ASML odporuje trhu

Holandský producent zariadení na výrobu čipov očakáva silný dopyt aj v dohľadnej budúcnosti, pretože štáty kvôli globálnej neistote a nedávnym problémom v dodávateľských reťazcoch, chcú zvýšiť svoju nezávislosť vybudovaním vlastných závodov na výrobu čipov. Spoločnosť ASML uviedla, že do roku 2025 viac ako zdvojnásobí tržby na 40 miliárd eur a do roku 2030 sa viac ako strojnásobia až na 60 miliárd eur.

Tento rozsah rastu si vyžaduje väčšiu dodávateľskú základňu, povedal v utorok na tlačovej konferencii v Soulde generálny riaditeľ Peter Wennink deň pred slávnostným otvorením nových zariadení ASML v Južnej Kórei.

ASML podľa vyhlásenia investuje 240 miliárd wonov (180 miliónov eur) na vybudovanie stredísk údržby a školenia v Južnej Kórei do roku 2024. Investície ASML v Južnej Kórei sa „len začínajú“, povedal Wennink. Niektorí z jej najväčších zákazníkov – juhokórejské spoločnosťi Samsung Electronics a SK Hynix, ako aj TSMC – sú vo východnej Ázii, ktorá je tiež domovom iných výrobcov litografických strojov Nikon a Canon.

Prognóza firmy pozitívne prekvapila finančné trhy, keďže výrobcovia čipov, ako sú AMD, Nvidia, Qualcomm a ďalší, cítia pokles dopytu a svoje výhľady skôr znižovali.

Kľúčová rola ASML

ASML dlho zohrával nevýraznú úlohu pri dodávaní zariadení na výrobu polovodičov, ale jeho strategický význam vzrástol, keď sa USA a Čína stretli o vedúce postavenie v oblasti technológií. Holandská spoločnosť má monopol na typ stroja, ktorý sa bežne používa na výrobu najvýkonnejších čipov.

ASML predáva čínskym zákazníkom o niečo menej pokročilé stroje na výrobu čipov. Hoci najnovšie clo uvalené administratívou USA na Čínu priamo neovplyvňujú holandského výrobcu, mohlo by mať nepriamy dôsledok v podobe zníženia píjmov o 5 %. „Napriek tomu, že sa v roku 2023 pozeráme na recesiu, dopyt po našich produktoch je stále vyšší, ako dokážeme vyrobiť,“ povedal. Do konca budúceho roka nedošlo k žiadnemu zníženiu počtu nevybavených zásielok, povedal Wennink.

Spoločnosť do roku 2025 až 2026 zvýši výkon na 90 svojich extrémne ultrafialových litografických strojov a 600 hlbokoultrafialových strojov. Takéto stroje vypaľujú vzory do materiálov uložených na kremíkových plátkoch, ktoré tvoria obvody, ktoré dávajú čipom ich funkciu.

Gobálnemu trhu so zariadeniami potrebnými na výrobu polovodičov dominuje aktuálne 5 spoločností. Ďalšími, ktorí dodávajú ďalšie diely a stroje na túto úlohu, sú japonská spoločnosť Tokyo Electron a 3 americké spoločnosti Applied Materials, Lam Research a KLA.

Ďalšie novinky zo sveta financovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
Predchádzajúci článokTechnologická jednotka JD.com sa snaží o IPO v Hong Kongu
Ďalší článokPád FTX otriasol trhom s kryptomenami – ako sa vyhnúť problémom?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno