Zbrojárske odvetvie

Zbrojárske akcie boli ešte donedávna mimo radarov Wall Street. Európa nezbrojila a na svete sa nedial žiaden významnejší vojenský konflikt. Všetko sa zmenilo pred 20 mesiacmi, keď Rusko napadlo Ukrajinu. Táto udalosť zložila ružové okuliare „Starému kontinentu“ a európske štáty začali zbrojiť. Nie sú však jediné, výdavky na zbrojenie stúpli v podstate na celom svete. Podľa analytika Bank of America Ronalda Epsteina by sa výdavky USA na obranu ako percento hrubého domáceho produktu (HDP) mohli zvýšiť z približne 2,8 % na 3,5 % až 4 %

Pred 2 týždňami palestínsky Hamas zaútočil na Izrael, čo môže vyústiť vo väčší regionálny konflikt. Čo je tragédia pre bežných ľudí, môže znamenať pre niekoho príležitosť. Z týchto udalostí ťažia zbrojárske spoločnosti. Mnohé z nich získavajú stále väčšie objednávky a tak väčšina z nich prepla na maximálnu výrobnú kapacitu. Prejavuje sa to na príjmoch a ziskoch týchto firiem.

Ktoré sú ale tie najväčšie a najvýznamnejšie zbrojárske akcie?

Najväčšie zbrojárske akcie na svete

Na obrázku nižšie sú zobrazené akcie firiem podľa veľkosti príjmov, ktoré generujú zo zbrojárskej produkcie. Spoločnosti sú rozlíšené farbou podľa toho, z akej krajiny pochádzajú a je ilustrovaný tiež podiel príjmov z defenzívnej činnosti na celkových tržbách.

image 13

Rebríčku vládnu americké spoločnosti, ktoré majú až polovičné zastúpenie (12). Nejde o prekvapenie, pretože Spojené štáty majú každoročné jednoznačne najväčší rozpočet na obranu. Na druhom mieste je Čína, ktorá má štvornásobne zastúpenie. Európskych firiem je v zozname celkovo 6. Medzi najväčšie zbrojárske akcie na svete sa radia aj niektoré firmy, ktoré nemáme príliš spojené s obranným priemyslom. Ide napríklad o výrobcov lietadiel Boeing a Airbus alebo britskú spoločnosť Rolls-Royce. V ich prípade ale nie sú zbrojárske príjmy hlavným zdrojom tržieb.

q3W4R 25 najv ch zbroj rskych spolo nost na svete

Čo vyrábajú najväčšia zbrojárske akcie?

Lockheed Martin (LMT)

Lockheed Martin je americká korporácia pôsobiaca v oblasti letectva, zbraní, obrany, informačnej bezpečnosti a technológií. Vznikla zlúčením Lockheed Corporation s Martin Marietta v marci 1995. V súčasnosti je Lockheed Martin jednou z najväčších zbrojárskych firiem na svete, ktorá sa zaoberá v podstate všetkými obrannými produktmi. Medzi tie najznámejšie patria helikoptéry Blackhawk, stíhačky Sikorsky a F-16, ktoré majú byť dodané Slovensku v nasledujúcich rokoch či tzv. Javeliny. Ide o protitankovú ochranu, ktorá je posielaná práve na ochranu Ukrajiny.

Raytheon Technologies (RTX)

Raytheon Technologies je obranný gigant vytvorený fúziou spoločností Raytheon a United Technologies v roku 2020, ktorý produkuje široké portfólio produktov vrátane leteckých motorov, avioniky, aeroštruktúr, kybernetickej bezpečnosti, riadených striel, systémov protivzdušnej obrany, satelitov a bezpilotných lietadiel. Známou protilietadlovou zbraňou z dielne podniku sú napr. tzv. Stingery, ktoré sa vo veľkom už dnes dodávajú na Ukrajinu. Podnik by mal ťažiť z investičných priorít ministerstva obrany USA v oblastiach hypersoniky, kybernetickej bezpečnosti a protiraketovej obrany.

Northrop Grumman (NOC)

Northrop Grumman je jedným z najväčších svetových výrobcov zbraní a vojenskej techniky. Northrop má podľa Epsteina jedno z najlepších portfólií obrany na trhu, ktoré zahrňuje špičkové lietadlá a kozmické lode novej generácie až po bezkonkurenčné kybernetické bezpečnostné systémy a všestranné radary. Epstein hovorí, že Northrop je najmä dlhodobou stávkou, keďže najziskovejšia fáza programu B-21 Raider je stále vzdialená 10 rokov a zbrojný systém spoločnosti Ground Based Strategic Deterrent alebo GBSD sa začne vyrábať do konca desaťročia.

Zbojárske akcie Northrop Grumman
Zbrojárske akcie – Northrop Grumman

Boeing (BA)

Boeing Defense, Space & Security (BDS) je obranná a letecká divízia spoločnosti The Boeing Company. Divízia vyrába vojenské lietadlá vrátane stíhačiek, vojenských transportérov, vrtuľníkov, bezpilotných lietadiel a navádzanej munície pre zbraňové systémy. Vyvíja tiež vesmírne systémy, satelity a prieskumné technológie. Medzi produkty spoločnosti patria tiež komunikačné systémy, spravodajské technológie a služby kybernetickej bezpečnosti.

General Dynamics (GD)

General Dynamics vyrába rad vozidiel a systémov pre americkú armádu. Vo februári ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo predaj 250 hlavných bojových tankov M1A2 SEPv3 a MBT Poľsku za 6 miliárd dolárov. Očakáva sa, že Česká republika, Rumunsko a ďalšie východoeurópske krajiny sa môžu tiež pokúsiť posilniť svoju tankovú obranu.

BAE Systems (BA.L)

Britská firma BAE je jednou z najväčších európskych obranných spoločností, pričom pôsobí v 5 segmentoch: elektronické systémy, kybernetická a spravodajská služba, platformy a služby, letecká doprava a námorná doprava. Vyrába širokú škálu produktov od bojových vrtuľníkov, obrnených vozidiel, dronov až po bojové lode.

L3Harris Technologies (LHX)

L3Harris Technologies je letecká a obranná spoločnosť zameraná na riešenia misií poháňaných technológiami. Firma v posledných štvrťrokoch zasiahli problémy s dodávateľskými reťazcami, ale budúci rast v programe bojových lietadiel F-35 a medzinárodný dopyt by mali podporiť rast v roku 2023 a v období neskôr.

Leonardo (LDO.MI)

Leonardo je talianska nadnárodná spoločnosť špecializujúca sa na letectvo, obranu a bezpečnosť, pričom ide o ôsmeho najväčšieho dodávateľa obrany na svete. Podnikanie firmy sa delí do 5 segmentov: vrtuľníky, lietadlá, konštrukcie, elektronika, kybernetická bezpečnosť. Medzi najznámejšie produkty talianskej spoločnosti patria bojové lietadlá M-346 a vrtuľníky AW139.

Airbus (AIR.PA)

Airbus Defence and Space je obranná a letecká divízia spoločnosti Airbus Group. Divízia vyrába vojenské lietadlá, ako sú dopravné lietadlá, letecké tankery a bezpilotné letecké systémy. Podieľa sa aj na vývoji a výrobe vesmírnych systémov vrátane satelitov, nosných rakiet a technológií na prieskum vesmíru. Okrem toho poskytuje bezpečné komunikačné riešenia, pozorovanie Zeme a spravodajské služby pre obranné, bezpečnostné a komerčné aplikácie. V neposlednom rade sa európsky podnik zameriava aj na kybernetickú bezpečnosť, ochranu kritickej infraštruktúry a vývojom elektroniky.

Huntington Ingalls Industries (HII)

Huntington Ingalls Industries je jednou z najväčších obranných a námorných spoločností v Spojených štátoch. Spoločnosť vznikla v roku 2011, keď sa odčlenil lodiarska divízia od Northrop Grumman. Medzi hlavné činnosti spoločnosti patrí navrhovanie, stavba a údržba širokej škály vojenských lodí a ponoriek s osobitným zameraním na plavidlá s jadrovým pohonom. HII navrhuje a stavia rôzne námorné plavidlá, vrátane lietadlových lodí, ponoriek, torpédoborcov, obojživelných útočných lodí a ďalších.

Thales (HO.PA)

Francúzsky Thales produkuje široké portfólio zbrojárskych produktov vrátane striel krátkeho a stredného doletu, elektronických komponentov, dronov a raketových systémov. Pre pechotu zas vyrába taktiež zbrane pre pechotu ako samopaly F90. Spoločnosť sa tiež zaoberá vývojom sledovacích, detekčných a spravodajských systémov.

Zbrojárske akcie Thales
Zbrojárske akcie – Produkty spoločnosti Thales

Leidos Holdings (LDOS)

Medzi najväčšie zbojárske akcie sa radí aj Leidos Holdings. Leidos poskytuje technologické služby a riešenia pre obranný a spravodajský priemysel a je ďalším podnikom vystaveným výdavkom vlády USA na kybernetickú bezpečnosť. Spoločnosť nedávno zaistila novú zmluvu Agentúry pre obranné informačné systémy (DISA) v hodnote 11,5 miliardy dolárov na konsolidáciu systémov informačných technológií v rámci projektu Fourth Estate Network Optimization.

Rheinmetall (RHM.DE)

Nemecký Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe v rámci svojej armádnej divízie vyrába tanky, zbraňové a muničné systémy stredného a veľkého kalibru, delostrelecké systémy, inteligentné projektily či vysokenergetické lasery. Okrem armádnej divízie sa podnik zaoberá aj systémami pre vozidlá, elektronickými systémami, a senzormi. Práve Rheinmettal nedávno informoval, že plánuje nový závod na Slovensku v Moldave nad Bodvou, ktorý by mal dodať našej armáde 152 bojových vozidiel KF41 Lynx.

Rolls-Royce

Rolls-Royce je hlavným dodávateľom leteckých a námorných motorov a navrhuje systémy jadrového pohonu pre britskú ponorkovú flotilu. V skutočnosti nemá žiadne spojenie s Rolls-Royce Motor Cars, ktorá je v súčasnosti dcérskou spoločnosťou BMW. Pôvodná spoločnosť sa v 70. rokoch dostala do finančných ťažkostí, čo viedlo k oddeleniu automobilového priemyslu a podnikania v oblasti leteckých motorov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJVisualCapitalist
Predchádzajúci článokEnphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno