Top investičné príležitosti každej dekády

V modernej histórii sa každé desaťročie všeobecne vyznačovalo nejakou kľúčovou investičnou príležitosťou. Každá dekáda bola známa tým, že investorov zaujala konkrétna trieda aktív, sektor alebo región na dlhšie obdobie. Tým investori dokázali zvýšiť výnosy a prekonali zvyšok trhu. Grafika nižšie zobrazuje 70 rokov kľúčových investičných príležitostí na základe analýzy z Morgan Stanley.

Tieto desaťročie definujúce príležitosti boli často výsledkom súhry mnohých faktorov vrátane makroekonomického prostredia, geopolitiky, menovej politiky alebo iných štrukturálnych posunov, ako je technologický rozvrat. V tabuľke sú zobrazené hlavné investičné príležitostí od 50. rokov 20. storočia, každá s najmenej 400 % kumulatívnou návratnosťou za každé obdobie.

Kľúčové investičné témy každej dekády (1950 – dnes)

Investičné príležitosti podľa dekády

50 roky 20. storočia zaznamenali boom európskych akcií počas povojnového oživenia. Podporili to značné investície korporácií a vlád, keď sa Európa stala integrovanejšou. V súčasnosti európske akcie sú len tieňom tým americkým a bojujú s poklesom. Medziročná inflácia v eurozóne v októbri klesla na 2,9 %, ekonomika v 3. štvrťroku eurozóny klesla o 0,1 % Európske luxusné akcie dokonca zaznamenali najväčší prepad od roku 2020, keď “luxusný index“ STOXX Europe Luxury 10 od konca marca vymazal približne 175 miliárd USD.

Neskôr v 60. rokoch investori naliali veľké peniaze do blue chip akcií v „Nifty Fifty“. Hlavným predpokladom rastu bolo tvrdenie, že tieto silné franšízy prinesú vysoké výnosy z dlhodobého hľadiska. Počas medvedieho trhu v rokoch 1973-1974 došlo k veľkému poklesu cien týchto akcií, a mnoho z nich utrpelo výrazné straty. Tento pokles slúžil ako ponaučenie o dôležitosti diverzifikácie portfólia a opatrnosti pri výbere akcií na investovanie.

„Nifty Fifty“ bol termín, ktorý sa používa na popísanie skupiny 50 veľmi populárnych akcií na americkom akciovom trhu v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Medzi niektoré z najznámejších spoločností, ktoré boli súčasťou Nifty Fifty, patrili napríklad IBM, Coca-Cola, General Electric, McDonald’s, Procter & Gamble a mnohé ďalšie.

Kľúčové investičné témy každej dekády (1950 – dnes)
Zdroj: VisualCapitalist

Keď ropa počas 70. rokov vyletela z 3,35 na 32,50 USD v dôsledku zníženia produkcie, dominovali komodity spolu s exportérmi ropy a zlata z rozvíjajúcich sa ekonomík. Tento rok sa o zníženie produkcie ropy, nie v tak veľkom rozsahu, postaral ropný kartel OPEC+, keď začiatkom mája oznámili, že do konca roka, budú znižovať ťažbu ropy o viac ako 1 milión barelov denne. To však negatívne ovplyvnilo aj výsledky ropných spoločností. Zisk najväčšej ropnej spoločnosti sveta Saudi Aramco v 3. štvrťroku klesol takmer o štvrtinu.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia, japonské akcie dramaticky vzrástli. V roku 1989 tokijská burza tvorila 41 % všetkých svetových akcií. Len dva roky predtým zatienila aj hodnotu akciového trhu v USA. V súčasnosti japonský index TOPIX znova patrí k najvýkonnejším v tomto roku, keď si pripísal takmer 19 %. Depreciácia meny a snaha Japonska o zlepšenie správy a riadenia spoločností boli zatiaľ najväčšími brzdami rastu akcií v krajine. No pokles japonskej meny, je však pozitívnym faktorom pre spoločností v krajine, ktorá je jedným z najväčších exportérov na svete, pretože najmä to poháňa rast akcií v krajine vychádzajúceho slnka.

Japonsko nedávno označil podpredseda Berkshire Hathaway Charlie Munger ako investičnú príležitosť storočia. Ako kľúčový faktor uviedol prostredie nízkych úrokových sadzieb v Japonsku a povedal, že „úrokové sadzby v Japonsku boli 0,5 % ročne počas 10 rokov.

Čiastočne vďaka silnému ekonomickému rastu v USA americké technologické akcie prekvitali v deväťdesiatych rokoch. Zatiaľ čo počas krachu v roku 2000 bolo vymazaných mnoho akcií špičkových technológií, niektoré zostali až dodnes. Qualcomm, ktorý v roku 1999 vyskočil o 2 620 %, dnes patrí medzi stálice na Wall Street a tento rok sa ich logo dokonca ukáže na dresoch Manchestrom United. Amazon a Cisco sú ďalšími preživšími tejto éry.

Na základe rastových aktív sa investori v priebehu 21. storočia vrátili ku komoditám a rozvíjajúcim sa trhom, tentoraz s ekonomikami BRIC – Brazília, Rusko, India a Čína. Roky 2010 boli svedkom nárastu akcií FAANG, keďže technológie sa šírili v nespočetných odvetviach. FAANG je akronym, ktorý predstavuje skupinu veľkých a známych technologických spoločností pôsobiacich na burze, často označované ako Big Tech alebo FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google). Rok 2022 bol však veľmi ťažký pre najväčšie a najpopulárnejšie technologické akcie na trhu, keď zaznamenali veľké straty.

Kľúčové investičné témy každej dekády (1950 – dnes)

Ďalšia dekáda pred nami

Vzhľadom na to, že každé desaťročie je definované kľúčovou investičnou témou, analytici naznačujú, že ďalšia hnacia sila akciového trhu nebude v znamení amerických firiem ako to je dnes. Nesúvislosť medzi veľkosťou akciových trhov v USA, ktoré predstavuje 43 % globálneho podielu, a ich ekonomickou produkciou, ktorá predstavuje 26 % celkovej svetovej produkcie, je jedným z dôvodov, ktoré vedú k tomuto predpokladu.

Ďalším faktorom sú výrazné rozdiely v ocenení. Dnes je akciový trh v USA v porovnaní so zvyškom sveta na najvyššej relatívnej úrovni za 100 rokov, čo naznačuje, že je nadhodnotený. Otvorenou otázkou zostáva, či globálne akcie získajú väčší podiel na globálnom akciovom trhu, aby sa stali kľúčovým investičným cyklom tohto desaťročia. Akciový trh tento rok poháňal aj prelom umelej inteligencie, ktorú implementujú do svojich procesov všetky väčšie či menšie spoločnosti na svete. Index S&P 500 ešte v júni tohto roka ťahalo najmä 20 firiem, ktoré ťažili najmä z úspechu AI.

Podľa štúdie spoločnosti PwC, umelá inteligencia do roku 2030 pomôže zvýšiť svetový HDP o 14 % vďaka vyššej produktivite. Ekonomické prínosy môžu dosiahnuť 15,7 bilióna USD. Firma očakáva, že najvýznamnejšie AI ovplyvní HDP Číny a Severnej Ameriky a z hľadiska odvetví zdravotníctvo, farmaceutiku a automobilový priemysel.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

top investičné príležitosti, top investičné príležitosti, top investičné príležitosti, top investičné príležitosti, top investičné príležitosti

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokAkcie Datadog vystrelili o 28 %, obavy investorov ohľadom spomalenia firmy sa rozplynuli
Ďalší článok3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti (časť 2)
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno