Jedno z najočakávanejších IPO tohto roka je tu, na burzu vstúpi Rivian

Elektromobilový startup Rivian, za ktorým stojí Ford či Amazon, dnes vstupuje na burzu prostredníctvom IPO. To firmu ocenilo na 77 miliárd dolárov, čo z nej robí 10. najhodnotnejšiu automobilku sveta.

0
1212

Vstup na burzu

Spoločnosť Rivian si získala pozornosť Wall Street ako jeden z najhorúcejších elektromobilových startupov súčasnosti, pričom za ním stoja viaceré veľké mená na čele s Fordom a Amazonom, ktorí vlastnia 14%, resp. 22% firmy. Jej avizovaný debut na burze, ktorý mal prísť v priebehu tohto roka je konečne tu.

Rivian počas svojej primárnej ponuky predal 153 miliónov akcií za $78 za kus, čo je nad pôvodným očakávaním, keďže pôvodne sa očakávalo, že podnik predá 135 miliónov akcií v rozpätí $72 až $74. Výrobca elektromobilov tak získal počas IPO 12 miliárd dolárov a trhovú kapitalizáciu zhruba 77 miliárd dolárov. To zaradí Rivian na 10. miesto medzi najhodnotnejšími automobilkami sveta pred známych výrobcov ako Stellantis, Nio, BMW, Ferrari, KIA, Honda či Hyundai.

xtb

Akcie Rivian by sa mali začať obchodovať na burze Nasdaq ešte dnes pod symbolom RIVN. Zatiaľ však nie je jasné na akej cene sa otvorí obchodovanie s akciami Rivian.

Rivian

Rivian je americký elektromobilový startup, ktorý bol založený v roku 2009. Firma si pôvodne zaumienila vyrábať športové auto, avšak neskôr sa preorientovala na elektrické picku-py a športovo-úžitkové vozidlá, kde videla väčší trh a šancu mať väčší vplyv na životné prostredie.

Automobilka má aktuálne rozpracované 3 modely. Elektrický pickup s názvom R1T sa začal dodávať zákazníkom v septembri a stredne veľké SUV s názvom R1S má nasledovať v decembri spolu s elektrickým nákladným vozidlom navrhnutým a vyrobeným pre Amazon, jeho prvého komerčného zákazníka. Jedným z hlavných dôvodov, prečo Rivian púta takú pozornosť investorov je už spomenutý fakt, že jej hlavným akcionárom je Amazon. Piata najcennejšia spoločnosť sveta môže firme ponúknuť prístup k technológiám, ale zároveň sa dá očakávať, že bude okrem jej prvého komerčného zákazníka aj jeden z jej najväčších zákazníkov.

2022 Rivian R1S: What We Know So Far
Rivian R1S, zdroj obrázku: caranddriver.com

Amazon nedávno už informoval, že si objednal 100 tisíc plne elektrických dodávok od Rivianu. Vedenie podniku informovalo, že plánuje odovzdať svojich prvých 10 elektrických dodávok Amazonu do konca tohto roka. Nové objednávky na svoje elektrické dodávky od iných zákazníkov pritom začne prijímať koncom roka 2022.

Napodobní Rivian príbeh Tesly?

Zo všetkých elektromobilových startupov, ktoré za posledné 2 roky vstúpili na burzu (a že ich nebolo málo), mnohí dávajú najväčšie šance napodobniť úspešný príbeh Tesly práve Rivianu. K tomu však bude viesť dlhá cesta, keďže firma ešte len začína vyrábať svoje vozidlá a to v bývalej továrni Mitsubishi v Illinois, USA, ktorú kúpila v roku 2017. Manažment uviedol, že plánuje tento závod rozšíriť a taktiež hľadá miesta pre nové výrobné kapacity.

Veľa o úspešnosti podniku napovie aj finálna komercializácia jeho automobilov a dopyt zákazníkov po modeloch Rivian v najbližších rokoch. Model R-T sa začal dodávať zákazníkom v septembri, má maximálny dojazd 645 kilometrov a predáva sa za približne 77 500 dolárov.

Trh elektromobilov

Uspieť v konkurencii elektromobilov však bude čoraz ťažšie, pretože posledných rokoch prišli do odvetvia desiatky nových projektov s cieľom získať svoj podiel na trhu. Medzi najznámejšie sa radia spoločnosti Lordstown, Lucid Motors, Nio, Xpeng, Geely, Fisker, Nikola, Canoo, Hyzon či Workhorse. Plány vytvoriť svoje vlastné elektrické auto predstavili aj Apple či Xiaomi a desiatky miliárd dolárov plánujú preinvestovať do vývoja elektromobilov aj „staré automobilky“ ako Volkswagen, Ford, Daimler, General Motors, BMW, Stellantis a Volvo.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno