Intel v prepade

Intel utrpel najväčší pokles za viac ako dva mesiace v dôsledku pesimistickej predikcie svojich výrobných operácií. Manažment totiž oznámil, že straty vo výrobe sa prehlbujú a pravdepodobne táto oblasť nedosiahne prelomového bodu ziskovosti niekoľko rokov. Intel Foundry, nová divízia spoločnosti zodpovedná za výrobu, uviedla, že tržby v roku 2023 dosiahli 18,9 miliardy USD, čo predstavuje pokles oproti 27,5 miliardám USD z predchádzajúceho roku. Čo je ešte horšie, prevádzková strata v novej jednotke sa rozšírila z 5,2 miliardy USD na 7 miliárd USD.

Po zverejnení týchto čísiel akcie klesli o 8 %. Tento pokles bol najväčší od 26. januára. V súčasnosti Intel odpísal v tomto roku už -15,6 %. Výrobca čipov poskytuje podrobnejší obraz svojich financií ako súčasť ambiciózneho plánu na oživenie, ktorý režíruje generálny riaditeľ Pat Gelsinger. Plán finančne podporí aj vláda USA, keďže spoločnosť získala od vlády v USA kombinované financovanie vo výške 19,5 miliardy USD v grantoch a pôžičkách. Okrem toho sa spolieha na ďalších 25 miliárd USD vo forme daňových úľav.

Ďalším krokom v plánoch generálneho riaditeľa firmy je rozdelenie výsledkov jednotlivých tovární, aby výrobná časť spoločnosti fungovala viac nezávisle. Pre Gelsingera je dôležité oddeliť ju od zvyšku Intelu, pretože plánuje vyrábať čipy pre iné firmy. „Veríme, že táto transparentnosť a zodpovednosť je potrebná,“ povedal CEO firmy. „Požadovaná transformácia je v plnom prúde.“

Predstavitelia firmy očakávajú, že rok 2024 bude pomyselným vrcholom strát a Intel Foundry bude vykazovať prevádzkový zisk niekde „v strede medzi teraz a koncom roku 2030“, podľa slov Lorenza Floresa, finančného riaditeľa divízie. Presun spoločnosti do výroby čipov pre iné organizácie je jedným z najväčších transformácií v histórii podniku. Snaha o obnovenie niekdajšej neohrozenosti technologického lídra, ktorú Intel stratil v rokoch predtým, ako Gelsinger prebral vedenie v roku 2021.

Boj spoločnosti prinútil outsourcovať výrobu niektorých kľúčových komponentov. Teraz nakupuje približne 30 % svojich kremíkových dosiek. Avšak zlepšením technológie, pomocou techniky nazvanej extrémna ultraviolettová litografia, plánuje spoločnosť vrátiť viac tejto výroby do vlastných závodov.

Intel s ďalším veľkým prepadom v tomto, výroba bude výzvou

Generálny riaditeľ zopakoval svoje tvrdenie, že firma obnoví svoju technologickú výhodu už budúci rok, čo časom zlepší schopnosti produktov a zlacní ich výrobu. Tiež to umožní organizácií získať objednávky od konkurentov. To by podľa slov generálneho riaditeľa americkej firmy malo poskytnúť do konca roku 2030 až 15 miliárd USD v tržbách. Už 5 firiem sa zaviazalo používať jeho najnovšiu výrobnú techniku, nazvanú 18A. Táto technika sa začne častejšie používať od budúceho roku.

Porovnanie s konkurenciou

Taiwanská spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. momentálne dominuje na trhu a prekonala Intel v celkových tržbách. Výrobca čipov mal v roku 2023 tržby 69,4 miliardy USD a čistý zisk 26,9 miliardy USD. Hrubá marža, percentuálna časť tržieb, ktorá zostáva po odpočítaní nákladov na výrobu, predstavovala až 54 %. A jej tržby majú v roku 2024 vzrásť o 20 % na 83,4 miliardy USD.

Najbližší konkurent spoločnosti Intel v jej tradičnom podnikaní je spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD), ktorá mala v minulom roku tržby 22,7 miliardy USD a čistý zisk 854 miliónov USD. Jej hrubá marža bola na úrovni 50 %. Na základe odhadov analytikov, by tento rok mali tržby AMD vzrásť o 14 %.

Nvidia sa rýchlo stala hviezdou priemyslu. Hoci zatiaľ nemá tržby ako taiwanský TSMC, jej tržby sa minulý rok viac ako zdvojnásobili a aj na tento rok sa predpokladá ďalší astronomický nárast. Spoločnosť má dominantnú pozíciu na trhu s akcelerátormi umelej inteligencie, ktoré pomáhajú spoločnostiam vyvíjať modely AI.

Intel sa pustil do rekordnej expanzie svojich závodov v USA a Európe, využívajúc vládne stimuly ako je Chips and Science Act. Avšak aj napriek tejto podpore ide o drahú investíciu, ktorá zneistila investorov. Manažment americkej firmy naznačil už v tomto roku, že jej finančné prostriedky na výrobu sú „pod významným tlakom“, keď sa snaží obnoviť svoje technologické schopnosti a buduje svoju infraštruktúru.

Akcie Intel


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +21,8 % a aktuálne sa obchodujú za 40,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 109 násobok zisku na akciu (P/E), 18 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 20,7 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 185,2 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAkcie vlastníka Calvin Klein či Tommy Hilfiger zažili najväčší pád za posledných 35 rokov
Ďalší článokXiaomi oficiálne vstupuje do boja na poli elektrických vozidiel
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno