Neustále rokovania
Najvyšší predstavitelia spoločnosti BAE Systems diskutovali s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o zriadení výroby zbraní na Ukrajine. Významní politici to vnímajú ako ďalší znak ústrednej úlohy Británie pri vyzbrojovaní ukrajinských síl. Známy výrobca zbraní by mal na Ukrajine začať s výrobou tankov, delostreleckých diel a munície FTSE 100, ktoré sú kľúčové pre vojnu proti Rusku.
Okrem výrobných a opravárenských zariadení diskutovali Zelenskyj a generálny riaditeľ BAE Charles Woodburn o zriadení miestnej kancelárie v krajine. Odborníci tvrdia, že diskusie pokračujú, ale vzhľadom k náročnej situácií nie je jednoduché načasovať ďalšie rokovania. Je potrebné rozhodnúť aj o presnom rozsahu výroby a tiež kapacite na generálne opravy tankov, obrnených vozidiel a iného vybavenia.
Prezident Zelenskyj, ktorý o problémoch diskutoval s pánom Woodburnom vo videorozhovore, na svojom kanáli Telegram na sociálnej sieti uviedol: „Diskutovali sme o lokalizácii výroby na Ukrajine. Dohodli sme sa, že začneme pracovať na otvorení kancelárie BAE Systems na Ukrajine a následne opravárenské a výrobné zariadenia pre produkty spoločnosti.
„Sme pripravení stať sa hlavným regionálnym centrom pre opravy a výrobu rôznych typov produktov BAE Systems a máme záujem o to, aby naše vzťahy boli globálnejšie.“ doplnil Zelenskyj. Charles Woodburn, výkonný riaditeľ BAE Systems, uviedol: „Bolo to privilégium hovoriť s prezidentom Zelenským v rámci prebiehajúcich diskusií o podpore, ktorú poskytujeme Ukrajine“.
„Sme hrdí na to, že spolupracujeme s našimi vládnymi zákazníkmi pri poskytovaní vybavenia, výcviku a podporných služieb ukrajinským ozbrojeným silám. Skúmame tiež, ako by sme mohli podporiť ukrajinskú vládu pri revitalizácii obrannej priemyselnej základne krajiny, aby bola zaistená ich dlhodobá bezpečnosť.“ Dodal Charles Woodburn.
Telegraph vo februári odhalil, že úradníci kladú základy pre výrobu britských zbraní a vojenských vozidiel na Ukrajine podľa plánov, ktoré by znamenali prehĺbenie vzťahov krajiny s NATO. Ďalšie európske obranné spoločnosti tiež rokujú s Ukrajinou, pričom Británia chce, aby ju francúzski a nemeckí rivali neporazili. Prebiehajú preteky v tom, kto zaradí Spojené kráľovstvo „na čelo poradia“, povedal v tom čase pre The Telegraph jeden vedúci pracovník.
BAE Systems
BAE Systems je nadnárodná spoločnosť v oblasti obrany, bezpečnosti a letectva. Je jedným z najväčších svetových dodávateľov obrany a pôsobí v rôznych sektoroch vrátane pozemnej, námornej, leteckej a kybernetickej obrany. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách a má významné zastúpenie v Spojených štátoch, Saudskej Arábii, Austrálii a Spojenom kráľovstve.
Ponuka spoločnosti zahŕňa produkty ako vojenské lietadlá, námorné lode, ponorky, obrnené vozidlá, muníciu, elektronické systémy, spravodajské a bezpečnostné riešenia a pokročilé technológie pre vzdušné, pozemné a námorné sily. Taktiež firma ponúka aj kybernetickú bezpečnosť a spravodajské služby. Jeho najvýznamnejšími odberateľmi sú Ministerstvom obrany Spojeného kráľovstva a Ministerstvom obrany USA.
Organizácia je celosvetovo zapojená do niekoľkých významných obranných programov. Niektoré príklady zahŕňajú Eurofighter Typhoon, viacúčelové stíhacie lietadlo vyvinuté s partnerskými spoločnosťami, lietadlové lode triedy Queen Elizabeth pre Kráľovské námorníctvo, ponorky triedy Astute, lietadlá Tornado a Hawk, húfnice M777 a Bradley Fighting.
Firma kladie dôraz na inovácie a investuje do výskumu a vývoja s cieľom vytvoriť špičkové obranné technológie. Pracuje na pokročilých konceptoch, ako sú autonómne systémy, umelá inteligencia a lietadlá novej generácie. Celosvetovo zamestnáva desiatky tisíc ľudí.
Akcie BAE Systems
Akcie BAE Systems od začiatku roka stúpli o +13,1 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +19,8 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 47,56 USD, resp. za 201,3 násobok zisku na akciu (P/E); 188,1 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 149,8 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je v súčasnosti 2,88 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové