Kvartálne výsledky

Tento týždeň investori očakávajú vyhlásenie kvartálnych výsledkov viacerých známych spoločností. Medzi najznámejšie patria napríklad firmy ako Meta, Alphabet, Spotify, Visa či Chevron. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa darilo v druhom kvartály 2023 technologickému gigantovi Microsoft. Ten v posledných rokoch výrazne investoval veľké peniaze do umelej inteligencie, strojového učenia a ďalších nových technológií. Väčšina investorov tiež očakávala zákulisné informácie ohľadom akvizície Activision Blizzard, ktorá nedávno dostala zelenú od Federálneho súdu v USA.

Microsoft svojimi výsledkami prekonal očakávania analytikov z hľadiska príjmov i zisku. Akcie Microsoft však reagovali na zverejnenie štvrťročných výsledkov poklesom v rozšírenom obchodovaní o necelých -2 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 firma Microsoft zaznamenala tržby vo výške $56,2 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +8 %. výnosy z cloudu predstavovali $30,3 MLD, čo je medziročný nárast o +23 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $55,4 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka vzrástol o +18 % z $20,5 MLD. na $24,3 MLD. Prevádzková zisková marža sa zvýšila z 32,1 % na 35,7 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +20 %, z $16,7 MLD. na $20,1 MLD., resp. z $2,23 na $2,69 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $2,54 na akciu.

„Organizácie sa pýtajú nielen to, ako, ale aj ako rýchlo môžu použiť našu novú generáciu AI na riešenie najväčších príležitostí a výziev, ktorým čelia bezpečne a zodpovedne,“ povedal Satya Nadella, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft. „Stále sa zameriavame na to, aby sme viedli novú platformu AI, pomáhame zákazníkom používať cloud spoločnosti Microsoft, aby čo najlepšie využili svoje digitálne výdavky a podporovali prevádzkový pákový efekt.“

Najdôležitejšie novinky

Microsoft prekonal odhady Wall Street, pričom rast bol zaznamenaný najmä v oblasti cloud computingu a softvérových produktov Office. Cloudová divízia Microsoft Azure, ktorá konkuruje Amazonu a Googlu, je už roky najprofilovanejším podnikom Microsoftu, avšak výsledky z tohto kvartálu ukázali postupný pokles rastu tržieb z cloudu Azure, čo zatienilo zisky a príjmy spoločnosti.

Spoločnosti klesli tiež aj výnosy z predaja osobných počítačov a to o 4 % na 13,9 miliardy USD, aj napriek tomu boli stále vyššie ako sa predpokladalo, keďže tento rok pokles predaja počítačov zasiahol všetkých výrobcov. Výnosy z vyhľadávacej a spravodajskej reklamy bez nákladov na akvizíciu návštevnosti vzrástli o 8 %. Príjmy LinkedIn vzrástli o +5 % a príjmy z obsahu Xbox vzrástli taktiež o +5 %.

Spoločnosť uviedla len minimum informácií ohľadom očakávanej akvizícií Activision Blizzard za 36,7 miliardy USD, ktorou chce organizácia Microsoft expandovať do herného sveta metaverse. Manažment poznamenal, že akvizícia nebola zohľadnená vo výhľade na rok 2024. „Pokračujeme v procese schvaľovania regulačnými orgánmi a zostávame si istí, že transakciu zrealizujeme,“ povedal Nadella. „Sme odhodlaní prinášať viac hier viacerým hráčom na celom svete. Skvelý obsah je kľúčom k nášmu prístupu a naša zásoba nikdy nebola silnejšia.“

Spoločnosť uviedla, že v posledných mesiacoch jej príjmy stimulujú aj produkty umelej inteligencie. Microsoft v posledných mesiacoch zožal úspech so svojou umelou inteligenciou ChatGPT OpenAI, táto investícia ho stála 10 miliárd USD. Podľa údajov firmy má Bing už 100 miliónov používateľov denne a od pridania funkcií AI zaznamenal prudký nárast počtu stiahnutí.

Jednotka GitHub pre vývojárov softvéru predstavila nové funkcie svojho nástroja na generovanie kódu AI Copilot. Ten okrem iných funkcií dokáže sumarizovať neprečítané e-maily používateľov, preformátovať odrážky programu PowerPoint a písať koncepty na základe obrysov. Vedenie spoločnosti Microsoft ale ešte nestanovilo pevný dátum, kedy by Copilot mohol zmysluplne prispieť k výnosom.

Vedenie podniku zároveň poskytlo svoj výhľad na ďalší štvrťrok. Manažment očakáva, že príjmy zo segmentu Productivity and Business Processes dosiahnu rozpätie 18 až 18,3 miliardy USD. Výnosy inteligentného cloudu by mali klesnúť na 23,3 až 23,6 miliardy USD a More Personal Computing na 12,5 až 12,9 miliardy USD.

Akcie Microsoft


Akcie Microsoft si od začiatku roku pripísali +46,5 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +30,6 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 350,98 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 38 násobok zisku na akciu (P/E); 45,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 25,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny:

Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článok3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu
Ďalší článokGoogle prekvapil silným štvrťrokom vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno