Upevnenie pozície

Chevron urobil v pondelok veľký krok, keď dosiahol dohodu o akvizícii denverského výrobcu PDC Energy, ktorej hodnota dosahuje 6,3 miliardy USD alebo 72 USD za akciu. Akvizícia nebude hradená hotovosťou ale vydaním akcií pre aktuálnych akcionárov PDC Energy. Transakcia ešte musí byť odobrená akcionármi aj regulátormi.

„Akvizícia pridáva miliardu barelov alebo 10 % k našim overeným rezervám za menej ako 7 dolárov za barel,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Chevron Mike Wirth. „Boli pripravení na transakciu, videli cenovú ponuku. Máme spoločné hodnoty, takže je to dobré pre akcionárov oboch spoločností. Okamžite nám to pomôže vo všetkých kľúčových výkazoch a potom je tu miliarda dolárov prírastkového voľného cash-flow, ktorý očakávame v roku 2024.“

Chevron, ktorého kvartálne výsledky si môžete pozrieť TU, už vŕta v oblasti Denversko-Julesburskej panvy, no akvizíciou sa stane v oblasti dominantným hráčom schopným produkovať asi 400 000 barelov denne. Podľa analytika Jefferies Lloyda Byrnea by dohoda mala celkovo zvýšiť globálnu produkciu Chevronu o približne 8 %. Dohoda bola schválená predstavenstvami oboch spoločností. Očakáva sa, že akvizícia bude ukončená do konca roka 2023.

Chevron očakáva, že transakcia zvýši ročný voľný cash-flow o približne 1 miliardu USD, pričom ropa Brent bude stáť 70 USD za barel. Wirth povedal, že dohoda je stále atraktívna, aj keď ceny ropy klesnú. Vzhľadom na to, že Chevron bude akvizíciu financovať vydaním akcií pre akcionárov PDC Energy, tak Chevron zriedi počet svojich akcií. To môže byť dôvod, prečo akcie Chevronu včera klesli o 1,1 %. Na otázku, prečo by spoločnosť namiesto toho nepoužila hotovosť, Wirth povedal, že používanie akcií by malo akcionárom priniesť menšie riziko založené na komoditách.

„Veríme, že akvizícia je pre firmu veľmi priaznivá, pretože dohoda poskytuje kľúčovú pozíciu v Denversko-Julesburskej panve za veľmi atraktívnu cenu,“ oznámil v Gabriele Sorbara, výkonný riaditeľ akciového výskumu v Siebert Williams Shank. „V súlade s tým by malo dôjsť k ďalšiemu zvýšeniu ceny akcií PDC.“

Chevron získa PDC Energy za 6,3 miliardy dolárov

PDC Energy

PDC Energy je nezávislá prieskumná a ťažobná spoločnosť zameraná na akvizíciu, vývoj a ťažbu ropy, zemného plynu a kvapalín zemného plynu. Organizácia pôsobí predovšetkým v Spojených štátoch amerických so zameraním na niekoľko kľúčových regiónov vrátane Permskej panvy v Texase a Novom Mexiku a Wattenberg Field v Colorade.

Spoločnosť bola založená v roku 1969 ako Petroleum Development Corporation. V priebehu rokov spoločnosť rástla a rozširovala svoju činnosť prostredníctvom akvizícií a prieskumných aktivít. PDC Energy využíva pokročilé techniky vŕtania vrátane horizontálneho vŕtania a hydraulického štiepenia na extrakciu uhľovodíkov zo svojich vlastností.

PDC Energy sa zaviazala vykonávať svoju činnosť environmentálne zodpovedným spôsobom. Firma dodržiava regulačné požiadavky a implementuje osvedčené postupy, aby minimalizovala vplyv svojich činností na životné prostredie. Pri svojich operáciách kladie dôraz na bezpečnosť, efektívnosť a udržateľnosť. Taktiež si uvedomuje dôležitosť spolupráce s miestnymi komunitami a zainteresovanými stranami. Firma preto úzko spolupracuje s vlastníkmi pôdy, miestnymi samosprávami a komunitnými organizáciami s cieľom podporiť pozitívne vzťahy a riešiť problémy súvisiace s jej prevádzkou.

Ako nezávislá ropná a plynárenská spoločnosť je finančná výkonnosť PDC Energy ovplyvnená cenami komodít, úrovňou produkcie a prevádzkovou efektivitou. Jej výnosy a ziskovosť sa môžu líšiť v závislosti od trhových podmienok a trendov v odvetví.

Akcie PDF Energy


Akcie PDF Energy od začiatku roka vzrástli o +18,6 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +3,1 %.  V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 69,82 USD, resp. za 2,9 násobok zisku na akciu (P/E); 2,3 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 1,9 násobok EV/EBITDADividendový výnos je v súčasnosti 2,29 %.

Akcie Chevron


Akcie Chevron od začiatku roka klesli o -12,4 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -11,7 %.  V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 152,44 USD, resp. za 8,2 násobok zisku na akciu (P/E); 6,1 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 4,5 násobok EV/EBITDADividendový výnos je v súčasnosti 3,96 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokMorgan Stanley tvrdí, že súčasné nárasty nie sú začiatok býčieho trhu
Ďalší článokRozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno