Kúpa Aesop

Francúzsky gigant starostlivosti o pleť L’Oreal súhlasil s akvizíciou luxusnej kozmetickej značky Aesop. Transakcia uzatvára mesiace rokovaní, pretože o austrálsku značku, ktorú vlastní brazílska firma Natura, prejavili záujem aj ďalšie spoločnosti vrátane private equity Permira a čínskej investičnej firmy Primavera Capital. V spoločnosti L’Oreal sa Aesop pripája k ďalším luxusným značkám ako Lancome a Yves Saint Laurent, keďže francúzska spoločnosť vsádza na neustály posun smerom k špičkovej kozmetike.

„Dohoda predstavuje posun v stratégii fúzie a akvizícií spoločnosti L’Oreal, pričom sa predstavitelia firmy zamerali na značky v skoršom štádiu ich vývoja s cieľom získať významné synergie v oblasti príjmov,“ napísala Molly Wylenzek, analytička spoločnosti Jefferies. L’Oreal kúpil v posledných mesiacoch Skinbetter Science, amerického výrobcu krémov na starostlivosť o pleť distribuovaných prostredníctvom lekárov, aby podporil ďalší špičkový segment, ktorý nazýva „aktívna kozmetika“, so značkami ako La Roche-Posay a SkinCeuticals. Aesop sa tiež zameriava na čisté, udržateľné zložky vo svojich produktoch, ktoré môžu osloviť mladých spotrebiteľov, povedal analytik Bernstein Bruno Monteyne.

Brazílskej kozmetickej firme Natura transakcia pomôže znížiť dlh a zamerať sa na obrat v iných podnikoch. Akcie Natura sa pri otvorení trhov vyšplhali o 6,9 %. Akcie L’Oreal vzrástli v parížskom obchodovaní o menej ako 1 %. Aesop nedávno otvoril dva obchody v Číne a podľa Rogeria Fujimoriho, analytika spoločnosti Stifel, sa stali celosvetovo najpredávanejšími značkami, čím podčiarkli jej potenciál.

L’Oreal má hlboké vrecká a interné zdroje na to, aby globálne rozšíril Aesop a výrazne urýchlil svoj rozvoj v Číne a v cestovnom ruchu, čím sa v nadchádzajúcich rokoch zmení na miliardársku značku,“ uviedol Fujimori v poznámke. Firma Aesop, založená v roku 1987, vyvinula špičkový produkt medzi vyznávačmi starostlivosti o pleť s radom drahých krémov a mliek na pleť, vlasy a telo vyrobených z prísad, ako sú listy pelargónie a kôra mandarínky. Od svojho prvého obchodu na podzemnom parkovisku na predmestí St. Kilda v Melbourne v roku 2003 sa odvtedy rozšírila do celého sveta vrátane desiatok miest v New Yorku a Londýne.

aesop 2

Vzostupné trendy

„Aesop využíva dnešné vzostupné trendy a spoločnosť L’Oreal prispeje k uvoľneniu svojho obrovského potenciálu rastu, najmä v Číne,“ uviedol vo vyhlásení Nicolas Hieronimus, generálny riaditeľ L’Oréal. Natura získala väčšinový podiel v tomto biznise v roku 2013. Natura so sídlom v Sao Paule, známa svojou prírodnou kozmetikou z etických zdrojov, čelila ťažkým problémom pri pokuse o globálnu expanziu, pričom prerušenia spôsobené pandémiou a ruskou vojnou na Ukrajine viedli k neočakavaným nákladom.

Ako značka rástla a predbiehala ostatné subjekty Natury, ako sú Avon a Body Shop, investori ju čoraz viac vnímali ako korunovačný klenot skupiny. Spoločnosť Ezop minulý rok vykázala tržby vo výške 537 miliónov dolárov. Podľa Lucror Analytics to bol najziskovejší biznis Natury. Brazílska kozmetická spoločnosť uvažovala o čiastočnom alebo úplnom predaji Aesop v rámci širšej generálnej opravy, ktorú vykonal Fabio Barbosa, ktorý minulý rok prevzal funkciu generálneho riaditeľa. Jeho hlavným cieľom bolo zjednodušiť štruktúru spoločnosti a znížiť náklady.

Výnosy z transakcie umožnia spoločnosti Natura zlepšiť svoju kapitálovú štruktúru a dlh spoločnosti bude po predaji „ zvládnuteľný“, povedal Barbosa. Napriek tomu spoločnosť zatiaľ neuvažuje o žiadnom ďalšom predaji aktív, dodal Barbosa. Bank of America a Morgan Stanley radili spoločnosti Natura pri predaji, zatiaľ čo Centerview bol jediným poradcom spoločnosti L’Oreal. Očakáva sa, že transakcia bude uzavretá v treťom štvrťroku.

Akcie L’Oreal


Akcie spoločnosti L’Oreal, za posledných 12 mesiacov stúpli o +29 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 420,35 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 41,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 46,5 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 25,5 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos spoločnosti predstavuje 1,42 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Visa: rast a stabilita zároveň
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Nastal čas na dlhopisy?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno