Nový zmluva pre Vodafone

Britská telekomunikačná spoločnosť Vodafone podpísala 10-ročnú zmluvu s Microsoftom o využívaní pokročilých technológií amerického technologického giganta na poskytovanie umelej inteligencie (AI), digitálnych a cloudových služieb orientovaných na zákazníka pre viac ako 300 miliónov podnikov v celej Európe a Afrike.

Britská firma plánuje investovať 1,4 miliardy EUR do umelej inteligencie zameranej na zákazníka pomocou technológií Azure OpenAI a Copilot od Microsoftu. Odhalila tiež plány nahradiť fyzické dátové centrá cenovo výhodnejšími a škálovateľnými cloudovými službami Azure. V rámci dohody sa Microsoft stane kapitálovým investorom v nezávislej platforme Vodafone IoT (Internet of Things), ktorá by sa mala stať samostatným podnikom do apríla 2024. Technologická spoločnosť tiež pomôže pri rozširovaní mobilnej finančnej platformy Vodafone v Afrike.

„Vodafone sa odvážne zaviazal k digitálnej budúcnosti Európy a Afriky,“ povedala výkonná riaditeľka skupiny Vodafone Margherita Della Valleová. „Toto jedinečné strategické partnerstvo so spoločnosťou Microsoft urýchli digitálnu transformáciu našich firemných zákazníkov, najmä malých a stredných spoločností, a zvýši kvalitu zákazníckej podpory pre spotrebiteľov.“

Della Valle, ktorá je pod tlakom vrátiť spoločnosť k rastu zisku, údajne vidí príležitosť pomôcť firmám s digitalizáciou. Mesiac po svojom vymenovaní v máji minulého roka zdôraznila trhový potenciál v hodnote približne 140 miliárd EUR. Zároveň oznámila plány na zrušenie 11 000 pracovných miest na celom svete v priebehu troch rokov s cieľom obnoviť konkurenčnú pozíciu telekomunikačnej skupiny. Tento krok nasledoval po varovaní o slabej výkonnosti na jej kľúčovom trhu, v Nemecku, ktorá má vplyv na cash flow.

Akcie spoločnosti Vodafone, ktoré zaostávajú za konkurentmi na hlavných európskych trhoch, klesli na najnižšiu úroveň od roku 2002. V súvislosti s novým partnerstvom zdôraznil obchodný riaditeľ spoločnosti Microsoft Judson Althoff strategický význam odborných znalostí Vodafonu v oblasti IoT a finančných služieb. „Prostriedky IoT sú rozhodujúce, pretože nám pomáhajú riešiť potreby udržateľnosti viacerých našich zákazníkov v odvetviach“ povedal.

Microsoft oznámil rozšírenie svojho nástroja umelej inteligencie Copilot za hranice veľkých podnikov. Spotrebitelia a malé podniky si teraz môžu zakúpiť predplatné, ktoré odomkne vylepšené funkcie. Po predstavení bezplatnej verzie pre vyhľadáč Bing v minulom roku spoločnosť Microsoft pre svojich zákazníkov predstavuje „Copilot Pro“ za 18 EUR mesačne. Predplatné prináša asistenta umelej inteligencie na vytváranie textov, ktorý dokáže zhrnúť čísla do populárnych aplikácií, ako sú Word a Excel, spolu s prístupom k novým nástrojom a pokročilým modelom AI, ako je GPT-4 Turbo.

Akcie Vodafone


Akcie Vodafone za posledných 12 mesiacov klesli o -22,4 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 8,8 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 2 násobok zisku na akciu (P/E), 13 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 2,6 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 23,8 miliárd USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBESI ako najlepšia európska technologická firma za rok 2023
Ďalší článokAkcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno