Investícia Microsoftu do OpenAI sa začala v roku 2019 s 1 miliardou USD a postupom času rástla. V januári minulého roka, len niekoľko týždňov po tom, čo sa ChatGPT objavil na titulkoch, spoločnosť prisľúbila ďalších 10 miliárd USD na viacročnej báze.
Microsoft získal vďaka vysokej investícií v OpenAI vlastnícky podiel a začal funkcie ChatGPT integrovať do svojich vlastných produktov, napríklad do internetového vyhľadávača Bing. Vďaka svojim nadobudnutým možnostiam skrz OpenAI získal Microsoft potenciál v odvetví umelej inteligencie, ktorý z neho po dlhých rokoch opäť spravil najcennejšiu spoločnosť sveta, keď predbehol Apple. Firma OpenAI vďaka ChatGPT získala podľa poslednej súkromnej investície hodnotu 86 miliárd USD. To je pre porovnanie zhruba rovnako ako viacero známych spoločností dokopy.
Európska komisia preverí, či je investícia Microsoftu taká veľká, že v skutočnosti predstavuje akvizíciu a dáva mu kontrolu nad startupom. Ako hlavný presadzovateľ pravidiel hospodárskej súťaže je Európska komisia oprávnená dohliadať, schvaľovať a v prípade potreby rušiť spájanie podnikov, ktoré by mohli poškodiť hospodárske vzťahy na jednotnom trhu.
Ak by investícia Microsoftu spadala pod nariadenie EÚ o fúziách, technologický gigant by musel predložiť formálne oznámenie exekutíve, čo je krok, ktorý by odštartoval proces vyšetrovania. Kontrola by sa uplatnila spätne, keďže investícia už prebieha, a mohla by viesť k nápravným opatreniam.