Zbrojárske odvetvie
Zbrojárske akcie boli ešte donedávna mimo radarov Wall Street. Európa nezbrojila a na svete sa nedial žiaden významnejší vojenský konflikt. Všetko sa zmenilo pred 20 mesiacmi, keď Rusko napadlo Ukrajinu. Táto udalosť zložila ružové okuliare „Starému kontinentu“ a európske štáty začali zbrojiť. Nie sú však jediné, výdavky na zbrojenie stúpli v podstate na celom svete. Podľa analytika Bank of America Ronalda Epsteina by sa výdavky USA na obranu ako percento hrubého domáceho produktu (HDP) mohli zvýšiť z približne 2,8 % na 3,5 % až 4 %
Pred 2 týždňami palestínsky Hamas zaútočil na Izrael, čo môže vyústiť vo väčší regionálny konflikt. Čo je tragédia pre bežných ľudí, môže znamenať pre niekoho príležitosť. Z týchto udalostí ťažia zbrojárske spoločnosti. Mnohé z nich získavajú stále väčšie objednávky a tak väčšina z nich prepla na maximálnu výrobnú kapacitu. Prejavuje sa to na príjmoch a ziskoch týchto firiem.
Ktoré sú ale tie najväčšie a najvýznamnejšie zbrojárske akcie?
Najväčšie zbrojárske akcie na svete
Na obrázku nižšie sú zobrazené akcie firiem podľa veľkosti príjmov, ktoré generujú zo zbrojárskej produkcie. Spoločnosti sú rozlíšené farbou podľa toho, z akej krajiny pochádzajú a je ilustrovaný tiež podiel príjmov z defenzívnej činnosti na celkových tržbách.
Rebríčku vládnu americké spoločnosti, ktoré majú až polovičné zastúpenie (12). Nejde o prekvapenie, pretože Spojené štáty majú každoročné jednoznačne najväčší rozpočet na obranu. Na druhom mieste je Čína, ktorá má štvornásobne zastúpenie. Európskych firiem je v zozname celkovo 6. Medzi najväčšie zbrojárske akcie na svete sa radia aj niektoré firmy, ktoré nemáme príliš spojené s obranným priemyslom. Ide napríklad o výrobcov lietadiel Boeing a Airbus alebo britskú spoločnosť Rolls-Royce. V ich prípade ale nie sú zbrojárske príjmy hlavným zdrojom tržieb.
Čo vyrábajú najväčšia zbrojárske akcie?
Lockheed Martin (LMT)
Lockheed Martin je americká korporácia pôsobiaca v oblasti letectva, zbraní, obrany, informačnej bezpečnosti a technológií. Vznikla zlúčením Lockheed Corporation s Martin Marietta v marci 1995. V súčasnosti je Lockheed Martin jednou z najväčších zbrojárskych firiem na svete, ktorá sa zaoberá v podstate všetkými obrannými produktmi. Medzi tie najznámejšie patria helikoptéry Blackhawk, stíhačky Sikorsky a F-16, ktoré majú byť dodané Slovensku v nasledujúcich rokoch či tzv. Javeliny. Ide o protitankovú ochranu, ktorá je posielaná práve na ochranu Ukrajiny.
Raytheon Technologies (RTX)
Raytheon Technologies je obranný gigant vytvorený fúziou spoločností Raytheon a United Technologies v roku 2020, ktorý produkuje široké portfólio produktov vrátane leteckých motorov, avioniky, aeroštruktúr, kybernetickej bezpečnosti, riadených striel, systémov protivzdušnej obrany, satelitov a bezpilotných lietadiel. Známou protilietadlovou zbraňou z dielne podniku sú napr. tzv. Stingery, ktoré sa vo veľkom už dnes dodávajú na Ukrajinu. Podnik by mal ťažiť z investičných priorít ministerstva obrany USA v oblastiach hypersoniky, kybernetickej bezpečnosti a protiraketovej obrany.
Northrop Grumman (NOC)
Northrop Grumman je jedným z najväčších svetových výrobcov zbraní a vojenskej techniky. Northrop má podľa Epsteina jedno z najlepších portfólií obrany na trhu, ktoré zahrňuje špičkové lietadlá a kozmické lode novej generácie až po bezkonkurenčné kybernetické bezpečnostné systémy a všestranné radary. Epstein hovorí, že Northrop je najmä dlhodobou stávkou, keďže najziskovejšia fáza programu B-21 Raider je stále vzdialená 10 rokov a zbrojný systém spoločnosti Ground Based Strategic Deterrent alebo GBSD sa začne vyrábať do konca desaťročia.
Boeing (BA)
Boeing Defense, Space & Security (BDS) je obranná a letecká divízia spoločnosti The Boeing Company. Divízia vyrába vojenské lietadlá vrátane stíhačiek, vojenských transportérov, vrtuľníkov, bezpilotných lietadiel a navádzanej munície pre zbraňové systémy. Vyvíja tiež vesmírne systémy, satelity a prieskumné technológie. Medzi produkty spoločnosti patria tiež komunikačné systémy, spravodajské technológie a služby kybernetickej bezpečnosti.
General Dynamics (GD)
General Dynamics vyrába rad vozidiel a systémov pre americkú armádu. Vo februári ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo predaj 250 hlavných bojových tankov M1A2 SEPv3 a MBT Poľsku za 6 miliárd dolárov. Očakáva sa, že Česká republika, Rumunsko a ďalšie východoeurópske krajiny sa môžu tiež pokúsiť posilniť svoju tankovú obranu.
BAE Systems (BA.L)
Britská firma BAE je jednou z najväčších európskych obranných spoločností, pričom pôsobí v 5 segmentoch: elektronické systémy, kybernetická a spravodajská služba, platformy a služby, letecká doprava a námorná doprava. Vyrába širokú škálu produktov od bojových vrtuľníkov, obrnených vozidiel, dronov až po bojové lode.
L3Harris Technologies (LHX)
L3Harris Technologies je letecká a obranná spoločnosť zameraná na riešenia misií poháňaných technológiami. Firma v posledných štvrťrokoch zasiahli problémy s dodávateľskými reťazcami, ale budúci rast v programe bojových lietadiel F-35 a medzinárodný dopyt by mali podporiť rast v roku 2023 a v období neskôr.
Leonardo (LDO.MI)
Leonardo je talianska nadnárodná spoločnosť špecializujúca sa na letectvo, obranu a bezpečnosť, pričom ide o ôsmeho najväčšieho dodávateľa obrany na svete. Podnikanie firmy sa delí do 5 segmentov: vrtuľníky, lietadlá, konštrukcie, elektronika, kybernetická bezpečnosť. Medzi najznámejšie produkty talianskej spoločnosti patria bojové lietadlá M-346 a vrtuľníky AW139.
Airbus (AIR.PA)
Airbus Defence and Space je obranná a letecká divízia spoločnosti Airbus Group. Divízia vyrába vojenské lietadlá, ako sú dopravné lietadlá, letecké tankery a bezpilotné letecké systémy. Podieľa sa aj na vývoji a výrobe vesmírnych systémov vrátane satelitov, nosných rakiet a technológií na prieskum vesmíru. Okrem toho poskytuje bezpečné komunikačné riešenia, pozorovanie Zeme a spravodajské služby pre obranné, bezpečnostné a komerčné aplikácie. V neposlednom rade sa európsky podnik zameriava aj na kybernetickú bezpečnosť, ochranu kritickej infraštruktúry a vývojom elektroniky.
Huntington Ingalls Industries (HII)
Huntington Ingalls Industries je jednou z najväčších obranných a námorných spoločností v Spojených štátoch. Spoločnosť vznikla v roku 2011, keď sa odčlenil lodiarska divízia od Northrop Grumman. Medzi hlavné činnosti spoločnosti patrí navrhovanie, stavba a údržba širokej škály vojenských lodí a ponoriek s osobitným zameraním na plavidlá s jadrovým pohonom. HII navrhuje a stavia rôzne námorné plavidlá, vrátane lietadlových lodí, ponoriek, torpédoborcov, obojživelných útočných lodí a ďalších.
Thales (HO.PA)
Francúzsky Thales produkuje široké portfólio zbrojárskych produktov vrátane striel krátkeho a stredného doletu, elektronických komponentov, dronov a raketových systémov. Pre pechotu zas vyrába taktiež zbrane pre pechotu ako samopaly F90. Spoločnosť sa tiež zaoberá vývojom sledovacích, detekčných a spravodajských systémov.
Leidos Holdings (LDOS)
Medzi najväčšie zbojárske akcie sa radí aj Leidos Holdings. Leidos poskytuje technologické služby a riešenia pre obranný a spravodajský priemysel a je ďalším podnikom vystaveným výdavkom vlády USA na kybernetickú bezpečnosť. Spoločnosť nedávno zaistila novú zmluvu Agentúry pre obranné informačné systémy (DISA) v hodnote 11,5 miliardy dolárov na konsolidáciu systémov informačných technológií v rámci projektu Fourth Estate Network Optimization.
Rheinmetall (RHM.DE)
Nemecký Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe v rámci svojej armádnej divízie vyrába tanky, zbraňové a muničné systémy stredného a veľkého kalibru, delostrelecké systémy, inteligentné projektily či vysokenergetické lasery. Okrem armádnej divízie sa podnik zaoberá aj systémami pre vozidlá, elektronickými systémami, a senzormi. Práve Rheinmettal nedávno informoval, že plánuje nový závod na Slovensku v Moldave nad Bodvou, ktorý by mal dodať našej armáde 152 bojových vozidiel KF41 Lynx.
Rolls-Royce
Rolls-Royce je hlavným dodávateľom leteckých a námorných motorov a navrhuje systémy jadrového pohonu pre britskú ponorkovú flotilu. V skutočnosti nemá žiadne spojenie s Rolls-Royce Motor Cars, ktorá je v súčasnosti dcérskou spoločnosťou BMW. Pôvodná spoločnosť sa v 70. rokoch dostala do finančných ťažkostí, čo viedlo k oddeleniu automobilového priemyslu a podnikania v oblasti leteckých motorov.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové