Buybacky sú späť
Americké korporácie vstúpili do roku 2024 s výrazným optimizmom a ukazujú ochotu investovať veľké sumy do odkupu vlastných akcií. Podľa najnovších údajov spoločnosti Birinyi Associates spoločnosti z indexu S&P 500, ktoré zverejnili svoje výsledky za prvý kvartál, investovali do buybackov sumu 181,2 miliardy USD. Toto číslo predstavuje nárast o 16 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Podľa informácií Bank of America Securities, aktivita v odkupoch akcií intenzívne pokračovala počas deviatich po sebe nasledujúcich týždňov.
Hlavnú úlohu v odkupoch hrajú Big Tech firmy. Meta, materská spoločnosť Facebooku, vynaložila na odkupy v prvom kvartáli až 14,5 miliardy USD, čo je o 5 miliárd USD viac ako v predchádzajúcom roku. O zvýšených odkupoch informovali aj také firmy ako Apple, Netflix a Nvidia, ale aj finančný gigant Wells Fargo, výrobca stavebných strojov Caterpillar a výrobca tabakových výrobkov Altria Group.
Najvýraznejším z tohto zoznamu bol výrobca iPhonov, Apple. Ten oznámil plány na odkup akcií v hodnote 110 miliárd USD, pričom ide o najväčší buyback v histórií USA. Apple sa tak snažil vykompenzovať slabší štart do nového roku, keď zaznamenal pokles predaja v piatich z posledných šiestich štvrťrokov, v dôsledku poklesu dopytu so smartfónmi a protivetrom v Číne. O tejto problematike sme Vás informovali aj v našom podcaste:
Zvýšené tempo odkupov akcií
V tomto roku oznámilo plány na odkup vlastných akcií celkom 443 spoločností, oproti 378 v predchádzajúcom roku. Zvýšené tempo odkupov akcií vnímajú investori ako signál rastúcej dôvery vedenia spoločností, napriek obavám z možného oslabenia ekonomiky alebo dlhotrvajúcich vysokých úrokových sadzieb.
Zvýšenie odkupov akcií v tomto roku nasleduje po výraznom poklese v roku 2023, kedy buybacky spoločností z indexu S&P 500 klesli o 14 %, čo bol druhý najväčší ročný pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008. Napriek tomu, že úrokové sadzby sú na najvyššej úrovni za viac ako dve dekády, extra výnos nad štátnymi dlhopismi, ktorý investori požadujú na požičiavanie väčším spoločnostiam, je na historicky nízkych úrovniach.
Analytici z Goldman Sachs predpokladajú, že celkové odkupy akcií S&P 500 dosiahnu v tomto roku 925 miliárd USD a v roku 2025 až 1,075 bilióna USD, čo by predstavovalo ročné rasty o 13 % a 16 %. Odkupy akcií sú obľúbené medzi investormi, pretože znižujú počet akcií v obehu a zvyšujú zisk na akciu spoločnosti. Keďže vďaka odkupom akcií je zisk na 1 akciu vyšší, pomer ceny akcie a zisku na akciu (P/E) je nižší a to tlačí na rast ceny. Príklad, po oznámení plánu na odkup akcií za 50 miliárd USD vo februári tohto roka vzrástli akcie spoločnosti Meta o 20 %, čo bol ich najlepší jednodňový rast za takmer desaťročie.
Odkupy akcií predstavujú pomerne flexibilnú formu využitia hotovosti, ktorá môže prebiehať podľa uváženia manažmentu spoločnosti, bez pevne stanoveného termínu. Na rozdiel od iných spôsobov využitia hotovosti, ako sú investície do novej továrne alebo vyplácanie pravidelnej dividendy. Oproti dividendám majú odkupy akcií tiež výhodu v tom, že nepodliehajú zdaneniu. Avšak na to už poukazuje mnoho odborníkov a v súčasnosti sa vedú veľké debaty o zdanení buybackov.
Najnovšie túto tému otvorila francúzska vláda. Tá zvažuje zdanenie buybackov a argumentuje tým, že chce donútiť spoločnosti skôr k plateniu dividend. V skutočnosti však ide o to, aby plynulo viac peňazí do štátnej kasy. Znova sa môžeme pozrieť na príklad z nedávnej doby. Firmy tvoriace francúzsky akciový index CAC 40 minuli vlani rekordných 33 miliárd EUR na spätné odkupy akcií.
To vyvolalo debaty o tom, ako ich čo najefektívnejšie zdaniť. Podľa francúzskeho denníka Le Figaro, vláda zvažuje zavedenie dane vo výške približne 1 %, čo by mohlo priniesť až 300 miliónov EUR do francúzskych pokladníc. Avšak, predstavitelia liberálnych demokratov volajú po 4 % dani z odkupov akcií.
Hoci veľké spätné odkupy môžu urobiť akcie atraktívnejšími, niektorí analytici upozorňujú, že samotné odkupy by nemali byť jediným dôvodom na nákup do takýchto spoločností. Odkupy totiž môžu naznačovať spomaľovanie biznisu. Rýchlo rastúce spoločnosti často reinvestujú svoje peniaze späť do rozširovania svojho podnikania. Ak teda spoločnosť oznámi “mega“ buyback, môže to naznačovať, že sa súčasný biznis dostal na úroveň, v ktorom manažment musí zvažovať ďalšie kroky budúceho rastu.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.