Intel s veľkými plánmi

Technologická spoločnosť Intel plánuje v štyroch amerických štátoch investovať 100 miliárd USD. Vláda v USA udelí spoločnosti 8,5 miliardy USD vo forme grantov a až 11 miliárd USD vo forme pôžičiek na podporu rozšírenia jej polovodičových závodov. Cieľom je posilniť domácu produkciu čipov a znížiť závislosť od zahraničných výrobcov. Tento balík bude podporovať viac než 100 miliárd USD investícií od Intelu v USA, vrátane snahy vyrábať špičkové polovodiče vo veľkých závodoch v Arizone a Ohiu.

Zákon o čipoch v USA vyčlenil 39 miliárd USD na granty a ďalších 75 miliárd USD na pôžičky a úľavy, aby presvedčil čipové spoločnosti, aby stavali závody na americkom území. Cieľom je zvrátiť desaťročia trvajúci posun výroby polovodičov do Ázie. Ministerka obchodu Gina Raimondoová uviedla, že USA plánuje do konca desaťročia vyprodukovať pätinu svetových pokročilých logických čipov a že investície Intelu sú kľúčovou súčasťou tohto cieľa.

Pre výrobcu čipov sú tieto investície súčasťou ambicióznej snahy o oživenie pod vedením generálneho riaditeľa Pata Gelsingera. Toto úsilie zahŕňa rozvoj prevádzky na výrobu čipov. Organizácia nedávno získala spoločnosť Microsoft ako významného zákazníka. Gelsinger sa tiež snaží obnoviť technologické schopnosti Intelu. V posledných rokoch spoločnosť zaostala za ázijskými konkurentmi ako Taiwan Semiconductor Manufacturing Company a Samsungom. Aj oni zvyšujú svoje plány na expanziu v USA.

Gelsinger uviedol, že ekonomicky nie je konkurencieschopné stavať závody v USA oproti východnej Ázii. Tieto úľavy a granty pomáhajú vyrovnať túto nerovnováhu. Straty USA v oblasti výroby čipov sa odohrávali desaťročia a na odvrátenie tohto trendu bude potrebný najmä čas. Projekty vytvoria viac než 30 000 pracovných miest v stavebníctve a výrobe v štyroch štátoch na 50 miliónov USD vyčlenených na špecificky rozvoj pracovnej sily.

Akcie Intel


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +50,8 % a aktuálne sa obchodujú za 42,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 106 násobok zisku na akciu (P/E), 20,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 21,6 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 179,4 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNajväčšie výzvy pre súčasných obchodníkov? Názory rečníkov Online trading konferencie 2024
Ďalší článokReddit s vydareným debutom na burze
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno