Nová akvizícia na linke Novartis-MorphoSys

Švajčiarsky farmaceutický gigant Novartis podniká dôležité kroky v oblasti onkológie. Najnovšie prevzal nemeckú biotechnologickú spoločnosť MorphoSys za 2,7 miliardy USD. Tento strategický nákup má za cieľ posilniť liekový potenciál Novartisu a zdôrazňuje jeho záväzok rastu po významnej reštrukturalizácii spoločnosti.

Švajčiarsky gigant zaplatí 68 USD za akciu v hotovosti. Akvizícia predstavuje kľúčový krok v snahách generálneho riaditeľa Novartisu Vasa Narasimhana o podporu rastu spoločnosti prostredníctvom akvizícií. Nemecká firma sa sústreďuje na liečbu rakoviny so zameraním na svoj experimentálny liek pelabresib. Hoci úspech akvizícií typu ako je táto nie je zaručený, analytici UBS odhadujú šancu na dosiahnutie očakávaných vrcholových príjmov pelabresibu na 70 %.

Investori pozitívne zareagovali na túto správu, pričom akcie MorphoSys vzrástli až o 16 %, dosahujúc svoju najvyššiu úroveň za viac ako dva roky. Naopak akcie Novartisu zaznamenali mierny pokles o 0,4 %, hoci za posledný rok vzrástli o 20 %. Racionalita za akvizíciou spočíva v synergii medzi firmami. Spoločnosť skúma potenciál pelabresibu v kombinácii s Jakafi, liekom Novartisu, ktorý sa predáva mimo Spojených štátov.

Napriek tomu niektorí analytici vyjadrili obavy kvôli zmiešaným klinickým výsledkom pelabresibu z minulého roku a kladú otázku, či Novartis preplatil túto transakciu. Napriek minulým výzvam v oblasti akvizícií Narasimhan zostáva odhodlaný posilniť pozíciu Novartisu v farmaceutickom priemysle. Akvizícia MorphoSys je jeho najväčšou transakciou od prevzatia spoločnosti Medicines za 9,7 miliardy USD v roku 2019. Minulý rok tiež firma kúpila Chinook Therapeutics za 3,5 miliardy USD.

Novartis aj jeho konkurent Roche Holding sa snažia posilniť svoje portfóliá liekov s cieľom dosiahnuť budúci rast. Firma čelí čoraz väčšiemu finančnému tlaku a môže potenciálne uviesť pelabresib na trh už v júni 2025 po získaní regulačného schválenia.

Spoločnosť stále potrebuje splatiť dlh vo výške približne 260 miliónov USD do konca roku 2025, pričom predaje svojho jediného schváleného lieku, Monjuvi, v poslednom čase zaostávajú. Napriek tomu investori nedávno získali dôveru v MorphoSys, čo viedlo k zdvojnásobeniu hodnoty jeho akcií od novembrových minimálnych hodnôt. Špekulácie o prevzatí k tomu prispeli, pričom správa Betaville uviedla, že o túto spoločnosť majú záujem tri veľké farmaceutické firmy.

MorphoSys

MorphoSys AG je nemecká biotechnologická spoločnosť so sídlom v Planegg, v blízkosti Mníchova. Firma je zameraná na výskum a vývoj nových liečebných metód, najmä v oblasti onkológie a imunoterapie. Firma je známa pre svoje práce v oblasti monoklonálnych protilátok, ktoré sú biologické lieky navrhnuté na cielené a účinné liečenie rôznych chorôb.

Hlavnou činnosťou spoločnosti je vývoj monoklonálnych protilátok a iných biologických liekov. Tieto lieky sú navrhnuté tak, aby cieľovali konkrétne molekulárne ciele v organizme, ako sú proteíny spojené s rakovinou alebo inými chorobami. Ich cieľom je zlepšiť efektivitu liečby a minimalizovať nežiaduce vedľajšie účinky.

Jedným z najvýznamnejších projektov spoločnosti je vývoj experimentálneho lieku pelabresib, ktorý sa skúma ako potenciálna liečba rôznych druhov rakoviny krvi, vrátane myelofibrózy a ďalších. Spoločnosť sa snaží dosiahnuť regulačné schválenie pre tento liek, ktorý by mohol mať významný vplyv na liečbu týchto ochorení.

Firma spolupracuje aj s farmaceutickými spoločnosťami, vrátane Novartisu, na vývoji a komercializácii liekov. Snaží sa presadzovať inovácie v oblasti liečby a zlepšiť prognózu pacientov s vážnymi chorobami. Celkovo je MorphoSys významnou firmou v oblasti biotechnológie a farmaceutického výskumu, ktorá sa snaží prinášať nové a účinné liečebné riešenia pre pacientov s onkologickými a inými chorobami.

Akcie MorphoSys


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +243,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 17,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 24 násobok zisku na akciu (P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,6 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokHudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Ďalší článokNajhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno