Zmeny vo vedúcich postoch
Predstavitelia firmy Nestlé uviedli, že Anna Manz, finančná šéfka London Stock Exchange Group, prevezme pozíciu finančnej riaditeľky po Francois-Xavierovi Rogerovi. Finančný riaditeľ Unileveru Graeme Pitkethly plánuje odísť do dôchodku koncom mája budúceho roka. Zmena v Unileveru príde aj na pozícií CEO, keď Hein Schumacher prevezme vedenie po Alanovi Jopeovi. Iné podniky v tomto odvetví ako Reckitt Benckiser a Carlsberg tiež najímajú nových šéfov.
Nestlé ako aj Unilever patria medzi 26 európskych dividendových aristokratov.
Cieľom bude zastaviť pokles podielu na trhu
Zmeny prichádzajú, keď odvetvie zaoberajúce sa spotrebným tovarom čelí ťažkej výzve v dôsledku rastúcich cien, ktoré nútia nakupujúcich utiahnuť si opasky a prejsť na neznačkové produkty. Nastupujúci manažéri budú musieť zastaviť úpadok podielu na trhu bez toho, aby príliš veľa míňali na reklamu alebo nové produkty, čo by ohrozilo ziskovosť. Doteraz spotrebiteľské značky ukázali pozoruhodnú odolnosť, keď rast vstupných nákladov premietali do vyšších predajných cien, avšak rozpočty spotrebiteľov teraz už sú zaťažené a k ďalším zvyšovaniem cien pristúpiť veľmi nemôžu.
Roger a Pitkethly sa v roku 2015 ujali svojich úloh finančných riaditeľov len niekoľko mesiacov po sebe. Počas svojho funkčného obdobia obaja výrobcovia spotrebného tovaru zdvojnásobili peniaze akcionárov vrátane reinvestovaných dividend. Roger pomáhal riadiť Nestlé počas obdobia pôsobivého rastu, aj keď pandémia v posledných rokoch spôsobila nedostatok dodávok, prerušenie a nerovnomerný dopyt.
„Sme sklamaní, keď dnes vidíme Rogera, po tom ako vybudoval efektívne partnerstvo s generálnym riaditeľom Nestlé Markom Schneiderom,“ napísal analytik Jefferies. Roger pomohol spravovať viac ako 100 obchodov vrátane predaja dermatologického biznisu Nestle, nákupu licencií na predaj kávových produktov pod značkou Starbucks a odpredaja časti podielu spoločnosti v L’Oreal. Pod jeho vedením firma, ktorá vlastní značky ako KitKat, Maggi, Nescafé, Nesquik, Nespreso, Nestea, Orion, S. Pellegrino alebo Cheerios pristúpila aj k odkupom vlastných akcií v hodnote 21 miliárd USD.
Posledné roky 21-ročného pôsobenia Pitkethlyho v Unileveri boli chaotickejšie. Firma odmietla svoje prevzatie organizáciou Kraft Heinz v roku 2017. Potom sa jej v roku 2018 nepodarilo zjednotiť svoju podnikovú štruktúru a minulý rok firma Unilever urobila veľmi kritizovaný pokus kúpiť divíziu britského výrobcu liekov GSK zameranú na zdravie spotrebiteľov.
Napriek frustrácii investorov zostala veľká časť vrcholového manažmentu spoločnosti rovnaká, takže po nástupe Schumachera do funkcie generálneho riaditeľa sa očakáva rozsiahlejšia výmena. Na zmenu bude tlačiť aj aktivistický investor Peltz, ktorý sa snaží o reorganizáciu spotrebiteľského obra.
Unilever, ktorý vlastní značky ako Dove, Axe, Hellman´s, Magnum, Persil, Corrnetto, Rexona, Cif, Knorr, Ben & Jerry´s alebo Vaseline sme taktiež zaradili medzi 3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste.
Akcie Unilever
Akcie Unilever od začiatku roka stúpli o +1,8 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +6,3 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 51,4 USD, resp. za 16,1 násobok zisku na akciu (P/E); 16,9 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 11 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je v súčasnosti 3,65 %.
Akcie Nestlé
Akcie Nestlé od začiatku roka stúpli o +6,2 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +1,6 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 123,9 USD, resp. za 33,1 násobok zisku na akciu (P/E); 25,5 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 21,5násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je v súčasnosti 2,67 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové