Akvizícia Roche – Carmot

Švajčiarska spoločnosť Roche zaplatí 3,1 miliardy dolárov za spoločnosť Carmot, vývojára nového typu liečby na zníženie hmotnosti, ktorá vyvolala zlatú horúčku vo farmaceutickom priemysle. Dohoda o troch experimentálnych liekoch na obezitu a cukrovku by mohla dostať švajčiarskeho výrobcu liekov do konkurencie s európskym rivalom Novo Nordisk, ktorého liek Wegovy podporil rast dánskeho farmaceutického hráča na najhodnotnejšiu spoločnosť v Európe a tiež Eli Lilly s jej liekom Moujaro. Trhová hodnota Eli Lilly teraz presahuje pol miliardy dolárov, zatiaľ čo Novo Nordisk je tesne pozadu s trhovou kapitalizáciou 458 miliárd USD. Roche je v súčasnosti 6. najhodnotnejšou firmou podľa trhovej kapitalizácie v rámci farmaceutického priemyslu s trhovou kapitalizáciou 225 miliárd USD.

Spoločnosť Roche, ktorá sa dostala pod tlak, aby zlepšila svoje zásobovanie novými liekmi, súhlasila, že najprv zaplatí 2,7 miliardy dolárov za Carmot a ďalších 400 miliónov dolárov neskôr. Hoci lieky od Carmot sú stále v počiatočnom štádiu vývoja, dohoda by mohla viesť ku konkurencii liekov ako Wegovy a Zepbound od Eli Lilly, ktoré podporujú rast trhu s chudnutím, ktorý podľa odhadov dosiahne 100 miliárd dolárov do konca desaťročia.

Spoločnosť Roche, ktorá sa radí medzi európskych dividendových aristokratov, bola medzi prvými výrobcami liekov, ktorí pracovali na liečbe v triede GLP-1, kategórii, ktorá by mohla podnietiť niektoré z najväčších trhákov vôbec.

Európsky dividendový aristokrat Roche kúpi výrobcu liekov na obezitu Carmot za 3,1 miliardy USD
Zdroj: Companiesmarketcap

Preplnené pole

Pole v oblasti liekov proti obezite je v súčasnosti preplnené, Pfizer, ktorý bojuje s poklesom tržieb, pracuje na tabletke na chudnutie a AstraZeneca podpísala licenčnú zmluvu s čínskym vývojárom liekov Eccogene. V počiatočnom štádiu skúšok je tak nový kandidát. Spoločnosť so sídlom v Číne poskytla spoločnosti AstraZeneca exkluzívne globálne práva na jej orálny GLP-1, s výnimkou Číny, kde budú spoločne vyrábať a distribuovať, čo preukázalo pozitívne výsledky v 1. fáze skúšania.

Dohoda v hodnote až 2 miliardy USD zahŕňa 185 miliónov USD vopred pre spoločnosť Eccogene a pridáva do zoznamu kandidátov na GLP-1 ďalšieho farmaceutického giganta. Jeho špičkovému lieku, Farxiga, sa darí dobre v oblasti diabetu 2. typu, ale má aj ďalšie výhody. Toto partnerstvo posilňuje slabnúce portfólio AstraZeneca, v prostredí GLP-1.

Jednou z ďalších dvoch liečebných metód je tabletka, ktorú výrobcovia liekov považujú za ďalšiu hranicu liečby obezity, pretože sa bude ľahšie užívať. Prostriedky by sa mohli skombinovať s ďalším experimentálnym liekom Roche, ktorý zachováva svalovú hmotu a rieši jeden z nedostatkov existujúcich liečebných postupov. Táto trojica by mohla mať potenciál aj v iných indikáciách, ako sú srdcové choroby, povedal Roche. Po uzavretí akvizície Roche získa všetky klinické a predklinické aktíva Carmot. V súčasnosti sa očakáva, že transakcia bude uzavretá v prvom štvrťroku 2024.

Medzi finančných podporovateľov spoločnosti Carmot patrí Horizons Ventures, súkromná investičná odnož magnáta Li Ka-shinga, najbohatšieho človeka v Hongkongu. Firma v roku 2018 viedla kolo financovania spoločnosti Carmot vo výške 15 miliónov USD s fondom rizikového kapitálu pre zdravotnú starostlivosť Column Group.

Carmot

Carmot Therapeutics je biotechnologická spoločnosť, ktorá sa špecializovala na racionálny dizajn liekov a štrukturálnu biológiu. Firma bola založená v roku 2008 a sídlila v Kalifornii, USA. Jej hlavným cieľom bolo vyvinúť nové lieky na liečbu rôznych ochorení, vrátane chorôb centrálneho nervového systému, infekčných chorôb a metabolických ochorení.

Hlavným experimentálnym liekom spoločnosti Carmot je týždenná injekcia, ktorá je pripravená vstúpiť do druhej z troch fáz klinických testov, čo znamená, že od dosiahnutia pacientov je ešte niekoľko rokov. Existujúce údaje však „naznačujú najlepší potenciál vo svojej triede na dosiahnutie a udržanie chudnutia s diferencovanou účinnosťou,“ tvrdí Roche. Švajčiarska zdravotnícka spoločnosť Roche pritom nedávno kúpila Telavant, vývojára sľubnej terapie na liečbu zápalového ochorenia čriev, za 7,1 miliardy USD, v snahe podporiť svoj rad experimentálnych liekov.

Akcie Roche


Akcie RocheRoche od začiatku roku klesli o -16,5 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 34,4 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 17,5 násobok zisku na akciu (P/E); 15,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Roche je 3,87 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKryptomeny znova rastú, čo môžeme čakať v najbližších mesiacoch?
Ďalší článokAkcie Elastic vystrelili o 37 % vďaka silnému dopytu po nástrojoch umelej inteligencie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno