Finančné trhy tento týždeň

Tento týden sa môže považovať za obzvlášť napínavé obdobie s množstvom kľúčových makroekonomických udalostí a firemných výsledkov. Hlavná pozornosť sa zameria na rokovania Fedu a na nové údaje z trhu práce, ale to nie je všetko.

Fed bez zmeny

Americká centrálna banka na tomto zasadnutí pravdepodobne ponechá úrokové sadzby bez zmeny a nepredstaví ani novú ekonomickú prognózu. Kľúčový bude postoj k budúcej politike. Očakáva sa, že Jerome Powell zdôrazní, že ďalšie uvoľňovanie menovej politiky môže prísť neskôr v priebehu roka, bez naznačenia možného predčasného poklesu sadzieb, čo by mohlo uvoľniť súčasnú trhovú nervozitu. Trh síce so znížením sadzieb od septembra do novembra veľmi neráta, Fed ale na druhej strane neplánuje odklad zníženia sadzieb príliš naťahovať.

Snimek obrazovky 2024 04 29 222821

Piatkový trh práce

V uplynulých mesiacoch americký trh práce prekvapil svojimi silnými číslami, čo viedlo k odkladu zníženia sadzieb. Piatková správa má najväčší potenciál ovplyvniť trhové prognózy, ale tentoraz môže jej dopad byť miernejší, kvôli nedávnemu vyjadreniu z centrálnej banky.

Séria konjunkturálnych prieskumov ISM z USA

Za oceánom sa tiež objavia prieskumy ISM, ktoré môžu trhy výrazne prekvapiť. Napriek tomu v poslednom čase často dávajú prednosť iným ekonomickým ukazovateľom.

ECB na prahu zníženia sadzieb

Podľa očakávaní trhu by Európska centrálna banka mohla znížiť úrokové sadzby už v júni. S ohľadom na to, že Fed odkladá svoje rozhodnutie, mohlo by to viesť k dočasnej pauze. Tento týždeň bude v eurozóne zverejnená predbežná inflácia za apríl a jadrová inflácia by mala pokračovať v poklese, čo by mohlo utvrdiť trhové očakávania. HDP za prvý štvrťrok ukáže, či eurozóna zostáva v stagnácii, či sa zlepšuje, alebo naopak smeruje k recesii. V pozadí zostáva otázka domácej dopytu a inflačných tlakov, ktoré sú v Európe momentálne menej diskutované než v USA, a významné zmeny v očakávaniach ohľadne ECB tak nie sú príliš pravdepodobné.

Snimek obrazovky 2024 04 29 222250

Japonský jen v pohybe

Tento týždeň môžeme očakávať zaujímavé pohyby na trhu s japonským jenom. Japonská mena nedávno oslabila voči doláru, keď sa dostala nad hranicu 160, po tom, čo nebola podporená ani novými politickými rozhodnutiami, ani vyjadreniami guvernéra. Napriek tomu sa kurz následne vrátil pod 156. Vzhľadom na to, že Japonské ministerstvo financií svoje aktivity na trhu s jenom nekomentuje, možno len špekulovať, či za pohybmi stoja zásahy alebo len trhová dynamika na málo likvidnom trhu.

Úspechy veľkých technologických firiem

Minulý týždeň priniesol technologickému sektoru výrazný vzostup, keď Google a Microsoft predstavili vynikajúce finančné výsledky. Akcie Tesly potom zaznamenali najlepší týždenný výkon roka s nárastom o 20 %, čo bolo podporené sľubmi Elona Muska o skorom začatí výroby nového, cenovo dostupnejšieho modelu. Výsledky spoločnosti Meta boli naopak sklamaním, hoci od nich trh očakával najviac.

Skáče aj Philips

Týždeň plný dôležitých výsledkov odštartovala spoločnosť Philips, ktorá prišla s oznámením o rezervách na riešenie súdnych sporov kvôli vadným zariadeniam na liečbu spánkovej apnoe. Na tieto účely bolo vyčlenené približne 1 miliarda EUR, čo je podstatne menej, než očakával trh (až 4,5 miliardy USD), a výrazne menej v porovnaní s celkovými nákladmi, ktoré toto dobrodružstvo prinieslo. Akcie spoločnosti reagovali rekordným rastom o 45 %.

vysledky 29 4 2024

Tento týždeň nás čaká rad významných výsledkových reportov. Špeciálnu pozornosť bude venovaná utorku, keď svoje výsledky zverejní Amazon a AMD, a vo štvrtok po uzavretí trhu to bude Apple, od ktorého tentoraz sa neočakávajú žiadne prevratné výsledky. Kalendár je tento týždeň plný tiež dôležitých výsledkov najmä z európskeho automobilového a bankového sektora, rovnako ako z amerického zdravotníctva. V kalendári máme obe „chudnúce“ hviezdy Eli Lilly a Novo Nordisk, AI miláčika Super Micro Computer, PayPal, MasterCard, alebo Qualcomm.

Musk v Číne

Elon Musk tento týždeň neplánovane zavítal do Pekingu, kde sa stretol s čínskym premiérom. Cieľom návštevy bolo oživenie predaja a trhového podielu Tesly v Číne, a predstavenie nových stratégií zameraných na umelú inteligenciu a službu robotaxi. Muskova snaha o predstavenie autonómneho riadenia bola do tejto chvíle obmedzená čínskymi reguláciami, ale úspech jeho cesty by mohol znamenať výrazný obrat pre Teslu. Akcie spoločnosti už reagovali 7% rastom a ukazuje to na možné pozitívne dopady tejto návštevy na celú spoločnosť.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
Predchádzajúci článokAko sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Ďalší článokProducent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno