GameStop opäť na titulných stránkach

GameStop, retailový predajca videohier, je spájaný najmä so špekulatívnou mániou v roku 2021. Pre tých, ktorý si potrebujú osviežiť pamäť, akcie firmy, ktoré boli ešte v roku 2016 nad úrovňou 12 USD sa postupne s problémami prepadali na úroveň 4 USD do roku 2020. Avšak už koncom roka 2021 sa začal špekulatívny rast, ktorý vystrelil ich cenu na úroveň okolo 20 USD, načo v januári doslova explodovali na 82,5 USD. Tí investori čo kúpili akcie za cca 4 USD sa tak mohli tešiť z výnosu viac ako +1 800 %, pričom iba v januári 2021 akcie vzrástli o +335 %.

Čo túto mániu teda spôsobilo? Bežná špekulácia investorov to celé začala, avšak následne sa v diskusných fórach americkej obľúbenej stránky Reddit začali zhromažďovať ľudia, ktorí chceli spoločne udrieť proti väčším a silnejším investičným spoločnostiam, ktoré akcie firmy shortovali, pričom niektorí označovali túto situáciu za boj 99 % ľudí proti 1 % elity. Nebudeme to však viac rozmazávať, ak by ste sa chceli o tejto známej mánií dozvedieť viac, odporúčame si pozrieť dokument na Netlixe s názvom Eat the Rich: The GameStop Saga, alebo si môžete pozrieť náš článok nižšie:

Opakuje sa história?

Dnes sa o slovo, táto a ďalšie spoločnosti, označované ako meme-akcie, opäť prihlásili. Obchodníci s meme-akciami masívne investovali do spoločností GameStop a AMC Entertainment Holdings a to deň po tom, ako akcie oboch firiem prudko vzrástli v rámci obnoveného obchodného ošiaľu medzi malými investormi.

Akcie maloobchodníka s videohrami GameStop dnes vyskočili o 75 % v rozšírenom obchodovaní, zatiaľ čo akcie trápiaceho sa reťazca kín AMC vzrástli o 78 %. Najnovší rast bol v pondelok znásobený návratom Keitha Gilla na sociálne médiá, ktorý pod prezývkou „Roaring Kitty“ v roku 2021 rozprúdil mániu meme-akcií. Gill, ktorého účet bol dlho neaktívny, sa preslávil tým, že mobilizoval denných obchodníkov na Reddite v snahe vyvinúť tlak na krátkodobých predajcov akcií GameStopu. Obidve akcie, ktoré stále výrazne zaostávajú za svojimi maximami z roku 2021, v pondelok zaznamenali nárast o viac ako 70 %.

Akcie firiem sa tak viac než zdvojnásobili bez akýchkoľvek zásadných správ. Je to síce významný rast, avšak bližšie pozretie na rozsah a absurdnosť toho obdobia ukazuje, ako ďaleko je najnovšia mánia okolo meme-akcií od dosiahnutia pôvodného rozruchu z roku 2021. Počas prvého kola pred troma rokmi, GameStop vzrástol o viac než 1 000 % za pár dní, keď maloobchodní obchodníci na fóre Wall Street Bets spoločnosti Reddit iniciovali rally proti veľkým hráčom na Wall Street, ktorí špekulovali na pokles ceny akcií. Dnes to je o poznanie menej.

Okrem toho, obchodníci so sklonmi k hazardu majú teraz na výber z množstva možností. Kasína a dostihové dráhy boli vtedy zatvorené kvôli Covidu, čím sa niektoré akcie stali akýmsi ekvivalentom stávkovania. Odvtedy však hazard opäť prešiel do normálu a každý, kto chce uzavrieť stávku, to môže urobiť pár klikmi na telefóne.

Pondelkové nákupy boli spustené jediným príspevkom na Twitteri v nedeľu večer od Keitha Gilla. Za menej ako hodinu GameStop pridal približne 6 miliárd USD na trhovej kapitalizácie, keď obchodníci propagovali Gillov návrat na Twitter ako znak, že boom je späť. Reddit posilnil až o 14 % a token Roaring Kitty stúpol o viac než 4,000 %.

Akcie GameStop


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +40,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 30,45 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 1 522,5 násobok zisku na akciu (P/E), 507,5 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 355,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 9,32 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokBuybacky sú späť: Big Tech spoločnosti intenzívne odkupujú vlastné akcie
Ďalší článokAlibaba má za sebou búrlivý rok, výsledky hovoria za všetko
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno