Finančné trhy tento týžden
Máme pred sebou hektický týždeň, ktorý bude plný dôležitých firemných výsledkov, makrodát a udalostí. Hneď na začiatku čelíme dvom dôležitým správam, ktoré môžu mať dlhodobý dopad – likvidácii spoločnosti Evergrande a rastúcim útokom na Blízkom východe.
Čínsky developerský kolos Evergrande, ktorý predtým vyhlásil bankrot, teraz podľa rozhodnutia hongkonského súdu čelí likvidácii. Aj keď tento krok negatívne ovplyvnil hodnotu akcií spoločnosti, celkový dopad na trhy nie je taký značný. Hlavné projekty Evergrande sú v Číne a záleží na rozhodnutiach miestnych súdov, ktoré sa zdajú byť k likvidácii opatrné. Tento vývoj ale napriek tomu vyvoláva ďalšie obavy u investorov ohľadom stability tamného realitného sektoru.
Situácia na Blízkom východe sa vyostruje kvôli správaniu Iránu (ktorý to samozrejme popiera). Po jemenských Hútioch a stále intenzívnejšej činnosti Hizballáhu sa objavuje nový zdroj konfliktu v Iraku, kde tamojší ozbrojenci zaútočili na americkú základňu v Jordánsku. To vyvíja tlak na vládu USA k možnej vojenskej odpovedi, čo by mohlo viesť k ďalšej eskalácii konfliktu a s veľkou pravdepodobnosťou tak negatívnej reakcii na trhoch.
V hľadáčiku Fed
Oči sa tento týždeň budú upierať najmä na stredu, kedy zasadá Fed. Aj keď sa nečaká okamžitá zmena smerovania politiky, trh špekuluje o možnosti zníženia úrokových sadzieb v marci. Akékoľvek naznačenie možného zníženia sadzieb by malo okamžitý (pozitívny) vplyv na trhy. Faktory ako silný domáci dopyt a inflácia zmierujúca smerom k 2 % cieľu hrajú kľúčovú úlohu v jeho rozhodovaní.
Americký trh práce
Po rozhodnutí Fedu vychádzajú kľúčové údaje z amerického trhu práce, ktoré môžu mať na trhy výrazný dopad. Očakáva sa, že údaje odhalia postupné ďalšie ochladzovanie napätého trhu, čo by pre akcie bolo priaznivým signálom. Ďalej sa dozvieme výsledky reportov ADP a ISM. Tie budú dôležité najmä pre posúdenie ekonomickej aktivity po novom roku. V makroekonomickom kalendári sa tento týždeň nachádzajú aj ukazovatele ako spotrebiteľská dôvera alebo vývoj priemyselných objednávok. Index ISM vo výrobe sa podľa analytikov v januári významne zlepšil. Tomu napomohla obnova v produkcii vozidiel a súčiastok pre vozidlá vďaka koncu štrajkov United Auto Workers spolu so zlepšujúcim sa sentimentom spotrebiteľov a staviteľov domov.
Predbežná Inflácia v Eurozóne
Na starom kontinente sa bude sledovať predbežný vývoj inflácie v eurozóne za január, keď sa očakáva jej spomalenie. Aj napriek tomu, že Európska centrálna banka potlačila nadšenie trhu ohľadom skorého zníženia sadzieb, výrazne pozitívne údaje by mohli túto možnosť vrátiť do hry.
Okrem inflácie sa dozvieme tiež stav ekonomiky a teda možnosť potenciálnej recesie v eurozóne, pretože dorazí vývoj HDP za štvrtý kvartál.
Čínsky vplyv na trhy
Ako sme už písali, týždeň je značne ovplyvnený dianím v Číne, a to kvôli rozhodnutiu súdu v Hongkongu posielať do likvidácie zadlženého developera China Evergrande Group. Akcie spoločnosti reagovali poklesom o 21 %, nasledovaným tradičným pozastavením obchodovania. Trh reaguje na tieto správy zmiešane. Zatiaľ čo akcie v Hongkongu si polepšili, v Číne zaznamenali pokles. Novo eskaluje tiež obchodná vojna medzi Čínou a USA. USA totiž plánujú zaviesť nové pravidlá pre cloudových poskytovateľov, aby monitorovali a informovali verejné orgány o zahraničných klientoch vyvíjajúcich AI aplikácie na ich platformách. Toto opatrenie by malo zásadný dopad na veľké technologické spoločnosti ako Amazon, Microsoft a Alphabet, ktoré budú tento týždeň reportovať svoje hospodárske výsledky.
Ešte očakávanejšie budú snáď utorkové výsledky čipára AMD, kde bude trh sledovať, ako sa jednej z najvýkonnejších spoločností za posledné mesiace podarí preraziť do segmentu grafických akcelerátorov, ktorému v súčasnosti vévodí Nvidia. Tá má svoje zverejnenie výsledkov posunuté a tzv. Magnificent 7 zavŕši vo štvrtok Apple a Meta. Zvlášť u Mety by mali byť výsledky povzbudzujúce.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové