Európske banky s rekordnými ziskami

Minulý rok zaznamenali európske banky rekordné zisky vďaka rýchlemu nárastu úrokových sadzieb, no tento úspech pôjde v nadchádzajúcom období ťažko zopakovať. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, očakávajú, že kombinovaný čistý zisk 11 najväčších európskych bánk sa tento rok zníži o 6,3 % v porovnaní s 56,5 miliardami EUR, ktoré dosiahli v roku 2023. Napriek tomu by to mohlo stále byť druhým najvyšším výsledkom za posledné dve desaťročia.

Je potrebné poznamenať, že tieto údaje nezahŕňajú niektoré veľké talianske a francúzske banky, ako aj švajčiarsku spoločnosť UBS Group, ktoré budú svoje výsledky oznamovať v najbližších dňoch. UBS v minulom roku prevzala Credit Suisse za 3,2 miliardy USD. Firme sa darilo aj koncom roka, keď aktivistický investor Cevian Capital, kúpil podiel vo firme. Credit Suisse a niektoré európske banky si pripísali viac ako 30 % v minulom roku.

Trend rastúcich ziskov bankového sektora bol podporený rýchlou zmenou úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, čo umožnilo bankám účtovať vyššie úroky za poskytované úvery, pričom náklady na vklady zostali relatívne nízke. S poklesom inflácie a stabilizáciou, alebo dokonca poklesom úrokových sadzieb v eurozóne, sa však očakáva, že tento pozitívny vývoj oslabí. To by mohlo najviac postihnúť banky, ktoré silno závisia od poskytovania úverov na svojich domácich trhoch.

Zhruba 80 % našich príjmov je viazaných na úrokové sadzby, čo je aj podľa európskych štandardov veľmi vysoký podiel,“ uviedol Steven van Rijswijk, výkonný riaditeľ ING Groep NV, „Musíme viac diverzifikovať.“, dodal. Napriek týmto výzvam sa banky snažia nájsť nové príležitosti a iné zdroje príjmov. Napríklad Deutsche Bank zvýšila svoje strednodobé výhľady na tržby, sústredí sa na obchodné aktivity, aby zvýšila príjmy z poplatkov, a uviedla, že má silný začiatok tohto roka v oblasti obchodovania.

Aj BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) v minulom štvrťroku dosiahla vyššie príjmy z poplatkov a provízií, ktoré pomohli kompenzovať spomalenie úrokových príjmov. Banco Santander uznáva, že výhody z vyšších úrokových sadzieb v Európe sa môžu zmeniť, ale hľadá iné oblasti pre rast.

„Rok 2023 bol charakterizovaný vysokým rastom vo všetkých našich globálnych obchodných aktivitách a priaznivými okolnosťami v Európe,“ uviedla predsedníčka predstavenstva Ana Botín. „Čo očakávame v roku 2024, je ešte lepší výkon, s väčším dôrazom na obchod so spotrebiteľmi v Európe a USA a s rozvojom v Južnej Amerike.“

Banka Banco Bilbao Vizcaya Argentariam zarobila na hospodárskom oživení Španielska a zaznamenala viac ako 46 % nárast svojej hodnoty. Banka je s trhovou kapitalizáciou 53,8 miliardy USD 4. najhodnotnejšiu verejne obchodovateľnou firmou v Španielsku. V roku 2023 jej akcie vzrástli o 46 %. Nárast jej akcií bol 6. najvýkonnejším pre firmy, ktoré tvoria index Euro Stoxx 50 za rok 2023. Na obrázku nižšie sa môžete pozrieť na najväčšie európske banky a na to, ako sa im darilo na akciovom trhu v minulom roku.

Európske banky s rekordnými ziskami za rok 2023 vo výške 62 miliárd USD bude ťažké zopakovať

Jedinými výnimkami z minuloročného nárastu úrokových príjmov boli banky vo Francúzsku, kde miestne regulácie sťažujú zvyšovanie úrokových sadzieb na úveroch. BNP Paribas v reakcii na tieto okolnosti znížila svoje očakávania týkajúce sa výnosov z vyšších sadzieb. Poukázala pritom na rozhodnutie ECB zastaviť platbu úrokov za minimálne rezervy v banke a na predaj belgického dlhu, ktorý priviedol niektoré vklady preč od bánk.

Aj keď sa očakáva, že stimuly z rastúcich úrokových sadzieb oslabia tento rok, európske banky stále dosiahnu vyššiu úroveň ziskovosti v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím, čiastočne aj vďaka nahradeniu úverov poskytnutých počas éry rekordne nízkych úrokových sadzieb. „Vo veľkej miere sme v prostredí fixných úrokových sadzieb,“ poznamenal finančný riaditeľ BNP Paribas, Lars Machenil, pri prezentácii pre analytikov. „Zmena úrokových sadzieb je tu, ale vyžaduje si to čas.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Európske banky si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokXTB predstavila svoj produktový plán a oznámila predbežné finančné výsledky za rok 2023
Ďalší článokNajnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno