Čo nakupovali tí najlepší?

Zdá sa, že stojíme na prahu novej éry – nástupu umelej inteligencie. Celé to odštartovalo spustenie generatívnej AI ChatGPT od fondu OpenAI, ktorý vlastní Microsoft. Vo veľkom reagoval na hrozbu Microsoftu aj Google, ktorý vytvoril vlastnú generatívnu AI s názvom Bard a začal ju integrovať do vlastných produktov. Na zmenu reagovali aj ďalšie firmy. Veľký ohlas vyvolal Palantir, ktorý oznámil, že vyvíja platformu AI, po ktorej je bezprecedentný dopyt.

Zdá sa ale, že umelá inteligencia oslovila aj tých najrešpektovanejších investorov Stanley Druckenmillera, šéfa Duquesne Family Office a Davida Teppera, šéfa Appaloosa Management. Dve legendy investovania vybudovali svoje bohatstvo ako manažéri hedžových fondov. Majetok Druckenmillera má čistú hodnotu 9,9 miliardy USD a Teppera 16,2 miliardy USD. Oboch investorov sme zaradili medzi 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať a teraz obaja stavili na AI.

Stanley Druckenmiller

Druckenmiller v prvom štvrťroku zvýšil svoj podiel vo výrobcovi čipov Nvidia a v menšej miere aj v jej hlavnom konkurentovi AMD. Trh s čipmi určenými pre generatívnu AI by mohol do roku 2027 vzrásť na 20 miliárd USD a práve Nvidia a AMD sú v jedinečnej pozícií, aby z tohto rozmachu benefitovali. Akciové trhy tento trend zachytili a aj preto si akcie Nvidia v tomto roku pripísali 98 %, čo zo spoločnosti robí jeden z najvýkonnejších komponentov indexu S&P 500.

„AI je veľmi, veľmi reálna a mohla by byť rovnako účinná ako internet,“ povedal Druckenmiller minulý týždeň na investičnej konferencii Sohn 2023. Rodinná kancelária Duquesne Family Office pridala v prvom štvrťroku viac ako 208 000 akcií Nvidie, čím sa trhová hodnota podielu firmy vo výrobcovi čipov zvýšila na približne 220 miliónov USD.

Microsoft, vlastník ChatGPT, bol ďalšou voľbou Druckenmillera. Spoločnosť Duquesne Family Office spravila z technologického giganta svoju 4. najväčšiu pozíciu v portfóliu s podielom 9,2 % a trhovou hodnotou 226 miliónov USD. Ďalšími prírastkami v portfóliu firmy sú Google a Amazon, čiže ďalšie podniky, ktoré by mali benefitovať z AI, ale aj Iqvia. Iqvia je technologická spoločnosť pôsobiaca v oblasti zdravotnej starotstlivosti, ktorá vyvíja transformačné schopnosti AI. Naopak Druckenmiller sa zbavoval akcií farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly (-17,8 %), ropného giganta Chevron (-77,3 %), ale aj materskej spoločnosti Facebooku, Meta Platfroms (-73,4 %).

druckenmiller

11 najväčších aktív v portfóliu Duquesne Family Office

David Tepper

David Tepper taktiež stavil na Nvidiu, keď kúpil 150 000 akcií firmy s trhovou hodnotou cca 41,7 milióna USD. Firma taktiež kúpila 500 000 akcií fondu Cathie Wood ARK Innovation ETF, ktorý investuje do spoločností, ktoré vyvíjajú prevratné technológie. Zatiaľ čo fond od svojho maxima začiatkom roka 2021 stratil tri štvrtiny svojej hodnoty, tento rok získal 23 %. Rovnako ako Druckenmiller stavil Tepper aj na Google, v ktorom zvýšil svoj podiel o 5,8 % a naďalej tvorí jeho najväčšiu pozíciu v portfóliu s váhou 12,9 %.

Rovnaký krok spravil Tepper aj pri Amazone, 3. najväčšej pozícií v portfóliu Appaloosa Management a v Microsofte. Soločnosť si zároveň vytvorila pozície vo firmách Walt Disney, Tesla či FedEx. Zaujalo tiež zvýšenie podielu v spoločnosti Uber o 399 %, čo z nej robí aktuálne 2. najväčšie aktívum v portfóliu.

tepper

11 najväčších aktív v portfóliu Appaloosa Managemenet

V ďalších článkoch sa pozrieme aj na kroky ďalších rešpektovaných investorov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokNajväčší producent zlata Newmont kúpi za 19,2 miliardy USD Newcrest Mining
Ďalší článokMichael “Big Short” Burry vo veľkom stávkuje na Čínu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno