Zisk na prvom mieste

Doba sa za posledné 2 roky zmenila. Investori boli zvyknutí pumpovať množstvo kapitálu do menších a rastových spoločností s vidinou vysokého zhodnotenia, pričom im nerobil vrásky na čele ani ich negatívne hospodárenie. S príchodom inflácie, rastu úrokových sadzieb a hrozby recesie sa ich postoj ale zmenil o 180 stupňov. Investori chcú teraz vidieť jasné kroky smerom k ziskovosti a pozitívnemu cash flowu, a ak ich nevidia, spoločnosť je na akciovom trhu nemilosrdne potrestaná. Zisk sa tak stal tenkou čiarou, ktorá rozdeľuje milované a nemilované technologické akcie. Sme si istí, že viete o čom hovoríme.

Jeden z trhov, kde možno tento trend vidieť taktiež je oblasť juhovýchodnej Ázie, ktorá má vďaka rastúcej životnej úrovni a stúpajúceho počtu obyvateľstva, veľký potenciál. Stačí sa pozrieť na trhové výkony 2 veľkých technologických firiem z juhovýchodnej Ázie Sea a Grab.

Akcie spoločnosti Sea, ktorá prevádzkuje jeden z najväčších e-shopov na danom trhu Shopee a tiež vydáva hry, vzrástli o 21 % od 6.3., kedy firma ohlásila svoj prvý kvartálny zisk. Od svojho maxima z novembra 2021 ale naďalej stráca viac ako tri štvrtiny hodnoty. Pre porovnanie akcie superaplikácie Grab, ktorá zákazníkom ponúka rôzne služby od zdieľania jazdy, donášky až po digitálnu peňaženku, klesli o 18 % od posledných výsledkov vo februári a od najvyššej úrovne až o 84 %. Posledný štvrťrok totiž odhalil ďalšiu stratu, pričom investorov neuchlácholila ani nová prognóza manažmentu, že spoločnosť bude zisková skôr ako sa očakávalo.

Cesta za ziskami niečo stojí

Ak sa spoločnosti vydajú na cestu profitability, musia preto niečo obetovať. Väčšinou je to pracovná sila a reklamné výdavky, ktoré majú za cieľ budovať značku firmy a jej expanziu. Inými slovami podniky obetujú rýchlejší rast a potenciálne i stratu podielu na trhu voči konkurencii, ktorá už zisková je, alebo ich manažment sa rozhodol pretrvať vo vysokých výdavkoch aj napriek stratám. To môže byť z dlhodobého hľadiska pre rastové spoločnosti a jej akcionárov zlá správa. Dobré a zlé rozhodnutia vedenia firiem tak delí iba tenký ľad.

Na príklade Sea a Grab možno vidieť, že sa vydali inou cestou. Spoločnosť Sea sa jednoznačne zamerala na ziskovosť a to aj na úkor rastu. Jej príjmy v roku 2022 dosiahli medziročné zvýšenie o 25 %, ale ešte v roku to bolo 128 %. V poslednom kvartáli 2022 to bolo už iba 7 %. Na druhej strane Grab, ktorý vstúpil na burzu v roku 2021, predpovedá na rok 2023 rast príjmov o 54 až 60 %. V roku 2023 ale vedenie firma neočakáva ziskovosť. Tú by mohol Grab dosiahnuť až v polsednom kvartáli 2023 a aj to iba na základe upraveného zisku EBITDA (pred zaplatením úrokov, daní a odpisov).

Priaznivé vyhliadky juhovýchodnej Ázie.

Pozitívna reakcia akciových trhov na výsledky Sea a negatívna na predpoveď Grabu tak zreteľne odráža trhové prostredie averzné voči rizku, v ktorom investori netolerujú stratové biznisy, a to aj na rýchlo rastúcich trhov, akým je juhovýchodná Ázia. Tento trh má pritom mimoriadne dobré dlhodobé vyhliadky.

Vzhľadom na rýchlo rastúce príjmy, mladú populáciu a relatívne nízku úroveň penetrácie elektronického obchodu, nemusí byť návrat k rastu príliš náročný, keď cyklus úrokových sadzieb v regióne vrcholí. Poradenská spoločnosť McKinsey v decembri stanovila priemernú mieru penetrácie elektronického obchodu v juhovýchodnej Ázii, s výnimkou potravín a nápojov, len na 20 % oproti 47 % v Číne.

image 11

Z rozmachu trhu by mohli ťažiť veľkí tamojší hráči, ako napr. spomínaný Grab, Sea, ale aj ďalší, ako GoTo alebo Coupang. Spoločnosť Sea sme v minulosti taktiež zaradili do nášho zoznamu 3 najlepších ázijských akcií mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokZníženie cien funguje, Tesla získava podiel na európskom trhu
Ďalší článokČo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF pre rok 2024
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno