Dividendový aristokrat

Nedávno sme sa pozreli na 39 spoločností, ktoré spĺňajú definíciu tzv. dividendových kráľov, teda na firmy, ktoré zvýšili svoju hotovostnú dividendu najmenej 50 rokov v rade. Titul dividendový aristokrat môže získať jedine spoločnosť, ktorej dividenda neklesla aspoň 20 rokov v rade a jej trhová kapitalizácia dosahuje najmenej 5 miliárd eur. Investícia do dividendových kráľov či aristokratov je vhodná predovšetkým pre tých investorov, ktorí hľadajú na akciovom trhu stabilný a pravidelný príjem. Na základe historického trendu možno predpokladať, že vyplácanie a zvyšovanie dividendy bude pokračovať naďalej a to navyše aj v zlých časoch.

Európski dividendoví aristokrati – IniShares EURO STOXX Select Dividend 30 UCITS ETF

Ak Vás zaujala možnosť investovať do európskych dividendových aristokratov možno tak urobiť prostredníctvom kúpy ETF, ktoré združuje tieto spoločnosti (iShares EURO STOXX Select Dividend 30 UCITS ETF) alebo investovaním do vybraných akcií. Treba však upozorniť, že na splnenie podmienky európskeho dividendového aristokrata v tomto indexe stačilo, aby firma vyplácala vyššiu dividendu iba 10 rokov v rade a jej trhová kapitalizácia presahovala 3 miliardy eur.

V ETF majú najväčšie zastúpenie spoločnosti z finančného sektora (43,47 %), nasledované odvetvím verejných služieb (13,82 %) a komunikácií (10,16 %). Fond emitovaný spoločnosťou BlackRock, najväčším správcom aktív na svete, aktuálne riadi viac ako 600 miliónov eur a skladá sa z 30 spoločností. Miera výdavkov ETF je na úrovni 0,31 % ročne a dividendový výnos 4,07 %.

Zoznam 30 európskych dividendových aristokratov

Dividendový aristokrat - zoznam 30 európskych dividendových aristokratov
Dividendový aristokrat – zoznam 30 európskych dividendových aristokratov, zdroj obrázku: europeandgi

Európski dividendoví aristokrati, ktorý sa však dostali do nášho zoznamu museli splniť požiadavku na vyššiu trhovú kapitalizáciu (10 miliárd eur) a dlhšie obdobie zvyšovania dividendy (aspoň 20 rokov), aby sme zahrnuli v časovom období zahrnuli aj finančnú krízu z rokov 2007 až 2008. Tu je zoznam 30 dividendový aristokratov.

uLCpl zoznam eur pskych dividendov ch aristokratov ktor zv ili dividendu aspo 25 rokov v rade 1

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článok„Meme investori“ sú späť a snažia sa zarobiť na prepadoch
Ďalší článokAkcie európskeho fintech gigantu Adyen klesajú o 11% po zverejnení polročných výsledkov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno