Komerční banka zverejnila výsledky svojej finančnej výkonnosti za rok 2023. Čistý prevádzkový zisk dosiahol 36 199 miliónov Kč, čo je o -6,3% menej ako v roku 2022. Pokles čistých úrokových výnosov bol spôsobený vyššími nákladmi na vklady a nižšími maržami u úverových produktov. Naopak, čisté výnosy z poplatkov a provízií mierny vzrástli, pričom hlavný príspevok prišiel z investícií do rôznych finančných produktov.

Finančné výsledky

Prevádzkové náklady vzrástli o +8,2% na 17 321 miliónov Kč. Personálne náklady sa zvýšili o +7,8 % a dosiahli 8 335 miliónov Kč, čo odráža kombinovaný nárast priemernej mzdy a zvýšenie priemernej početnosti zamestnancov o +0,7% na 7 551. Všeobecné prevádzkové náklady (bez príspevkov do regulačných fondov) boli vyššie o +8,4% na 4 300 miliónov Kč. K rastu v tejto kategórii prispeli náklady na marketing, IT podporu a nehnuteľnosti, ako aj náklady súvisiace s transformáciou a celkovou infláciou. Celoročný odvod do regulačných fondov (Fond poistenia vkladov, Fond pre riešenie krízy) bol medziročne stabilný a činil 1 292 miliónov Kč, pretože ČNB znížila súhrnný príspevok českých bánk do Fondu pre riešenie krízy, ale odvod do Fondu poistenia vkladov bol po minuloročnom krachu Sberbank CZ zvýšenýOdpisy a zníženie hodnoty prevádzkových aktív vzrástli o +12,2% na 3 393 miliónov Kč, čo odráža investície do digitalizačnej stratégie KB.

Napriek poklesu čistých úrokových výnosov o -10,6% na 25 595 miliónov Kč, objem úverov vzrástol, avšak priemerný úverový rozsah sa znížil. Výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o +4,8% na 6 414 miliónov Kč vďaka rastúcej transakčnej aktivite klientov a vyšším poplatkom za rôzne bankové produkty.

Čistý zisk z finančných operácií dosiahol 3 832 miliónov Kč, čo ukazuje na solídne výsledky v pomalej ekonomike. Náklady na riziko dosiahli 14 miliónov Kč, s relatívne nízkou úrovňou nových zlyhaní vo všetkých klientských segmentoch. Konsolidovaný zisk Komerčky za rok 2023 dosiahol 15 819 miliónov Kč, čo je o -11,3% menej ako v predchádzajúcom roku.

Komercka FY 2023

Obchodný a finančný výkon

Objem úverov pre klientov vzrástol o +5,5 % na 827,7 miliardy Kč. Zvýšený dopyt po úveroch, najmä v maloobchodných segmentoch, bol ovplyvnený očakávaním budúceho vývoja úrokových sadzieb.

Úvery na bývanie stúpli o +4,2%, pričom úvery od stavebnej sporiteľne Modrá pyramída rástli rýchlejšie ako hypotekárny portfólio KB. Napriek poklesu v roku 2022, nová produkcia úverov na bývanie sa postupne zlepšovala, hoci celková produkcia zostala nižšia o -5,8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Rast spotrebiteľských úverov bol dynamický, predovšetkým kvôli konsolidácii úverov.

Rast úverov pre firmy o +6,4% odrážal zníženú investičnú aktivitu a vplyv kurzových fluktuácií na hodnotu podnikateľských úverov denominovaných v eurách.

Vklady od klientov sa zlepšili o +9,7% na 1 006,1 miliardy Kč. Objem aktív klientov skupiny KB v podielových fondoch a životnom poistení vzrástol o +16% na 251,3 miliardy Kč. 

Akcionári, kapitál a dividendy

Rozhodnutie o výplate dividendy vo výške 15,7 miliardy Kč predstavuje 82,66 Kč na akciu KB a výplatný pomer na úrovni 100 % z čistého zisku za rok 2023. Rozhodnutie o výplate dividendy bude predmetom hlasovania na valnom zhromaždení.

Návrh predstavenstva udržuje kapitálovú primeranosť na úrovni zodpovedajúcej prijímaným rizikám za daných ekonomických podmienok v Českej republike a s ohľadom na obchodné príležitosti skupiny Komerční banka. Návrh tiež zachováva dostatočný priestor pre budúci obchodný rast a poskytuje akcionárom spravodlivý podiel na zisku. S ohľadom na aktuálny stav a očakávania vývoja hospodárskeho prostredia plánuje vedenie Komerčky navrhnúť výplatu dividend vo výške 100 % z konsolidovaného čistého zisku pre akcionárov za rok 2024.

K 31. decembru 2023 mala Komerčka 73 478 akcionárov (medziročne viac o 4 444), z toho 67 449 boli fyzické osoby z Českej republiky (nárast o 4 399). Podiel strategického akcionára, banky Société Générale, zostal nezmenený na 60,4 %. Minoritní akcionári mali 39,0 % a KB vlastnila 0,6 % vlastných akcií.

Skupina KB pokračovala v implementácii strategického plánu KB2025, ktorý vyhlásila v novembri 2020. Počas štvrtého štvrťroku KB pokračovala v migrácii individuálnych klientov retailového bankovníctva do nového prostredia aplikácie KB+ postaveného na novej digitálnej bankovej infraštruktúre. Na konci roku 2023 bolo v „Novom období bankovníctva KB“ obsluhovaných 120 854 klientov.

Celkovo možno povedať, že aj napriek istým výzvam dosiahla Komerční banka solídne výsledky a ďalej posilňuje svoju pozíciu na trhu.

Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNajnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Ďalší článokPayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno