Paypal na 6-ročnom minime
Akcie PayPal sa v máji po oznámení štvrťročných výsledkov prepadli na svoju najnižšiu úroveň od roku 2017 aj napriek tomu, že firma medziročne zvýšila prevádzkový zisk o 40 % a tržby o necelých 9 %. Investori už dlhé mesiace márne čakajú na to, kedy sa klesajúci trend akcií zvráti. Prečo ale vôbec prišiel 80 % prepad trhovej hodnoty spoločnosti, ktorej kapitalizácia atakovala hranicu 400 miliárd USD?
Prešľapy, spomalenie, neistota
Svetová fintech jednotka je v nemilosti investorov už od doby, kedy sa dostali na povrch informácie, že sa snaží kúpiť sociálnu sieť Pinterest za 45 miliárd USD. Teda od konca roku 2021. Cena za akvizíciu mala byť privysoká, ale mala pomôcť firme naplniť jej optimistický plán manažmentu do roku 2025 zdvojnásobiť tržby na 50 miliárd USD a zvýšiť počet používateľov na 750 miliónov. Akciové trhy na potenciálnu akvizíciu reagovali prudkým poklesom.
V ďalších štvrťrokoch sa ale začal spomaľovať aj samotný rast PayPalu a stenšovať ziskové marže. Investorov nepotešil ani nedávno ohlásený odchod Dana Schulmana z čela spoločnosti. K tomu treba pripočítať makroekonomické faktory, ako nižšie spotrebiteľské výdavky a menší podiel online nákupov, resp. neistotu ohľadom splácania pôžičiek klientmi. Výsledkom toho všetkého je ešte pomalší rast príjmov, nižšie zisky a prudký pokles akcií.
V dôsledku toho sa podnik rozhodol svoj optimistický cieľ stanovený na rok 2025 opustiť a zamerať skôr na kvalitu existujúcich účtov a úsporu nákladov Nie je ale reakcia investorov prehnaná? Wall Street verí, že áno.
Wall Street kryje PayPalu chrbát
Analytici sú totiž ohľadom akcií PayPalu veľmi optimistickí. Podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg majú asi dve tretiny z viac ako 50 firiem z Wall Street, ktoré pokrývajú spoločnosť PayPal, na jej akcie určený rating „BUY“. Ani jeden analytik akcie firmy nehodnotí opačným ratingom „SELL“ odporúčajúcim predať akcie, čo sa dokonca nedá povedať ani o Apple, Microsofte alebo dnešnom miláčikovi Nvidii, ktorá ťaží z AI.
Podobne optimistickí pritom boli už v polovici roka 2021, keď rast tržieb spôsobený pandémiou tlačil akcie podniku na rekordné maximá. Nikto nepredpovedal následný pokles o približne 80 %, ktorý koncom minulého mesiaca poslal PayPal špirálovito na 6-ročné minimum. Počas tohto poklesu prišla takmer o 300 miliárd USD v trhovej hodnote.
PyPal ale nie je zďaleka jedinou firmou v oblasti fintech odvetvia, voči ktorej sú investori dnes skeptickí. Tejas Dessai, analytik Global X ETF, uviedol, že investori neveria fintech akciám v dôsledku ich citlivosti na cyklickosť spotrebiteľských výdavkov v čase vysokých úrokových sadzieb a inflácie. „Čo robí veci pre PayPal ťažšie, je slabý rast a neustále tlaky na marže,“ povedal.
Je PayPal príliš lacný?
Napriek všetkému si niektorí investori kladú otázku či akcie PayPalu nie sú už príliš lacné. V poslednom štvrťroku firma dosiahla 8,6 % rast príjmov a vďaka úsporným opatreniam sa jej podarilo zvýšiť ziskovosť. Voľný cash flow by mal v aktuálnom roku dosiahnuť aspoň 5 miliárd USD, čo nie je ďaleko od rekordu, pričom firma rozumne využíva tieto peňažné prostriedky na odkupy vlastných akcií v čase ich prepadu.
V súčasnosti sa akcie PayPal pri cene 64,51 USD obchodujú za 27 násobok zisku na akciu (P/E); 13,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 13,3 násobok EV/EBITDA. Očakávaný pomer P/E má na konci roku 2023 podľa aktuálnej ceny dokonca klesnúť na 12 násobok. Ide o rekordné nízke ocenenie akcií PayPal a podľa tohto ukazovateľa je fintech spoločnosť lacnejšia ako 90 % firiem v indexe Nasdaq 100.
Ani to, že akcie PayPal sa javia lacno ale niektorých skeptickejších analytikov nepresvedčilo. „Vzhľadom na zmenu dynamiky úrokov v kombinácii so spomaľujúcim sa rastom nevidíme, že by PayPal znovu získal maximálne násobky pomeru ceny k zisku (P/E), ktoré sme zaznamenali počas pandémie,“ povedal Logan Purk, analytik spoločnosti Edward Jones. Bol jedným z 3 dlhodobých „býčích analytikov“, ktorí znížili rating akcií po tom, čo boli prognózy marže PayPalu na celý rok sklamaním.
„PayPal sa naďalej zameriava na svoje najväčšie kľúčové účty, čo by malo pomôcť pri riadení solídneho rastu objemu platobných transakcií,“ povedal Purk. „Tento typ transakcií však má tendenciu mať nižšiu maržu. Kladieme si otázku, ako dlho dokáže PayPal kompenzovať tlak na ziskové marže svojou disciplinovanou kontrolou nákladov,“ dodal Purk.
PayPal sme taktiež v minulosti zaradili medzi 3 fintech akcie, na ktorých poklese možno profitovať.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich