Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna nám ide pomaličky do úzadia, avšak stále nás čaká reportovanie výsledkov niekoľkých zvučným mien. Tento týždeň pritom ohlasujú kvartálne čísla viaceré známe čínske spoločnosti ako JD.com, Baidu či Alibaba. Poďme sa pozrieť na poslednú menovanú. V súčasnosti sa veľa hovorí o novom rozmere studenej vojny Čínou a USA. Bidenova administratíva totiž hlási, že viaceré čínske výrobky predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť USA.

Zatiaľ rôzne opatrenia vo forme zvýšených ciel, obmedzení dovozu či zákazu, ovplyvnilo viacero čínskych firiem. Najviac to zatiaľ schytal Huawei, rieši sa aj úplný zákaz TikToku a najnovšie sa samotný Joe Biden vyjadril, že podnikne také kroky, aby zabránil záplave dovozu čínskych áut. Uvidíme, ako sa bude táto situácia naďalej vyvíjať a ako to v budúcnosti ovplyvní ďalšie čínske firmy.

Zatiaľ sa tento konflikt nedotýka najväčšej čínskej e-commerce firmy Alibaba. Akcie firmy sú v posledných mesiacoch na vzostupe, keď investori veria v zlepšenie ekonomickej situácie v Číne, čo by mohlo pomôcť jej online obchodnému segmentu. Manažment nedávno oznámil zvýšenie programu odkupu vlastných akcií o 25 miliárd USD do marca 2027 a tiež zrušenie plánovaného IPO svojej logistickej pobočky Cainiao. Poďme sa teda spoločne pozrieť s čím prišli predstavitelia spoločnosti v rámci kvartálnych výsledkov. Alibaba prekonala odhady v rámci tržieb, avšak zisky boli nedostatočné. Akcie firmy klesli o -4,6 % v rozšírenom obchodovaní.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 4. kvartál 2024 na úrovni 30,7 miliardy USD, čo je o 6,6 % viac ako v minulom roku, pričom analytici odhadovali 30,36 miliardy USD. Prevádzkový zisk však klesol o 3,3 % na 2,04 miliardy USD, pričom prevádzková zisková marža klesla o takmer tretinu na 6,64 %, oproti 9,67 % v minulom roku. Firma si totiž prechádzala búrlivým rokom a zaznamenala viacero investícií.

Alibaba kvartálne výsledky
Zdroj: Alibaba IR

Celková zisk spoločnosti, kde sa počíta aj výkonnosť firiem, v ktorých má Alibaba podiely, dosiahol 0,45 miliardy USD. Oproti minulému roku to predstavuje pokles o 86 %. Zisk na akciu tak dosiahol 0,18 USD, pričom v minulom roku Alibaba ohlásila EPS na úrovni 1,24 USD. Voľný cash flow klesol o viac ako polovicu na 2,13 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

Začiatkom týždňa Alibaba posilnila, keď akcie uzavreli s nárastom o 5,7 % potom, čo investori analyzovali údaje o inflácii zverejnené počas víkendu. Index spotrebiteľských cien v Číne vzrástol v apríli o 0,3 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku, po 0,1 % náraste v marci a oproti 0,1 % rastu, ktorý ekonómovia očakávali.

To bola dobrá správa pre investorov a tak sa oči sústredili na dneskajšie výsledky. Tie však neboli práve najlepšie a tak akcie ukončujú svoju rally. Alibaba však oznámila, že jej predstavenstvo schválilo dvojdielnu dividendu. To zahŕňa ročnú hotovostnú dividendu vo výške 1 USD na akciu a „jednorazovú mimoriadnu hotovostnú dividendu“ vo výške 66 centov. Celková dividenda bude stáť 4 miliardy USD.

Spoločnosť má za sebou búrlivý rok, odkedy v marci minulého roka ohlásila najväčšie otrasy vo svojej 25-ročnej histórii, rozdelila sa na šesť jednotiek a preorientovala sa na svoje hlavné podnikanie vrátane domáceho elektronického obchodu. Spotrebitelia v Číne po pandémii COVID-19 utrácali opatrne, do toho si pripíšte hospodárske spomalenie a problémy developerov.

Analytici očakávali silný rast od divízie medzinárodného digitálneho obchodu spoločnosti vzhľadom na jej investície do budovania globálneho podielu na trhu a chuti medzi globálnymi spotrebiteľmi po lacnom tovare z Číny. Segment dosiahol 45 % rast v porovnaní s očakávaným 39 % nárastom. Straty sa tiež takmer zdvojnásobili na 5,6 miliardy USD z 2,2 miliardy pred rokom, keďže výrazne firma investovala, aby zostala cenovo konkurencieschopná a skrátila dodacie lehoty.

Ďalšia „základná“ činnosť skupiny, jej cloudová divízia minulý mesiac uviedla, že zníži ceny až o 59 % za produkty, ktoré poháňajú jej offshore dátové centrá, uprostred rastúcej konkurencie, ktorá má prilákať vývojárov softvéru s umelou inteligenciou. Podľa správy o výnosoch, tržby súvisiace s AI od externých zákazníkov, čo je relatívne nový biznis, medziročne vzrástli trojcifernými číslami.

Akcie Alibaba


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +13,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 116,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 71,5 násobok zisku na akciu (P/E), 22,7 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 16,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 213,6 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos predstavuje 1,1 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNávrat fenoménu meme-akcií: GameStop opäť na titulných stránkach
Ďalší článokGoogle s revolučnými zmenami: Nové funkcie AI vo vyhľadávaní
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno