Deflácia, peňažná zásoba, PPI x CPI

Za posledný mesiac sa výrazne klíma na finančných trhoch nezmenila, je tu však pár zaujímavostí, ktoré sa pokúsim priblížiť v texte nižšie. Počúvali sme veľa o inflácií, aktuálne podmienky však otvárajú tému deflácie. Peňažný impulz, ktorý začal v roku 2020 rastom peňažnej zásoby meranej indikátorom M2, bol nasledovaný rastom indexov cien výrobcov (PPI), ten sa ďalej pretavil do rastu indexu spotrebiteľských cien (CPI). Dnes je situácia diametrálne odlišná, peňažná zásoba a spoločne s ňou aj cenové indexy sú v poklese.

image 2

Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/, červená – PPI index výrobcov a modrá – CPI index spotreb.cien

Štatistiky zo sledovania finančných trhov, konkrétne ich vyše 80 ročná história naznačujú, že za celú dobu nedošlo k medziročnému poklesu agregátu peňažnej zásoby M2. Momentálne tak žijeme vo veľmi unikátnom prostredí, zároveň je súčasná menová politika najprísnejšia v celej svojej histórií.

Táto kombinácia faktorov môže so sebou priniesť na trhy zaujímavé príležitosti. Obchodníci vsádzajú na to, že americká centrálna banka bude nútená už v polovici roka 2023 začať so znižovaním úrokových sadzieb a dokonca sa vrátiť k svojmu programu uvoľňovania likvidity do trhov už v priebehu roka 2024. Naopak obavy na trhoch pramenia aj z možnej recesie v USA, zhoršenia geopolitickej situácie alebo nenavýšenia dlhového stropu USA, ktorý sa však navýšil za posledných 63 rokov už 78krát – osobne teda neočakávam nič iné ako ďalšie navýšenie. Podľa reportovaných ziskov firiem v aktuálnej výsledkovej sezóne je však už patrné, že „recesia korporátnych výnosov“ a spomaľovanie už začalo. Nižšie pripájam výsledky 75 zo 100 firiem z indexu NASDAQ,

image 3

Zdroj: twitter, bloombergterminal, Reportované výsledky firiem z indexu Nasdaq

Rast tržieb sa tak v technologickom sektore zastavil, nemusí to byť až také negatívne ako sa na prvý pohľad zdá aj napriek tomu, že ceny akcií v dlhodobom horizonte pozitívne korelujú práve s tržbami firiem. Spomalenie na finančných trhoch, nie len v ekonomike, môže centrálnym bankám rozviazať ruky a otvoriť cestu k ďalšiemu cyklu expanzívnej menovej politiky. Okrem vyššie spomenutých menových agregátov, inflačných indexov, bankári pred svojimi ďalšími krokmi prihliadajú aj na stavebný trh alebo trh s nehnuteľnosťami, ktorý sa extrémne rýchlo ochladil a spoločne s ním aj trh práce a mzdová inflácia, ktorá javí známky stagnácie – práve tieto segmenty by mohli byť poslednými v špirále rastu inflácie.

image 4

Zdroj: Bloomberg, twitter.com/TaviCosta, 2-mesačná zmena strát trvalých pracovných miest v USA

Situácia na futures trhu US500 – extrémne net short non-commercials

Zaujímavá je aj situácia na indexe S&P500, ktorý sa aj napriek nie najlepším tržbám drží na vyšších úrovniach. Niektorí analytici sa zhodujú na tom, že aktuálne na trhu nie sú podmienky pre výraznejšie prepady o niekoľko desiatok percent. Zaujímavý je aj pohľad na čisté (net) pozície nekomerčných obchodníkov na futures trhu, ktoré sú zobrazené v grafe nižšie modrou farbou. Podobne ako v roku 2015 a 2020 atakujú minimá, v posledných dvoch prípadoch podobné úrovne vytvorili skvelé akumulačné pásmo nákupov a zároveň boli počiatkom rastovej rally. Táto myšlienka by mohla vychádzať práve z prípadného uvoľnenia menovej politiky, s ktorou obchodníci počítajú už v najbližších mesiacoch.

image 5

Zdroj: xStation5, Graf vývoja pozícií na futures trhu (dole) a cenový graf (hore)

XTB viete po novom obchodovať už vyše 1100 titulov vo forme frakcií.

BTC halving, likvidita trhu, objemy v grafe

Ak trhy na čele s centrálnymi bankármi už nič neprekvapí, potom by obdobie najbližších mesiacov a kvartálov mohlo byť práve obdobím príležitostí na rizikovejších aktívach, ktoré sa nazýva Risk-On. To bude pravdepodobne priať technologickým a rastovým akciovým titulom, trhom kryptomien, v strednodobom horizonte priemyselným komoditám a naopak by to mohlo spustiť odklon obchodníkov od väčších nákupov do amerického dolára.

V obrázku nižšie nájdete zobrazenie vzťahu ceny Bitcoinu a globálnej trhovej likvidity. Je jasné, že čím viac sa do obehu vlieva peňazí a čím sú tieto peniaze lacnejšie, práve to popudzuje obchodníkov k podstupovaniu vyššieho rizika vo svojich investíciách.

image 6

Zdroj: TBL, Vzťah ceny BTC ku globálnej peňažnej zásobe

Ďalšou dôležitou udalosťou, ktorá by mohla naštartovať rastovú rally na Bitcoine môže byť halving. Ten by mal byť podľa odhadov vyťažený 27. apríla 2024. Pri rozdelení Bitcoinov na polovicu v roku 2024 má odmena za Bitcoinový blok klesnúť zo 6,25 BTC za blok na 3,125 BTC za blok.

image 7

Zdroj: planbtc.com, Vývoj ceny BTC v závislosti k času ostávajúceho do halvingu

Trhy často reagujú na zmenu v očakávaniach, pre obchodníkov by mohlo byť príležitosťou práve to, že sa nič nezmení. Aj keď je pred nami zrejme nie veľmi zaujímavá letná sezóna, práve toto obdobie môže byť inkubátorom budúcich rastových trendov na finančných aktívach. Rizikom môže byť vstup neočakávanej udalosti v podobe geopolitickej krízy, pokračujúcej destability bankového sektora alebo opäť sa navyšujúce inflačné tlaky, finančné trhy by tak čakala zmena valuácie a centrálnym bankám by sa aktuálna situácia nesmierne sťažila.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokPalantir si za týždeň pripísal 33 %, Wall Street ohromená komentármi ohľadom AI
Ďalší článokGoogle to myslí s umelou inteligenciou vážne, predstavil množstvo noviniek
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno