Finančné trhy tento týždeň

Stredajšie vydanie americké inflácie je očakávané s napätím. Predpokladá sa, že inflácia na hlavnej aj jadrovej úrovni by mala spomaliť, čo by mohlo byť vnímané ako pozitívny signál pre investorov. Dosiahnutie očakávaných hodnôt by mohlo pohnúť trhmi nahor, obzvlášť teraz, keď je väčšina výsledkovej sezóny za nami a trhom nehrozia bezprostredné riziká. Napriek tomu pretrvávajú pochybnosti, keďže celková inflácia mierne stúpa od polovice minulého roka, čo na trhoch vyvoláva obavy. Osobitná pozornosť bude venovaná jadrovej inflácii, o ktorej sa očakáva, že bude postupne smerovať k cieľovej dvojpercentnej hladine. Index výrobných cien, ktorý vyjde deň pred údajmi o spotrebiteľskej inflácii, by mohol mať na trhy neobvykle veľký dopad

Snimek obrazovky 2024 05 13 235755

Predseda rady guvernérov Federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol dve možné varianty, ktoré by mohli viesť k zníženiu úrokových sadzieb. Jednou z variant je zmierenie inflácie bez ohľadu na to, čo sa stane na trhu práce. Druhou je jeho neočakávané oslabenie.

Pred stredajšími číslami o inflácii bude zajtrajší report indexu výrobných cien v USA, ktorý podľa trhu vzrástol v apríli o 2,2 % medziročne a 0,3 % voči minulému mesiacu. Jadrový PPI by podľa analytických projekcií mal vzrásť o 2,3 % medziročne. Americké inflačné údaje doplní vo štvrtok aj report o vývoji indexu importných a exportných cien.

Zajtra sa navyše z Nemecka dozvieme aprílovú infláciu, kde trh očakáva 2,2 %. V piatok budú zverejnené konečné údaje o inflácii v eurozóne.

Snimek obrazovky 2024 05 13 235338

Ďalšie makroúdaje

Ďalšie ekonomické údaje zostávajú vo tieni inflácie, napriek tomu si niektoré zaslúžia pozornosť. Americké maloobchodné tržby, ktoré v poslednej dobe rástli, by mali v apríli priniesť mierny ochlad. Tiež májové prieskumy priemyselnej aktivity z New Yorku a Philadelphie podávajú zmiešané správy o stave výrobného sektora.

Čína v hľadáčiku

Aj tento týždeň bude Čína v centre diania so svojimi kľúčovými udalosťami. Okrem očakávaných štatistík priemyselnej výroby a maloobchodných tržieb za apríl sa trhy zamerajú na stredajšie rozhodnutie čínskej centrálnej banky a začatie predaja dlhodobých dlhopisov na financovanie stimulačného balíka. Navyše, americký prezident plánuje oznámiť revíziu ciel na čínsky tovar zameranú na strategické sektory.

Novinky z OpenAI a ťažobný priemysel

OpenAI dnes predstavuje svoju novinku pre vyhľadávanie pomocou umelej inteligencie, čo by malo rozšíriť možnosti ChatGPT v online vyhľadávaní. Hoci nejde o novú verziu, aktualizácia má potenciál konkurovať Googlu.

V Miami sa koná najväčšia konferencia ťažobného priemyslu roka, kde sa odohrá zaujímavé stretnutie medzi Mikeom Henrym z BHP a Duncanom Wanbladom z Anglo American. Toto dôležité stretnutie nasleduje po nedávnom zamietnutí 39-miliardovej akvizičnej ponuky od BHP, ktorú Anglo American zamietol minulý mesiac, čo nastavilo scénu pre vzrušujúci stret dvoch popredných postáv v ťažobnom priemysle.

Hoci oficiálnym dôvodom pre ich účasť sú prezentácie, špekulácie okolo konferencie naznačujú, že skutočné vzrušenie môže prísť mimo hlavné pódium. Hovorí sa, že BHP plánuje zvýšiť svoju ponuku až na rekordných 40 miliárd libier (približne 50 miliárd USD). BHP musí konať rýchlo, pretože o Anglo American prejavujú záujem aj ďalšie ťažobné veľmoci, ako sú Glencore a Rio Tinto.

vysledky 13 5

Z indexu DAX bude reportovať viac ako štvrtina spoločností. V zámorí výsledková sezóna slabne a správy zverejní desať členov S&P 500.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokBuffett investorom: odpredaj Applu, strach z AI a príležitosti v Kanade
Ďalší článokBuybacky sú späť: Big Tech spoločnosti intenzívne odkupujú vlastné akcie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno