Giganti investujú do čístejších energií

Pod tlakom akcionárov a aktivistov veľké energetické spoločnosti ustupujú od viac znečisťujúcich a rizikovejších projektov po celom svete. Namiesto toho výrazne investujú do nízkouhlíkových energií, pričom si ponechávajú iba produkciu vo svojich najziskovejších regiónov. Nové prieskumy ropných a plynových ležísk sú tak na ústupe. Chevron, Shell a ExxonMobil napr. odišli z Nigérie, Ghany a ďalších krajín v rámci prísľubov zníženia emisií, ako aj narastajúcich bezpečnostných výziev súvisiacich s krádežami ropy a súdnymi spormi o znečistenie.

Problémom ale je, že rozhodnutie ropných gigantov nemusí viesť k ekologizácií, pretože veľké ropné spoločnosti nahrádzajú tie menšie. Celková uhlíková stopa sa tak v konečnom dôsledku znižovať nemusí.

„Vidíme, že väčšie spoločnosti znižujú svoj podiel na starnúcich aktívach s malým nárastom produkcie, ktorá má relatívne veľké emisie,“ povedal Audun Martinsen, vedúci výskumu energetických služieb v spoločnosti Rystad Energy. „Ich priestor zaplnili menšie prieskumné a produkčné spoločnosti.“

Menšie podniky sú pružnejšie a nahrádzajú veľké

Menšie spoločnosti majú zvyčajne nižšie náklady a majú lepšie predpoklady na efektívne vykonávanie takýchto operácií, pretože môžu rýchlo získať návratnosť investícií. Nič na tom nemení ani fakt, že nové technológie raz a navždy menia ropný priemysel. Ekológovia ale varujú, že situácia vytvára pre prírodu väčšie riziká, keďže tieto firmy nepodliehajú takej verejnej kontrole a tlaku ako celosvetovo známejší hráči na trhu.

Celkovo sa má podľa organizácie Rystad podiel offshore investícií v držbe veľkých spoločností zmenšiť zo 45 % v roku 2019 na 37 % do roku 2025. Investície do úplne nových fosílnych ropných projektov po celom svete majú tento rok podľa odhadov prelomť hranicu 100 miliárd USD.

Podľa údajov spoločnosti Rystad sa v Afrike podiely veľkých ropných spoločností v projektoch na fosílne palivá znížia na 50 % v roku 2025 zo 65 % v roku 2019. Nezávislé a menšie spoločnosti v súčasnosti predstavujú 32 % celkovej produkcie ropy a zemného plynu v Afrike, v porovnaní s priemerom 25 % za posledné desaťročie, podľa Africkej energetickej komory so sídlom v Južnej Afrike. V Latinskej Amerike veľké spoločnosti naďalej rozvíjajú niekoľko veľkých ropných a plynových polí. Čoraz viac však fosílne palivá získavajú zo zeme menšie, málo známe firmy, ako napr. Gran Tierra v Kolumbii, CGX Energy v Guyane a Vista v Argentíne.

Príkladom väčšej pružnosti menších firiem a nahrádzania veľkých podnikov menšími je aj nedávna situácia z Kolumbie. Tamojšie aktíva predali spoločnosti BP a Occidental Petroleum. Ich miesto prebrala menšia firma GeoPark, obchodovaná na newyorskej burze. Vo vrtoch vyvŕtaných v rokoch 2016 a 2017 našiel GeoPark pole s objemom 400 miliónov barelov. „Uprostred povodia llanos je obrovské ropné pole, ktoré každému uniklo. Podarilo sa nám to,“ povedal generálny riaditeľ Andrés Ocampo. „Nielenže im to chýbalo. Ale ani to nehľadali.“

Ďalším príkladom je spoločnosť New Stratus Energy, kótovaná na burze v Toronte, ktorá opustila Ekvádor, ale teraz hľadá nové možnosti v Mexiku, Peru a Kolumbii. „Spoločnosti ako my, ktoré sú dobre kapitalizované a majú skúsené manažérske tímy, majú veľa príležitostí ísť na miesta a byť šikovné tam, kde to väčšie spoločnosti nedokážu,“ povedal Wade Felesky, prezident New Stratus Energy.

Niektoré menšie firmy majú tiež vysokú toleranciu voči kontroverzným projektom. Pri pobreží Guyany v júni 2000 surinamské námorné člny vyhnali kanadskú CGX Energy z vrtného projektu vo vodách, ktoré si potom Surinam vyhlásil za svoje. Spoločnosť však zostala verná Guyane a minulý rok tam objavila ropu.

Minulý rok francúzska spoločnosť TotalEnergies zas prestala prevádzkovať veľké mjanmarské plynové pole a uviedla, že platby príjmov štátu sa stali kontroverznými po vojenskom prevrate v Mjanmarsku v roku 2021. Operácie prevzala thajská spoločnosť PTT Exploration & Production, ktorá vyzdvihla význam plynových polí pre Mjanmarsko a Thajsko.

Problém pre životné prostredie?

Ako sme spomínali vyššie, nahrádzanie veľkých spoločností, tými menšími, môže byť problematické, keďže nie sú pod takou kontrolou. V Nigérii sa spaľovanie plynu, proces s vysokými emisiami, za posledné desaťročie zvýšilo o 10 %.

V Angole sa zvýšila likvidácia pevného a tekutého odpadu na pobreží odvtedy, čo Somoil, tamojšia energetická spoločnosť, minulý rok prevzala licencie TotalEnergies. Podľa štátneho Národného inštitútu pre biodiverzitu a ochranu sa pozdĺž angolských pláží každý deň vysype v priemere 10 000 ton odpadu v porovnaní s približne 6 000 tonami pred 3 rokmi.

V africkej delte Okavango, v lokalite svetového dedičstva UNESCO s kanálmi a lagúnami, miestne skupiny obviňujú kanadskú ReconAfrica zo znečisťovania domácich vodných zdrojov a zastrašovania miestnych obyvateľov, ktorí sú proti pokračujúcemu hľadaniu ropy.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikov

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokWalmart so silným štvrťrokom z hľadiska príjmov a prevádzkového zisku
Ďalší článokAnalýza akcie Microsoft (2023): Nejznámější příběh počítačové historie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno