Uvádzanie nového čipu na trh

Nvidia, ktorej čipová technológia dominuje v dátových centrách používaných na vytváranie softvéru s umelou inteligenciou, ohlásila nové produkty, ktoré pomôžu priemyslu osobných počítačov prilákať spotrebiteľov v oblasti počítačových hier. Predstavitelia firmy, ktorá je najnovším prírastkom bilionárskeho klubu, predstavila tri nové desktopové grafické čipy s ďalšími komponentmi, ktoré umožnia hráčom, dizajnérom a ďalším používateľom počítačov lepšie využívať AI na ich osobných počítačoch bez toho, aby sa museli spoliehať na vzdialené služby prístupné cez internet.

Konkurenti spoločnosti Nvidia, Intel a Advanced Micro Devices už predstavili niečo, čo je podľa nich nová éra v tomto odvetví, počítačov s umelou inteligenciou. Spoločnosti tvrdia, že softvér AI je bezpečnejší a pohotovejší, keď je spustený na samotných počítačoch, a nie cez internet. Avšak predstavitelia Nvidie teraz tvrdia, že jej grafické čipy sú najlepšími motormi na napájanie nových typov notebookov a stolných počítačov.

Nová GeForce RTX 4080 SUPER získa viac výpočtových jadier a rýchlejšiu pamäť. Dokáže spustiť softvér na generovanie obrazu Stable Diffusion XL 1,7-krát rýchlejšie ako ekvivalentný model z predchádzajúcej generácie technológie spoločnosti Nvidia. Nový čip bude podporovať aj hry s ray tracingom, vytváraním obrazu vypočítaním dráhy jednotlivých lúčov svetla, v rozlíšení 4K.

Predaj produktu je naplánovaný na 31. januára za 999 USD. Spoločnosť tiež predstavila RTX 4070 Ti SUPER za 799 USD a 4070 Super za 599 USD, ktoré budú dostupné koncom tohto mesiaca. V spojení s novým softvérom a optimalizáciami modelov AI, budú produkty ponúkať vylepšenie oproti strojom, ktoré sú poháňané čipmi Intel, tvrdí Justin Walker, viceprezident Nvidia.

Trh s PC

Po prudkom náraste predaja počas pandémie dodávky počítačov prudko klesli, takže výrobcovia a dodávatelia komponentov bojujú s nahromadenými zásobami a malým rastom. Svoje o tom vedia povedať viaceré firmy na čele so Samsungom, ktorej prevádzkový zisk bol najnižší za 15 rokov. Nvidia sa vyhla najhoršiemu poklesu PC tým, že vlastní trh s akceleračnými čipmi používanými na vytváranie softvéru AI v dátových centrách. Explózia dopytu po tomto drahšom type čipu posunula trhovú hodnotu Nvidie nad 1 bilión USD, čím sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou v histórii polovodičového priemyslu.

Pre výrobcov počítačových čipov vo všeobecnosti však väčšina objemu, ktorý dodávajú, stále ide do počítačov. Hľadajú spôsob, ako presvedčiť majiteľov notebookov a firemných kupujúcich, aby upgradovali svoje vybavenie, a začali ponúkať možnosti AI ako dôvod na nové nákupy.

Nvidia uviedla, že nové čipy poskytnú realistickejšie hranie s obrázkami vo vysokom rozlíšení vylepšeným AI, čo tiež vytvorí vylepšené dialógy postáv v hre. V ďalšom príklade budú produkty poskytovať citlivejšie nástroje pre softvér na úpravu obrázkov od spoločností ako Adobe. V súčasnosti existuje 500 aplikácií, ktoré sú vyladené tak, aby lepšie fungovali s AI a technológiou RTX od Nvidie.

Nvidia je najväčším výrobcom grafických procesorov alebo GPU. Hráči sú ochotní zaplatiť tisíce dolárov za karty, ktoré zlepšujú ich skúsenosti, vďaka čomu sú čipy spoločnosti prémiovým doplnkom k počítačom. Hlavným rivalom Nvidie na tomto trhu je AMD. Intel a AMD tiež ponúkajú centrálne procesorové jednotky s grafickými schopnosťami.

Akcie Nvidia


Akcie NVIDIA za posledných 12 mesiacov stúpli o +234,1 %. Akcie Nvidie v pondelok vzrástli až o 5 %, čím sa dostali späť nad 500 USD za akciu na rekordné maximum. Akcie sa minulý rok viac ako strojnásobili, čím spoločnosť získala trhovú hodnotu viac ako 1 bilión dolárov. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 531,4 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 68,9 násobok zisku na akciu (P/E); 74,4 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 56,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSamsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalší článokRast akcií prepravných gigantov spôsobený problémami v Červenom mori
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno