Čo je GRANOLAS?

Európski akcioví lídri získali nový prívlastok od spoločnosti Goldman Sachs, ktorá ich nazvala „GRANOLAS“, čo odkazuje na „Magnificent Seven“ na Wall Street. S kombinovanou trhovou kapitalizáciou presahujúcou 2,7 bilióna EUR, tieto spoločnosti pokračujú v dominancii vo svojich sektoroch a prekonávajú výkony na európskych trhoch.

Tento názov bol inšpirovaný „Magnificent Seven“ na americkom trhu, technologickými gigantmi, ktorí vedú Wall Street. Odkazuje na vybranú skupinu európskych ťažkých váh, pričom rozdielom je, že ich je o niečo viac a to konkrétne 11. Ide o spoločnosti – GlaxoSmithKline, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP a Sanofi.“

GRANOLAS tvoria približne štvrtinu trhovej kapitalizácie STOXX 600, čo zodpovedá celkovej trhovej hodnote ťažkých sektorov ako energetika, financie a automobilový priemysel. Goldman Sachs, pri pohľade späť na meniaci sa charakter európskeho trhu, zdôraznil významný posun od tradičných priemyselných lídrov, ako sú telekomunikácie a ropný priemysel pred dvadsiatimi rokmi, k rôznorodému spektru sektorov dnes.

Na začiatku roku 2000 bolo 10 najväčších európskych spoločností podľa trhovej kapitalizácie z oblasti telekomunikácií a ropného priemyslu, s výnimkou HSBC. V roku 2020, keď vrcholila covidová pandémia, medzi najväčšími 10 spoločnosťami v Európe neboli žiadne banky, ropné ani telekomunikačné spoločnosti,“ uviedol analytik Goldman Sachs Peter Oppenheimer.

Za posledných dvanásť mesiacov dosiahli GRANOLAS tržby vo výške viac ako 556 miliárd EUR, čo predstavuje takmer 8 % ročný nárast. Ich spoločná trhová hodnota je 2,7 bilióna EUR. Za posledný rok dosiahli priemerný nárast o 15,7 % v porovnaní s 5 % rastom indexu STOXX 600, pričom na raste európskeho indexu sa podieľali 60 % podielom. „Tieto spoločnosti sú jedným z dôvodov, prečo sa európskym akciám darí pomerne dobre napriek nevýraznému domácemu HDP,“ zdôraznil Goldman Sachs.

Počuli ste už o európskej veľkej sedmičke GRANOLAS?

Granolas vs Magnificent Seven

Menej ‚nákladné‚ ako Magnificent Seven, akcie GRANOLAS sa momentálne obchodujú za 20-násobok pomeru ceny k zisku (P/E). Aj keď sa obchodujú s prirážkou oproti európskym trhom, je to bežné pre rastové spoločnosti a predstavuje to zľavu o 30 % oproti americkému ‚Magnificent Seven‘, ktoré sa obchodujú v pomere P/E 30.“

„GRANOLAS sa zameriavajú na hodnotu pre akcionárov a vyplácajú relatívne vysoké dividendy,“ uviedol Oppenheimer. S priemerným dividendovým výnosom 2,5 % výrazne prevyšujú výnos 1,5 % indexu S&P 500. Priemerný výnos „Magnificent Seven“ je dokonca 0,3 %. Konzensusové predpovede naznačujú robustný rast pre tieto kumulatívne podniky s predpokladanou ročnou mierou rastu tržieb (CAGR) 7 % do roku 2025.

Celkovo sú spoločnosti v zoskupení GRANOLAS zaujímavými, aspoň tak píšu analytici Goldman Sachs. Odvolávajú sa pritom na podiely na trhu týchto spoločností, pokroky v oblasti umelej inteligencie a robotiky, ako aj ich záväzok voči ESG (Environmentálnemu, Sociálnemu a Hodnotovému správaniu). Navyše, tieto spoločnosti sa vyznačujú štedrými dividendami, stabilnými vyhliadkami na rast a rozsiahlym medzinárodným dosahom.

Počuli ste už o európskej veľkej sedmičke GRANOLAS?

Čo riziká?

S menej ako 20 % podielom príjmov pochádzajúcich z Európy sú ich tržby do veľkej miery ovplyvňované globálnymi trhovými dynamikami. Výkyvy výmenných kurzov, najmä silnejšie euro, by mohli zasiahnuť spoločnosti v zoskupení GRANOLAS viac ako iné domáce a európske akcie s menšou kapitalizáciou. Trhová expozícia voči americkej ekonomike vo výške 37 % predstavuje colné riziká, najmä ak voľby vyhrá protekcionisticky orientované republikánske predsedníctvo vedené Donaldom Trumpom.

Napriek tomu si Goldman so značným majetkom v USA myslí, že GRANOLAS takéto búrky vydrží. Väčším rizikom je však geopolitické napätie medzi Európou a Čínou, ktoré môže negatívne ovplyvniť najmä tržby luxusných značiek ako sú LVMH alebo L’Oréal. Tržby z Číny predstavujú pre tieto organizácie nemalé podiely.

Ešte viac je ohrozená firma ASML. Už začiatkom tohto januára holandská vláda zablokovala export niektorých špičkových nástrojov na výrobu čipov do Číny. Západ sa snaží obmedziť čínsky prístup k niektorým technológiám pre obavy, že by ich mohla použiť na výrobu vyspelých zbraní.

Keďže títo európski giganti ovládajú veľkú časť trhového koláča, investori by mali postupovať opatrne. Vysoká koncentrácia v niekoľkých akciách by mohla viesť k prudkej korekcii, ak sa nálady na trhu zmenia. Rizikom je aj vysoká koncentrácia jedného odvetvia, viac ako polovicu tohto zoskupenia totiž tvoria biofarmaceutické firmy.

Na záver, úspešný príbeh GRANOLAS je nepopierateľný a ilustruje zdatnosť tých najlepších v Európe na akciovom trhu. Napriek tomu samotné faktory, ktoré ich robia atraktívnymi – robustné dividendy, silné prognózy rastu a medzinárodný dosah môžu skrývať riziká, s ktorými sa investori musia obozretne zaoberať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokVýznamná fúzia v bankovom sektore: Capital One kupuje Discover Financial za 35,3 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno