Investícia do Anthropic

Amazon investuje do Anthropic až 4 miliardy USD, čím získa kľúčového partnera v snahe stať sa hlavným hráčom v oblasti generatívnej umelej inteligencie. V rámci dohody spoločnosť Anthropic presunie väčšinu svojho softvéru do dátových centier Amazon Web Services (AWS) a použije čipy spoločnosti na trénovanie modelov, ktoré používa na napájanie chatbotov a iných aplikácií. Okrem získania prístupu k výpočtovej sile Amazonu spoločnosť Anthropic získa finančnú injekciu, ktorá jej pomôže pokryť obrovské náklady potrebné na školenie a prevádzkovanie modelov AI.

Amazon sa snaží dlhodobo získavať podiely v menších potenciálnych startupoch a to najmä v oblastiach, ktoré považuje za prioritu. Možno spomenúť nákladné letecké spoločnosti, distibútora potravín Deliveroo alebo výrobcu elektrických nákladných vozidiel Rivian. Táto investícia má však najväčšie finančné parametre, ktorá sa spája s AWS. Navyše, Anthropic má tendenciu budovať svoje vlastné produkty, a nie spoliehať sa na technológie alebo podniky zakúpené od iných.

Vedenie spoločnosti Amazon uviedlo, že takzvaná generatívna umelá inteligencia je ešte len na začiatku a že nástroje strojového učenia spoločnosti doteraz používalo viac ako 100 000 zákazníkov. Základný model spoločnosti Anthropic s názvom Claude už bol k dispozícii ako súčasť služby Amazon s názvom Bedrock, ktorá je stále v ranom vydaní, vďaka čomu sú svojim zákazníkom dostupné modely Amazonu aj modelov tretích strán. „Máme obrovský rešpekt k modelom tímu a nadácií Anthropic a veríme, že prostredníctvom našej hlbšej spolupráce môžeme pomôcť zlepšiť mnoho zákazníckych skúseností, krátkodobých aj dlhodobých,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Amazonu Andy Jassy.

Dohoda tiež predstavuje míľnik pre úsilie Amazonu v oblasti vlastnej výroby čipov, ktoré zahŕňa procesory s názvom Trainium a Inferentia, ktoré sú navrhnuté tak, aby poháňali aplikácie strojového učenia. Väčšina špičkových aplikácií umelej inteligencie sa spolieha na drahé čipy od Nvidie. Spoločnosť Antropic bude používať čipy AWS na zostavenie a trénovanie budúcich základných modelov, uviedli spoločnosti.

Spoločnosť Anhropic založili bývali zamestnanci OpenAI, ktorá stojí za najznámejším chatbotom umelej inteligencie ChatGPT. V rámci súkromného financovania podnik doteraz získal 1 miliardu USD a to mimo iných aj od Alphabetu, materskej firmy Google, ktorý do nej investoval 400 miliónov USD. Alphabet je ďalším veľkým hráčom, ktorý predstavil vlastného chatbota Bard, ale aj množstvo ďalších AI funkcií. Zároveň spoločnosť konkuruje AWS v cloudovej výpočtovej technike s divíziou Google Cloud.

Generatívna umelá inteligencia je dnes hlavným trendom, ktorá dokonca hýbe trhmi. Okrem Microsoftu a Google prišli s vlastnými chatbotmi čínske Baidu a Alibaba. Vlastné systémy vyvíja aj Apple alebo Meta.

Okolo Amazonu je rušno

Okolo Amazonu je v posledných mesiacoch rušno. Spoločnosť v auguste vykázala čísla za druhý štvrťrok 2023, v ktorom ukázala rýchlejší rast príjmov medziročne o 11 % a zároveň pozitívny efekt úsporných opatrení. Tie sa premietli do vyššieho zisku o 131 %, za čo technologický gigant zožal aplauz Wall Street a jeho akcie vzrástli o +9 % a od začiatku roka si pripísali už +50 %.

Predtým v júni vyšla správa, že Amazon má záujem o kúpu britskej spoločnosti Ocado Group. Tá sa špecializuje na donášku potravín a logistické systémy. Začiatkom septembra bolo oznámené dôležité partnerstvo medzi Amazonom a kanadskou Shopify, ktorá umožní druhej menovanej spoločnosti využívať logistickú a distribučnú sieť Amazonu.

image 11

V úvode mesiaca sme sa tiež venovali tomu, ako Amazon v tichosti buduje svoje reklamné impérium, ktoré už v predchádzajúcom roku vygenerovalo 37,7 miliardy USD. Podľa analytikov obor v oblasti e-commerce a cloudu má svetlú budúcnosť aj práve v reklame, pričom už dnes má na trhu v USA 3. najväčší podiel.

Bližšie sme sa venovali spoločnosti Amazon v našej analýze.

Akcie Amazon


Akcie Amazon v tomto roku vzrástli o +50,5 % na 129,12 USD. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 101,7 násobok zisku na akciu (P/E); 402,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 22,4 násobok EV/EBITDA

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMcDonald’s prvýkrát za 30 rokov zvýši poplatky za nové franšízy
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno