Zábavné akcie a výhľad na rok 2023

V roku 2023 mali akcie viacerých zábavných spoločností, ako je Paramount Global, slabší výkon, aj keď tento rok by mohol byť iný, keďže sektory streamingu a hier pokračujú v svojom vývoji. „Zábavné akcie“ zažili celkom vydarený rok 2023, pričom niekoľko streamovacích spoločností dosiahlo nadpriemerné výsledky. Hollywood a veľké zábavné korporácie museli čeliť niekoľkým výzvam, vrátane štrajkov scenáristov a hercov, čo viedlo k určitým neistotám.

V tomto roku sa zdá, že sa situácia v odvetví zábavy začína obracať k lepšiemu. Streamovacie a herné služby očakávajú zotavenie, vďaka väčšiemu množstvu reklamy a vzrastajúcej obľube balíkov streamovacích služieb. Analytici tiež očakávajú rast na nových, ešte nepreplnených trhoch, ako je napríklad Indonézia. Tá sa stáva atraktívnou voľbou pre rozšírenie zábavných služieb a mnohí v nej vidia veľký potenciál.“

Budú zábavné akcie hitom v roku 2024?

Paramount Global

Paramount Global nezažil práve vydarený minulý rok, a jeho akcie za posledný rok odpísali takmer -40 %. V súčasnosti sa obchodujú na hodnote 13,6 USD. Firma však postupne postupne znižuje stratu zo streamovania, ktorú zaznamenala hlavne kvôli zvýšeným investíciám do tejto časti podniku. To viedlo k strate dôvery investorov, či bude spoločnosť schopná konkurovať streamovacím gigantom, ako je Netflix

V roku 2023 spoločnosť tiež dramaticky znížila svoju dividendu o takmer 79 %. V súčasnosti sa šíria špekulácie, že Paramount Global, ktorý ovláda rodina Redstone, by sa mohol v najbližších mesiacoch spojiť s Warner Bros. Dissovery. Ak by sa tak stalo, všetky tieto značky ako CBS, CNN a HBO by boli pod jednou spoločnosťou.

Avšak prísnejšie regulácie týkajúce sa fúzií a antitrustu v súčasnej ekonomickej klíme Spojených štátov pravdepodobne výrazne spomaľujú tieto plány v nadchádzajúcom roku. Paramount sa očakáva, že bude aj naďalej bojovať s poklesom príjmov z rušených predplatných káblových televízií a so stúpajúcimi nákladmi na programovanie a streamovanie. Koncom roka však predstavitelia firmy ohlásili plány na spojenie síl s Apple. Firmy plánujú spoločný balík streamovacích služieb, ktorý bude kombináciou Paramount+ a Apple TV+.

Tencent Holdings

Tencent Holdings klesol o približne -27 % za posledný rok na 34,9 USD, pri čom stratil približne 43 miliárd USD trhovej kapitalizácie, po tom, ako Čína oznámila prekvapivé predpisy týkajúce sa online hier v decembri minulého roku. Oznámenie čínskeho regulátora spustilo 22. decembra 12 % prepad. Tieto kontroverzné nariadenia zahŕňajú napríklad stropy na výdavky v hre a zákaz odmien za časté prihlásenie. Hoci tieto predpisy kladú spotrebiteľov na prvé miesto, vážne ovplyvnili herné spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na odmeny a stimuly.

Tencent, najväčšia čínska spoločnosť podľa trhovej hodnoty, sa považuje za kľúčovú pre oživenie druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Avšak Čína sa stále topí v problémoch. Už pri pohľade na výkonnosť čínskych akcií sa musí poznať, že niečo nie je v poriadku. Kľúčový akciový index Hang Seng sa obchoduje na nižších úrovniach v porovnaní s hodnotami, na ktorých sa obchodoval počas finančnej krízy v roku 2008. Nedávno však vláda oznámila podporu akciového trhu podporu akciového trhu v celkovej hodnote 260 miliárd USD.

Walt Disney

Spoločnosť The Walt Disney Company klesla za posledný rok o takmer -10 % na 96,9 USD, hlavne v dôsledku súdnych sporov so známymi osobnosťami ako Emma Stone, Scarlett Johansson, štátom Florida a dedičmi Stana Leeho. V novembri 2023 Walt Disney spustila svoju vlajkovú streamovaciu službu Disney+, ktorej sa darilo aj nad rámec očakávaní samotného manažmentu. Raketový rast sa ale v poslednom roku zastavil a nedávno firma Disney oznámila, že počet predplatiteľov Disney+ prvýkrát v histórií klesol.

Disney sa tiež stretáva s konkurenciou od iných streamovacích služieb, ako sú Netflix, Amazon Prime, Universal a Apple. Nedávno bol tiež obvinený z toho, že stráca svoju originalitu a príliš sa opiera o remake starých obľúbených filmov alebo o sériu pokračovaní, čo viedlo k tomu, že niektorým z ich nových filmov sa nedarí tak dobre, ako sa očakávalo.

Koncom roka sa objavili informácia, že situáciu v spoločnosti chce zmeniť známy aktivistický investor Nelson Peltz. Ten zvýšil prostredníctvom svojho Trian Fund Management svoj podiel v Disney na 30 miliónov akcií, čo predstavuje 2,7 miliardy USD. Firma v decembri, po tlakoch aktivistických investorov, pozastavila vyplácanie dividend.

Comcast

Akcie spoločnosti Comcast Corporation, majiteľa NBCUniversal a Peacock, za posledný rok vzrástli o +18,8 % na úroveň 46,6 USD, hlavne vďaka rastúcemu počtu jej bezdrôtových predplatiteľov. Spoločnosť tiež zaznamenala pomerne silné predaje širokopásmového internetu, ale čelí rastúcemu ohrozeniu zo strany optických a pevných bezdrôtových služieb.

Okrem toho, posun k hybridnej práci a spoločným pracovným priestorom v dobe po pandémii COVID-19 viedol k poklesu predplatného širokopásmového pripojenia, pričom Comcast stratil približne 18 000 zákazníkov v 3. štvrťroku 2023. Napriek tomu spoločnosť preukazuje známky obnovenia vo svojich filmových a zábavných parkoch.

V nasledujúcom roku plánuje Comcast veľké investície do svojho streamovacieho, zábavného parkového a bezdrôtového odvetvia, aby vyvážil možné straty v oblasti širokopásmového pripojenia. Telekomunikačná dcérska spoločnosť Comcast, Xfinity, nedávno predstavila rad senzorov na detekciu pohybu v dverách a oknách, čím rozširuje svoju pozíciu na trhu monitorovania domácnosti.

Netflix

Netflix si pripísal takmer +60 % potom, čo zažil v roku 2023 pozoruhodný nárast svojej základne predplatiteľov, prilákal takmer 30 miliónov nových predplatiteľov a koncom roka mal takmer 260 miliónov predplatiteľov z celého sveta. Tento rast možno pripísať niekoľkým strategickým krokom, vrátane zavedenia viac reklám a prísnejšieho postavenia voči zdieľaniu hesiel.

Do budúcnosti jedným z hlavných výziev pre Netflix bude udržanie tempa, ktoré dosiahol minulý rok, a hľadanie inovatívnych spôsobov vstupu do herného priemyslu. Aj keď to ešte potrvá nejaký čas, kým hierarchický systém výrazne ovplyvní tržby, Netflix zostáva vďaka svojim ponukám obsahu a globálnemu distribučnému dosahu v konkurencii s mnohými súpermi na špičke odvetvia.

Spotify

Spotify za posledný rok zaznamenal nárast hodnoty svojich akcií o takmer +120 %. Tento výrazný rast je predovšetkým výsledkom rozsiahleho nárastu počtu aktívnych mesačných používateľov a prémiových predplatiteľov. V treťom štvrťroku 2023 dosiahol počet mesačných aktívnych používateľov oproti minulému roku nárast približne o 26 % na celkový počet 574 miliónov používateľov, pričom prémioví predplatitelia vzrástli o 11 % na celkový počet 226 miliónov. Schopnosť Spotify prilákať a udržiavať používateľov sa stala kľúčovým faktorom jeho výkonnosti.

Spoločnosť tento roka prekročila hranicu 500 miliónov aktívnych používateľov a podrobne uviedla kľúčové zmeny vo svojom používateľskom rozhraní. Najväčšia streamingová služba v oblasti hudby a podcastov si taktiež dávnejšie našla miesto medzi našimi 3 európskymi spoločnosťami, ktoré sa oplatí sledovať.

Švédska spoločnosť Spotify, ktorá je jednotka na trhu streamovania hudby, je známa svojom ambicióznosťou. V júni minulého roka investorom predstavila svoj cieľ vyrásť do roku 2030 desaťnásobne, pričom počet používateľov by mal dosiahnuť 1 miliardu a ročné tržby by mali dosiahnuť 100 miliárd USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokLondýnska burza je v úpadku: Počet kótovaných spoločností klesol v roku 2023 na rekordne nízku úroveň
Ďalší článokEurozóna sa vyhla recesii, Fed ani ECB s úrokovými sadzbami nepohli
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno