Prepad akcií Oracle

Akcie spoločnosť Oracle klesli najviac za tri mesiace po tom, čo firma oznámila, že rast predaja cloudu sa spomalil už druhý štvrťrok po sebe. To vyvolalo obavy investorov, že expanzia výrobcu softvéru na konkurenčný trh neprebieha podľa očakávaní. Kvartálne výsledky tak nedopadli podľa očakávaní investorov ani analytikov a to je hlavným dôvodom straty hodnoty akcií.

Tržby z cloudu vzrástli o 25 % na 4,8 miliardy USD za tri mesiace končiace 30. novembrom. To nasleduje po 30 % náraste v predchádzajúcom štvrťroku. Analytici spoločnosti Bloomberg Intelligence uviedolli, že rast infraštruktúry tiež klesol pod očakávania a spomalil sa v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi.

Cloud a AI boli zdrojom rastu

Spoločnosť Oracle sa zamerala na rozšírenie svojho podnikania v oblasti cloudovej infraštruktúry, aby výraznejšie konkurovala lídrom na trhu, akými sú AmazonMicrosoft Google. Výnosy z cloudovej infraštruktúry sa medziročne zvýšili o 76 % na 1,4 miliardy USD. Rozmach generatívnej AI, ktorá dostala Nvidiu nad biliónovú hranicu a dáva priestor na opätovné oživenie už zabudnutých akcií, zvyšuje aj dopyt po cloudovej ponuke Oracle.

Táto iniciatíva prenajímania výpočtového výkonu a úložiska cez internet narazila v septembri, keď spoločnosť Oracle oznámila prvé spomalenie rastu infraštruktúry po viac ako roku neustlaného rastu. Vedenie spoločnosti pripísalo spomalenie nedostatku kapacity cloudového servera a grafického spracovania, nie dopytu zákazníkov. Výkonná riaditeľka Safra Catz v súvislosti so ziskom uviedla, že spoločnosť zvýši kapitálové výdavky, aby sprístupnila viac dátových centier online. Dodala, že ak by bola k dispozícii kapacita, spoločnosť by bola schopná zaznamenať „o stovky miliónov dolárov“ viac v štvrťročných cloudových predajoch.

Predseda Larry Ellison povedal, že vidí rast cloudovej infraštruktúry „o viac ako 50 % za niekoľko rokov“. Wall Street signalizovala, že očakávala rast skôr. „Môže to trvať niekoľko štvrťrokov, kým sa to vyrieši, pretože nevybavené veci stále narastajú,“ povedala Rana. Vedúci pracovníci spoločnosti Oracle však zostali v tomto biznise optimistickí. Catz uviedla, že dopyt „rastie astronomickou rýchlosťou“. Ellison uviedol, že Oracle naďalej vynakladá prostriedky na rozšírenie svojej kapacity na poskytovanie výpočtového výkonu a ďalších cloudových služieb vrátane vybudovania 100 nových dátových centier.

Budúce zisky budú závisieť nielen od dopytu zákazníkov, ale aj od dostupnosti grafických procesorov používaných v dátových centrách na napájanie úloh s umelou inteligenciou, poznamenal Siti Panigrahi, analytik spoločnosti Mizuho. V aktuálnom štvrťroku by sa celkové príjmy mali zvýšiť o 6,5 %, uviedla Catz. Analytici v priemere odhadovali nárast o 7,5 %. Predaj cloudu, bez zahrnutia príjmov zo zdravotníckej jednotky Cerner, podľa nej vzrastie približne o 27 %, čo by predstavovalo zrýchlenie oproti druhému fiškálnemu štvrťroku. Spoločnosť uviedla, že je naďalej odhodlaná plniť svoje predchádzajúce dlhodobé finančné ciele na fiškálny rok 2026.

Ďalším problémom je, že spoločnosť Cerner so získanými zdravotnými záznamami rastie pomalšie, ako Wall Street očakávala. Manažment v septembri uviedol, že spoločnosť pracuje na presune podnikania so starým softvérom Cerner do cloudu, čo znamená, že musí zmeniť štruktúru zmlúv s mnohými zákazníkmi. Začiatkom tohto roka Oracle oznámil prepúšťanie v tejto divízii, ktorá bola v júni 2022 kúpená za približne 29 miliárd dolárov.

Polovica všetkých existujúcich zákazníkov elektronického zdravotného softvéru Cerner bude do februára v cloude, povedal Ellison. Produkty od Cerneru sa „veľmi rýchlo presúvajú z licenčného základu na základ predplatného,“ povedal. Catz uviedol, že príjmy spoločnosti Cerner klesnú vo fiškálnom roku o 1 až 2 %. Potom už táto jednotka „už nebude brzdou rastu Oracle,“ dodala.

Akcie Oracle


Akcie spoločnosti si od začiatku roka pripísali +20,4 % a v súčasnosti sa akcie Oracle pri cene 100,8 USD obchodujú za 27,8 násobok zisku na akciu (P/E); 30 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 19,4 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Oracle je 1,59 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokDôležité rozhodnutie Fedu aj ECB o úrokových sadzbách už tento týždeň!
Ďalší článokZisk Adobe medziročné vzrástol o štvrtinu, výhľadom firma sklamala, akcie sa prepadli o 5%
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno