuje vybudovať novú prevádzku v Južnej Kórei, kde sa nachádza mnoho jej dôležitých zákazníkov, vrátane spoločností Samsung, SK Hynix a TSMC.

ASML tiež ponúka svojim akcionárom dividendový výnos na úrovni 0,98 %.

SAP

Medzi 3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti sme zaradili aj spoločnosť SAP. Nemecká firma patrí medzi najväčších svetových poskytovateľov softvéru pre riadenie podnikových procesov. Jej hlavným produktom je softvér SAP ERP (Enterprise Resource Planning), ktorý pomáha podnikom efektívne riadiť ich operácie, ale ponúka tiež správu financií, ľudských zdrojov, výroby, distribúcie, logistiky a mnoho ďalších. SAP dokáže zintegrovať a optimalizovať rôzne aspekty podnikových operácií, čo umožňuje firmám spravovať viacero funkcií v jedinom systéme. V ERP systémoch je podnik jednotka na trhu.

Okrem tradičného softvéru spoločnosť SAP poskytuje aj cloudové služby prostredníctvom svojich produktov SAP Cloud Platform a SAP S/4HANA Cloud. Tieto riešenia umožňujú firmám využívať výkonnosť cloudových technológií. SAP pôsobí celosvetovo a v rámci trhovej kapitalizácie sa radí medzi európskymi firmami na 7. mieste s hodnotou 165 miliárd USD.

V priebehu posledných 5 rokov SAP zvýšil celkové príjmy o štvrtinu na necelých 31 miliárd eur a čistý zisk rástol miernejšie v dôsledku v transformácie spoločnosti a licencií podniku na predplatný model. V roku 2022 sa zisk prepadol na 2,3 miliardy eur. V prvých 9 mesiacoch tohto roka ale je SAP už opäť na správnej ceste, keď jej zisk poskočil medziročne o 238 % na 4,67 milirady eur. Firma tak mieri k rekordnému celoročnému zisku. V priebehu 5 rokov si akcie SAP pripísali +37,9 %.

Navrh bez nazvu 12
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti – SAP

Podnik v októbri vykázal svoje kvartálne výsledky za 3. štvrťrok a čísla SAP ukázali, že sa veľmi dobre darí najmä jej cloudovej jednotke s predplatným modelom, ktorý je ziskovejší a konzistentnejší. Predstavitelia spoločnosti zároveň veria, že SAP bude ťažiť z rozmachu umelej inteligencie, pretože do nej investovala množstvo prostriedkov. Iba v posledných mesiacoch tiež investovala do AI startupov Aleph Alpha, Anthropic a Cohere.

Spoločnosť SAP je medzi investormi populárna aj vďaka tomu, že akcionárom prináša príležitosť na rast, ale zároveň má štedrú dividendovú politiku. Súčasný dividendový výnos akcií je na úrovni 1,59 %. Vyplácanú dividendu ale firma zvýšila už 29 rokov v rade, čím sa radí medzi 26 európskych dividendových aristokratov.

Porsche

Medzi európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti by sa patrilo zaradiť aj zástupcu automobilového priemyslu, v ktorom je Európa naďalej silná. Vybrali sme spoločnosť Porsche. Ide o jednu z najprestížnejších značiek v automobilovom priemysle, pričom jeho vozidlá sú často považované za symbol luxusu a exkluzivity. Vo svojom portfóliu má viacero ikonických modelov ako: 911, Panamera alebo Cayenne.

Porsche sa pri ďalšom napredovaní svojho podnikania môžu oprieť o svetoznámu značku, jedinečný dizajn a lojalitu zákazníkov. V rámci konkurenčného boja v odvetví bude ale musieť zvládnuť boj s emisiami a prechod na elektrický pohon. Svoje prvý plne elektrický model Taycan podnik predstavil v roku 2019. Aj keď sa ukázalo ako veľmi úspešné vozidlo, zostáva dosiaľ jediným elektromobilom Porsche na trhu.

Nemecká spoločnosť ale v súčasnosti už pracuje na úplne novom elektrickom SUV. V roku 2024 by mal z výrobných liniek zísiť aj elektrické verzie modelu Macan a následne dvojmiestneho modelu 718 a tiež Cayenne. Do roku 2030 vedenie firmy očakáva, že až 80 % predaja budú predstavovať elektromobily. V 3. štvrťroku 2023 predstavoval podiel predaja elektrických vozidiel na celkovom predaji 11,6 %.

Navrh bez nazvu 13
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti – Porsche

Medzi rokmi 2019 a 2022 Porsche zvýšilo tržby o tretinu na 37,6 miliardy eur a zisk dokonca až o 77 % na necelých 5 miliárd eur. V aktuálnom roku je spoločnosť na najlepšej ceste prekonať obe tieto rekordné hodnoty. Počas 9 mesiacov jej príjmy stúpli o 13 % na 30,1 miliardy eur a zisk o 6,5 % na necelé 4 miliardy eur. Počet predaných vozidiel stúpol o 12 % na 247 722 vozidiel, pričom automobilke sa darilo vo všetkých regiónoch, s výnimkou Číny, kde medziročne predaje klesli.

Navrh bez nazvu 14

Porsche svojim akcionárom ponúka ročnú dividendu vo výške 2,56 eur, čo v súčasnosti predstavuje dividendový výnos 5,73 %. V rámci dividendovej politiky plánuje firma akcionárom vyplácať 50 % získov. Medzi finančné ciele podniku patrí rast tržieb 7 až 8 % ročne a návratnosť tržieb nad 20 %.

Porovnanie akcií

wOFE4 porovnanie k ov ch ukazovate ov 3 eur pskych akci

Pozri tiež:

3 najlepšie kyberbezpečnostné akcie
3 dynamické akcie, ktoré majú skvelé momentum
Herný priemysel a 3 najlepšie herné akcie z odvetvia
3 akcie športových klubov, ktoré si môžeš kúpiť
Rozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu
Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti
3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste
3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať
3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom
3 francúzske akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu
3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
3 akcie, ktoré spájajú vysoké dividendy a rast

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokKľúčové investičné príležitosti každej dekády od roku 1950
Ďalší článokČEZu ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o téměř 52 %, překonal však odhady
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno