Kde budú najvyššie zisky?

Investori sa vždy snažia nájsť cestu k nadpriemerným výnosom. Pred pandémiou preto vsádzali na malé spoločnosti, často neziskové, ktoré zažívali v dobe nízkych úrokových sadzieb vysoký rast. Po pandémii prišlo obdobie rastúcej inflácie a následného zvyšovania úrokových sadzieb. Skúsenejší investori správne odhadli, že sa v takomto prostredí práve malým rastovým firmám dariť nebude a začali sa ich zbavovať. Peniaze pritom presúvali do komodít, ťažobných, ropných a energetických akcií.

V súčasnosti sme s najväčšou pravdepodobnosťou blízko toho, že americký Fed prestane so zvyšovaním sadzieb a do konca roka sa ráta s ich znížením. Investori tak opäť vyhodnocujú kam investovať. V máji sa vo veľkom zbavujú komodít, akcií verejných spoločností, REIT akcií, ale tiež akcií bánk a poisťovní, ale tiež amerických akcií ako celku.

investor positioning

Naopak peniaze prúdia do technológií, čo plne podčiarkuje výkonnosť technologického indexu Nasdaq Composite, ktorého cena v tomto roku vzrástla o 20,9 %. Zároveň ide o efekt nástupu umelej inteligencie (AI). Prílev kapitálu zaznamenávajú aj akcie spoločností z eurozóny, čo sa opäť odzrkadlilo aj na výkonnosti. Paneurópsky index EuroStoxx 50 v tomto roku stúpol o 10,6 %. Naďalej investori veria aj dlhopisom, pričom chcú využiť vysoké kupónové výnosy a potenciálne zhodnotenie dlhopisov po očakávanom znížení úrokových sadzieb. Ďalším odvetvím, na ktorý sa trhy aktuálne zameriava je priemysel

Odliv z USA, príliv kapitálu do EÚ a Japonska

Niekoho môže prekvapiť, že investori sa otáčajú chrbtom americkým akciám. Je to však dôsledok obáv, že americká ekonomika by sa kvôli vysokým úrokovým sadzbám, ktoré majú znížiť infláciu, mohla prepadnúť do recesie. Podľa prognózy JP Morgan rôzne dátové modely naznačujú pokles amerického hospodárstva. Ekonomické indikátory mu pripisujú až dvojtretinovú šancu a výnosová krivka dokonca až 91 %. Ďalší model pripisuje recesii zhruba polovičnú šancu, čo je však dôležitejšie v priebehu času sa pravdepodobnosť všetkých ukazovateľov zvyšovala. Pomerne skeptickou je v tejto otázke aj investičná banka Morgan Stanley.

recesia usa

Investori sa tak čoraz aktívnejšie obzerajú na bezpečný úkryt s potenciálnymvýnosom mimo USA. V roku 2023 sa výborne darí európskym akciám, čo podčiarkuje fakt, že nemecký index DAX dosiahol svoje historické maximum, pričom si pripísal už 12,8 %. Ešte lepšie sú na tom japonské akcie. Index Nikkei 225 prvý raz od septembra 2021 uzavrel nad hranicou 30 000 bodov a vzrástol už o 20 %.

Zelená pre rozvojové trhy

Stále viac sa však investori obzerajú aj po rozvojových trhoch. Až 61 % z 234 opýtaných manažérov fondov, analytikov a obchodníkov uviedlo, že v nasledujúcich 12 mesiacoch očakávajú zvýšenie expozície voči rozvojovým aktívam, pretože narastá ich obava z možného ekonomického poklesu v USA a ďalšieho postupu Fedu. Rozvojové trhy podľa nich predstavujú bezpečné útočisko, ak by sa Spojené štáty prepadli do recesie.

„Ekonomiky v rozvojovom svete sú dnes oveľa odolnejšie ako pred 30 rokmi a ich centrálne banky boli zodpovednejšie pri riešení nárastu inflácie ako rozvinutý svet,“ povedal Justin Leverenz, ktorý riadi Invesco Developing Markets Fund. Ten spravuje 26 miliárd USD a je jeden z najvýkonnejších veľkých svetových fondov rozvíjajúcich sa akcií v tomto roku. „Na celom rozvíjajúcom sa trhu existuje významná hodnota,“ dodal Leverenz. „Za posledných 10 rokov sa nielenže ekonomiky rozvíjajúcich sa trhov stali odolnejšími, ale boli takmer úplne zanedbávané globálnymi investormi.“

Rozvojové trhy, rozvojové ekonomiky, rozvíjajúce sa trhy a ekonomiky

Malcolm Dorson, manažér v spoločnosti Global X Management v New Yorku, tiež povedal, že rozvíjajúce sa trhy sú po pandémii v lepšej pozícii ako veľké ekonomiky. To pomáha niektorým rozvojovým krajinám vyhnúť sa rovnakému typu politiky a nedostatku stimulov, ktorý ohrozuje USA a Európu. „Vidíme potenciál na zlepšenie základného rastu pre rozvojové trhy, ocenenia sú lacné a ich dlhodobá príťažlivosť zostáva nezmenšená,“ povedal Devan Kaloo, globálny riaditeľ pre rozvíjajúce sa trhy v abrdn Plc.

Prieskum tiež ukazuje, že dariť by sa malo predovšetkým rozvojovým akciám a v menšej miere dlhopisom. Približne 41 % respondentov prieskumu uviedlo, že akcie sú najlepším výberom investície na rozvíjajúcich sa trhoch počas nasledujúcich 12 mesiacov. Zatiaľ sa im však veľmi nedarí. Index MSCI Emerging Markets sa v tomto roku zatiaľ zvýšil iba o 2,2 % v porovnaní s 9,2 % nárastom na rozvinutých trhoch.

Téme, prečo môžu byť pre investrov rozvojové trhy zaujímavou voľbou a či sa do nich oplatí investovať, sme sa venovali v našom samosatnom článku. Zároveň sme si nedávno posvietili na 9 rozvojových akcií, ktoré by nemali chýbať v tvojom wachliste.

Príležitosť predstavuje najmä juhovýchodná Ázia

Respondenti v prieskume vyzdvihli predovšetkým oblasť juhovýchodnej Ázie. Tento región by mal investorom poskytnúť najlepšie výnosy spomedzi rozvojových aktív na 2-ročnej báze. „Juhovýchodná Ázia je jedným z najlepších miest pre dlhodobých investorov,“ povedala Aninda Mitra, makro a investičný stratég v BNY Mellon Investment Management v Singapure. „Existujú dobré výsledky v riadení makroekonomických faktorov, lepšej demografii a neustále rastúcom toku priamych zahraničných investícií.“

Niektorí respondenti aj vyzdvihli lacné čínske akcie. Tamojšie aktíva trpia v dôsledku napätých vzťahov medzi Západom a Čínou, ale tiež v dôsledku pomalého oživovania ekonomiky po pandémii. Jedným z optimistov ohľadom Číny je aj legendárny investor Michael Burry, ktorý opäť zvýšil svoju expozíciu voči tamojším spoločnostiam.

Analytické fórum 2023

Mnohé z tých to tém sa rozoberali aj na Analytickom fóre XTB 2023, kde sa experti venovali jednotlivým makroekonomickým otázkam, ale aj trendom na finančných trhoch. Problematika makroekonomického vývoja je dobre spracovaná aj v našom mesačnom prehľade Stana Viktorina.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokRozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
Ďalší článokNetflix konečne zakazuje zdieľanie účtov mimo domácnosti
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno