Kvartálne výsledky

Snažíme sa Vám každý týždeň prinášať prehľad výsledkov zaujímavých firiem, kótovaných na akciových burzách. Ako sme spomínali v článku o tohto týždňovom stručnom prehľade o finančných trhoch, investori očakávali oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých spoločností na čele s firmami ako Oracle, Johnson Control, Costco či Adobe. Práve poslednú menovanú spoločnosť Adobe, ktorá je známa svojimi softvérovými produktmi pre spracovanie grafiky, tvorbu multimediálnych obsahov, tvorbu dokumentov a iné kreatívne aplikácie. Adobe má pestrú škálu produktov, ktoré sú používané profesionálmi, kreatívcami, firmami a jednotlivcami na celom svete.

Po uverejnení kvartálnych výsledkoch spoločnosti za tretí kvartál 2023, v ktorých firma nenadchla Wall Street výhľadom sa jej akcie prepadli o -5 %.

Najdôležitejšie čísla

Spoločnosť Adobe oznámila za 4. kvartál 2023 čistý zisk na úrovni 1,48 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 25,4 %. Tržby spoločnosti dosiahli 5,05 miliardy USD, čo je o 12 % viac ako v minulom roku, pričom analytici odhadovali tržby na úrovni 5,15 miliardy USD. Prevádzkový zisk predstavoval tento štvrťrok 1,75 miliardy USD čo predstavuje takmer 13 %. Zisk na akciu podľa GAAP 3,23 USD na akciu čo predstavuje 28 % nárast oproti minulému roku. Upravený zisk na akciu medziročne vzrástol o 19 % na 4,27 USD na akciu, pričom analytici odhadovali upravený zisk na akciu 4,17 USD.

Zisk Adobe medziročné vzrástol o štvrtinu, výhľad však sklamal, akcie sa prepadli o 5%

„Spoločnosť Adobe dosiahla rekordné príjmy vo výške 19,41 miliardy USD vo fiškálnom roku 23 a 17-percentný medziročný rast EPS so silným tempom v rámci Creative Cloud, Document Cloud a Experience Cloud,“ povedal Shantanu Narayen, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Adobe a tiež doplnil, že „stratégia spoločnosti Adobe, líderstvo v kategórii, prelomové inovácie, výnimočný talent a globálna zákaznícka základňa nám poskytujú dobrú pozíciu pre rok 2024 a ďalšie roky.“

Najdôležitejšie novinky

Predstavitelia firmy Adobe uviedli, že čelí regulačnej kontrole svojich modelov predplatného. Spoločnosť so sídlom v San Jose v Kalifornii uviedla v regulačnom podaní, že od júna 2022 spolupracuje s Federálnou obchodnou komisiou (FTC) v reakcii na občiansku vyšetrovaciu požiadavku na informácie týkajúce sa jej zverejňovania a praktík zrušenia predplatného.

Spoločnosť dodala, že táto záležitosť by mohla zahŕňať značné peňažné náklady alebo sankcie a mohla by mať významný vplyv na jej finančné výsledky a prevádzkový zisk. Britský regulačný orgán pre hospodársku súťaž skúmal aj odkúpenie cloudovej dizajnérskej platformy Figma spoločnosťou Adobe za 20 miliárd USD.

Tržby segmentu Digital Media boli 3,72 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 13 %, pričom tržby Creative vzrástli na 3,00 miliardy USD a príjmy z Document Cloudu dosiahli 721 miliónov USD. Tržby segmentu Digital Experience dosiahli 1,27 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %.

Predstavitelia firmy neoslinili odhadmi na ďalší štvrťrok ani na celý nasledujúci fiškálny rok. Spoločnosť predpovedá tržby v rozsahu 5,10 miliardy až 5,15 miliardy dolárov na aktuálny štvrťrok. Pričom analytici v priemere očakávali 5,19 miliardy dolárov. Prognóza príjmov na celý fiškálny rok 2024 sa pohybovala v rozmedzí 21,30 až 21,50 miliardy dolárov, čo je tiež pod odhadmi analytikov. Spoločnosť od novembra zvýšila ceny niektorých svojich ponúk, čo ešte viac poškodilo dopyt.

Firma predpovedá zisk na akciu za celý fiškálny rok 2024 na úrovni 13,45 až 13,75 dolárov na akciu. Upravený zisk (Non-GAAP) na za celý fiškálny rok 2024 bude podľa predstaviteľov spoločnosti 17,6 USD až 18 USD na akciu, čo zaostalo za očakávaniami Wall Street, vďaka čomu sa jej akcie prepadli o viac ako 5 %.

Akcie Adobe


Akcie Adobe v priebehu tohto roka vzrástli o viac ako +85 % a v súčasnosti sa obchodujú na 624,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 56,2 násobok zisku na akciu (P/E); 37,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 38 násobok EV/EBITDA

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Salesforce pokračuje v znižovaní nákladov a zlepšuje výhľad
Výhľad Snowflake prevyšuje odhady po dramatickom spomalení rastu počas minulého roka
CrowdStrike s historickým míľnikom, akcie vystrelili o 10 %
Ako sa darilo firme ARM v jej vôbec prvom štvrťroku na Wall Street?
Akcie Trade Desk odpísali 28 %, výhľad ukázal, že trh s reklamou sa úplne nezotavil
Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Oracle v prepade o 12 %, spomalenie cloudu vyvoláva obavy
Ďalší článokTEMU od Pinduoduo otrasie e-commerce trhom od základov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno