Stratí 3M status dividendového kráľa?

Americký priemyselný konglomerát 3M po dobu 64 rokov nepretržite zvyšoval svoju dividendu. Avšak nedávny spinoff jeho zdravotníckeho podniku naznačuje koniec jeho statusu Dividendového kráľa. Dividendoví králi sú spoločnosti, ktoré zvyšujú svoje dividendy počas minimálne 50 po sebe nasledujúcich rokov. V súčasnosti existuje 66 akcií v indexe S&P 500 U.S. Dividend Aristocrats. Medzi nimi je aj 3M, ktorý v roku 2023 vyplatil investorom 6 USD na akciu. Pre porovnanie, v roku 1998 to bolo 1,10 USD.

V súčasnosti však nie je jasné, či bude 3M schopné ďalej zvyšovať svoju dividendu, keďže 1. apríla rozdelil svoj zdravotnícky podnik, teraz známy ako Solventum, aby si udržal svoj prestížny status. Aby sa tento status udržal kombinovaná výplata bude musieť byť viac ako 6 USD na akciu, alebo približne 3,4 miliardy USD.

Nemožno očakávať, že Solventum prispeje k tejto sume veľkou mierou. 3M dostala z rozdelenia takmer 8 miliárd USD. Spoločnosť začína so zhruba 8,4 miliardami USD dlhu a 2,2 miliardami USD zisku pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou, alebo EBITDA. Zvýšená finančná páka je jeden z dôvodov, prečo manažment Solventum neoznámil svoju politiku dividend, hoci CEO Bryan Hanson na marcovej investičnej udalosti povedal, že splácanie dlhu s cieľom zvýšiť finančnú flexibilitu je prioritou.

3M teda bude musieť pokryť veľkú porciu z tejto čiastky, ak má udržať svoj status aristokrata. Firma tak prežíva pomerne turbulentné obdobie, ktoré začalo súdnymi spormi koncom roka 2022. V tej dobe, v kontroverznej snahe ochrániť sa pred približne 230 000 súdnymi spormi týkajúcich sa dodania vojenských štuplí do uší, ktoré by mohli spoločnosť stáť miliardy USD, podnik nechal zbankrotovať svoju dcérsku firmu Aearo Technologies.

Samozrejme viaceré nepríjemnosti sa premietli aj do výkonu na akciovom trhu. Kým začiatkom roka 2022 bola trhová kapitalizácia firmy viac ako 100 miliárd USD, v súčasnosti je na úrovni 51 miliárd USD. Za posledný rok akcie vzrástli o +6,8 %, avšak za 5 rokov odpísali takmer polovicu hodnoty. Firma v súčasnosti ponúka 6,5 % dividendu, čo je jeden z najvyšších výnosov medzi aristokratmi. Priemer medzi kráľmi predstavuje 2,4 %.

Čo teda s dividendou?

No to je otázne, ale aspoň malú nádej dal investorom CEO firmy Mike Roman, ktorý na otázku ohľadom dividend povedal, že atraktívna dividendová politika je prioritou jeho spoločnosti. Taktiež naznačil, že spinoff Solventum posilnil bilanciu 3M. Konglomerát má približne 10 miliárd USD dlhu, viac hotovosti a očakáva sa, že v roku 2024 vygeneruje EBITDA vo výške 8,7 miliardy USD.

3M tiež generuje solídny cash flow. Očakáva sa, že v rokoch 2024 a 2025 dosiahne 4,5 miliardy USD, čo je čiastočne možné vďaka sile jeho franšízy Post-it Notes. Obchod by mohol podporiť vyššie výplaty dividend, ale bude to vyžadovať asi tri štvrtiny očakávaného voľného cash-flow. To je síce nad priemerom výplatcov dividend v indexe S&P 500 U.S. Dividend Aristocrats, avšak pri použití takého veľkého podielu voľného cash flow na dividendy, zostane málo priestoru na iné výdavky.

A 3M by mohlo tento priestor potrebovať. Firma je totiž neustále vystavená nejakým súdnym sporom. Naposledy spojeným s chemikáliami nachádzajúcimi sa v podzemnej vode a chybnými slúchadlami predanými americkému vojenskému zboru. To samozrejme malo negatívny vplyv na jeho bilanciu.

Manažment 3M stojí pred niekoľkými ťažkými rozhodnutiami, podobne ako aj investori. Možno sa to nezdá pohodlné, ale kúpa akcií pred možným znížením dividendy je pravdepodobne cesta, ktorou sa vydať. Často to funguje ešte lepšie, ako sa očakáva. AT&T efektívne znížil svoju dividendu po odčlenení toho, čo je teraz známe ako Warner Bros. Discovery koncom marca 2022, a o tri mesiace neskôr akcie vzrástli približne o 17 %. Nehovoríme, že je to najlepšia cesta, ale možno by aj 3M mohlo znížiť svoju dividendu a jeho akcie by stále rástli, aj keď by to znamenalo obetovať svoj prestížny status.

Akcie 3M


Akcie firmy od začiatku roku vzrástli o +1,3 % a za posledných 12 mesiacov o +6,8 % a ich aktuálna cena je 93,2 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 13,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 7,9 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 51,6 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je 6,48 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokDisney zosilňuje kúzlo zábavných parkov obrovskou investíciou
Ďalší článokKto je dividendový aristokrat + zoznam 20 európskych aristokratov (2024)
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno