Americké akciové indexy prekonávajú rekordy

Všetky 3 kľúčové americké akciové indexy S&P 500, Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average dosiahli nové historické maximá. Tlačí ich nahor býčia nálada, ktorá opanovala investorov, ktorých pozitívnu seansu nerušia ani geopolitické a makroekonomické riziká. Vojny na Ukrajine, v Pásme Gazy a útoky na prepravné lode v Červenom mori, napätie medzi Čínou a USA, deglobalizačné tlaky, ako aj pretrvávajúca zvýšená inflácia a vysoké úrokové sadzby totiž stále predstavujú možné riziko.

Znižovanie úrokových sadzieb na programe dňa

U investorov ale prevládol názor, že inflácia sa čoskoro v USA dostane pod kontrolu a tamojšia centrálna banka Fed začne znižovať úrokové sadzby. Tie majú na ekonomiku, hospodárenie firiem a v konečnom dôsledku teda aj na ich akcie, kľúčový vplyv, keďže predražujú ich financovanie. Dnes v podstate jedinou otázkou je, kedy Fed začne znižovať sadzby.

Polovica analytikov verí, že o 25 bázických bodov klesne už na marcovom zasadnutí. V máji verí v zníženie sadzieb polovica analytikov a viac ako tretina verí, že mohla klesnúť až do pásma 4,75 až 5 % zo súčasných 5,25 až 5,50 %. Proces znižovania by mal trvať celý rok a na konci roka sa počíta s úrokovou sadzbou v pásme 3,75 až 4 %.

may fed
Pravdepodobnosť výšky základnej úrokovej sadzby v USA po májovom zasadnutí Fedu, zdroj: CME Group

Kľúčové pritom je, že Spojené štáty pravdepodobne zvládnu dostať pod kontrolu infláciu a prežiť obdobie vysokých sadzieb s mäkkým pristátim. To znamená bez zvyšovania nezamestnanosti a prepadu ekonomiky do recesie. V to, že sa USA vyhne recesii verií podľa prieskumu NABE (Národnej asociácie podnikových ekonómov) Až 91 % respondentov. V októbri v to verilo iba 79 % ekonómov.

Doping aj od umelej inteligencie

Pozitívny vplyv na americké akcie má aj ošial okolo umelej inteligencie (AI). Tá vyšvihla tzv. „Veľkolepú sedmičku“ (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Nvidia, Tesla) na historické úrovne. Hodnota tejto „Veľkolepej sedmičky“ je napríklad vyššia ako hodnota celého indexu Russell 2000, ktorý tvoria menšie americké spoločnosti. Viaceré z týchto firiem sa taktiež dostali do rebríčka 50 najvýkonnejších akcií v roku 2023.

mag 7 rus

Firmy a rovnako investori očakávajú od implementácie AI riešení rast produktivity. Za pravdu im dáva aj výskum PwC, ktorý počíta s tým, že AI do roku 2030 pomôže zvýšiť svetový HDP o 14 % vďaka vyššej produktivite. Medzinárodný menový fond pritom očakáva, že až 60 % pracovných miest bude ovplyvnená AI.

Čo ďalej?

O výhľade na nielen na akciový trh sme sa pred týždňom rozprávali v rozhovore s analytikom spoločnosti XTB Tomášom Vrankom.

Pokiaľ bude v ďalších mesiacoch ustupovať inflácia podľa prognóz a kroky Fedu budú odrážať očakávania investorov, existuje priestor pre ďalší rast akcií, aj tých menších. A to aj napriek tomu, že americké indexy sa v súčasnosti môžu javiť draho. Súčasné ukazovateľ P/E pre index S&P 500 je 21,5. Historický medián je pritom 15 a priemer 16. Nenaplnené prognózy, prípadne zmiernené očakávania by mohli na druhej strane vyvolať korekciu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokNetflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Ďalší článokSAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno