Oddelenie Sandoz od materskej firmy

V lete minulého roka švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis oznámila, že odčlení svoju divíziu generických liečiv Sandoz. Minulý týždeň k ukončeniu procesu skutočne došlo. Spoločnosť sa pre odčlenenie divízie Sandoz rozhodlo z dôvodu snahy zamerať sa viac na inovatívne lieky. Odčlenenie má podľa vedenia „pomôcť akcionárom ťažiť z potenciálnych budúcich úspechov sútredenejšieho Novartisu a samosattného Sandozu.“

V súčasnosti mnohí veľkí výrobcovia liekov smerujú k inováciám a zavrhujú spotrebiteľské alebo generické podniky. V rámci snahy zamerať sa na inovatívnejšie lieky Novartis tento rok oznámil akvizíciu Chinook Therapeutics za 3,5 miliardy USD. Divízia Sandoz navyše svojim výkonom zaostávala za inovatívnejšou časť podnikania Novartisu. Na celkovom prevádzkovom zisku firmy sa podieľala 11 %.

Novartis

Novartis je medzinárodná farmaceutická spoločnosť založená vo Švajčiarsku a so svojou trhovou kapitalizáciou na úrovni 200 miliárd USD je 8. najcennejším podnikom vo svojom odvetví. Do jeho portfólia patria populárne produkty ako Voltaren, Theraflu, Otrivin, Procto-Glyvenol či Orofar. Firma sa tiež radí medzi 26 európskych dividendových aristokratov.

Tržby švajčiarskej farmaceutickej firmy Novartis v druhom štvrťroku vzrástli o 7 % na 13,6 miliardy USD a prevádzkový zisk vzrástol o 9 % na 4,67 miliardy USD. Zisky boli poháňané zvýšenými predajmi lieku Entresto na srdcové zlyhávanie. Novartis tiež ohlásil spätný odkup akcií za 15 miliárd USD.

Koncom minulého roka Novartis informoval, že do roku 2026 jeho tržby porastú v priemere o viac ako 4 % ročne, pričom až 20 nových liekov by mohlo byť v nasledujúcich 5 rokoch schválených. Každý z nich má potenciál generovať tržby presahujúce 1 miliardu dolárov. Spoločnosť taktiež v súčasnosti reorganizuje svoju štruktúru, pričom v rámci tejto iniciatívy plánuje zrušiť až 8 000 pracovných miest v snahe ušetriť do roku 2024 najmenej 1 miliardu dolárov.

Sadnoz debutuje na burze

Po odčlenení sa z divízie Sandoz stal samostatný podnik, s ktorého akciami sa začalo obchodovať na švajčiarskej burze. Pri vstupe bola firma ocenená na 10,3 miliardy frankov, pričom analytici očakávali vyššiu valuáciu. Napriek tomu ide o najväčší debut na švajčiarskej burze od roku 2019, kedy vstúpila na akciový trh ďalšia divízia odčlenená od Novartisu, výrobca produktov pre starostlivosť o oči Alcon. Ten bol ocenený na 28 miliárd frankov. V rámci debutu dostali akcionári Novartisu 1 akciu Sandoz za každých 5 akcií Novartisu, ktoré vlastnili.

Po osamostatnení Sandoz patrí medzi najväčších svetových výrobcov liekov, ktorým vypršala patentová ochrana. V najbližších dvoch rokoch chce uviesť na trh najmenej 5 biologických liekov. Medzi biotechnologických megapredajcov, ktorých sa Sandoz snaží skopírovať, patrí liek Tysabri na sklerózu multiplex od Biogenu, liek Humira na reumatoidnú artritídu od AbbVie a liek na rakovinu kostí Prolia od Amgenu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokIntel plánuje pre svoju divíziu Altera IPO
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno