Costco kvartálne správy

Za prvý štvrťrok 2024 spoločnosť Costco vykázala upravený zisk na akciu vo výške 3,58 USD, čo je viac ako očakávania Wall Street vo výške 3,41 USD. Tržby dosiahli 57,8 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 6 % v porovnaní s očakávaniami 57,71 miliardy USD podľa údajov Bloomberg.

Tržby v obchodoch, s výnimkou plynu a devíz, boli nižšie, ako sa očakávalo, a to kvôli výkonnosti v USA. Celkový predaj v obchodoch v minulom štvrťroku vyskočil o 3,8 % v porovnaní s očakávanými 4,3 %. V USA vzrástol predaj v rovnakom obchode o 2,0 % v porovnaní s očakávanými 2,77 %. Kanada prekonala odhady s 6,4% rastom predaja v obchodoch, zatiaľ čo medzinárodné obchody tiež oznámili vyšší ako očakávaný nárast o 11,2%. Akcie Costco na kvartálne správy v piatok zareagovali 5 % rastom.

Príjmy z členských poplatkov boli vo výške 1,082 miliardy USD, čo predstavovalo 8,2 % medziročný rast, náklady na tovar sa zvýšili o 5,6 % na 50,457 miliardy USD, čím zostal hrubý zisk 7,342 miliardy USD. Prevádzkový zisk predstavoval 1,984 miliardy USD, čo je medziročne viac o +13,3 %. Prevádzkové náklady vzrástli o 9 % na 5,358 miliardy USD. Čistý zisk spoločnosti za tento kvartál predstavoval 1,58 miliardy USD, čo je oproti minulému roka viac o 17 %. Voľný cash flow medziročne vzrástol o 133 % na 3,61 miliardy USD.

Costco je na vrchole a oznamuje špeciálnu dividendu

Špeciálna dividenda a darčekové karty či nový CEO

Finančný riaditeľ Richard Galanti povedal, že „spotrebitelia sa po náročnom roku s vysokými úrokovými sadzbami a vrátením splátok študentských pôžičiek začali vracať aj k nákupu diskrečných predmetov.“ Veľkoobchodný gigant oznámil špeciálnu dividendu vo výške 15 USD na akciu s celkovou sumou platby 6,7 miliardy USD. Ide o piatu špeciálnu dividendu spoločnosti za posledných 11 rokov a bude vyplatená 12. januára.

Galanti podelil o ďalšie podrobnosti o elektronickom obchode. Povedal, že spoločnosť predávala „elektronické darčekové karty na všetko od reštaurácií po golf až po letecké spoločnosti“. Dokonca oznámil aj čerešničku na torte, „Pre vás, ktorí nakupujú na poslednú chvíľu, je tu karta nováčika z roku 1951 s podpisom Mickeyho Mantlea v takmer perfektnom stave a je na predaj online za 250 000 dolárov,“ povedal Galanti.

Aplikácia Costco bola stiahnutá počas tohto štvrťroka 2,75 milióna krát a teraz má 30,5 milióna používateľov, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %. Galanti povedal, že elektronický obchod má „veľkú silu“ a firma je uprostred dvojročného plánu na zvýšenie svojej online prítomnosti. Tieto ziskové výsledky prichádzajú v čase, keď generálny riaditeľ Craig Jelinek odstupuje z čela s účinnosťou od 1. januára 2024. Na prvé miesto sa dostane Ron Vachris, ktorý od februára 2022 pôsobí ako COO a prezident.

Koncom novembra Costco stratilo jedného zo svojich dlhoročných členov predstavenstva, Charlieho Mungera. Slávny investor Berkshire Hathaway, pôsobil ako riaditeľ od roku 1997 a dlho vyjadroval svoju lásku k tomuto podniku. „Bol pre mňa legendou. Obrovský prínos pre Costco,“ povedal Jelinek.

Ak Vás spoločnosť Costco zaujala a možno rozmýšlate nad kúpov jej akcií, môžete si prečítať aj na našu analýzu:

Zvýši Costco členské poplatky?

Členské poplatky, kľúčový tok príjmov pre veľkoobchodného maloobchodníka, dosiahli 1,08 miliardy USD, čo je menej ako odhady Wall Street vo výške 1,09 miliardy USD. Vo štvrtom štvrťroku fiškálneho roku 2023 spoločnosť priniesla príjmy z členských poplatkov vo výške 1,51 miliardy USD. Zatiaľ čo zatiaľ nič nenaznačovalo zvýšenie cien, mohlo by k tomu dôjsť už čoskoro.

Spoločnosť zvyšuje ceny v priemere každých päť rokov a sedem mesiacov. Costco naposledy zvýšilo členské poplatky v júni 2017, ale zmenu oznámila v marci. „Veríme, že zvýšenie členského poplatku pravdepodobne príde budúce leto,“ napísal analytik UBS Michael Lasser v poznámke klientom a uviedol, že sa tak nestalo v predchádzajúcom fiškálnom roku, aby „nezaťažovali svojich zákazníkov, ktorých rozpočty už boli pod tlakom inflácie“.

Teraz, keď sa inflácia zmiernila, „Costco môže s väčšou pravdepodobnosťou zvýšiť svoje členské poplatky.“ Členstvo Costco Gold Star stojí 60 dolárov ročne, zatiaľ čo najvyššie členstvo stojí 120 dolárov. Ku koncu prvého štvrťroka bolo 72 miliónov platiacich členov domácnosti, čo je o 7,6 % viac ako v minulom roku, a 129,5 milióna držiteľov kariet, čo predstavuje nárast o 7,1 %. V 4. štvrťroku mala spoločnosť 71 miliónov platených členov domácnosti a 127,9 milióna držiteľov kariet.

https://datawrapper.dwcdn.net/mRo7z/2/

Akcie Costco


Akcie Costco v priebehu tohto roka vzrástli o +45,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na 685,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 46,5 násobok zisku na akciu (P/E); 43,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 26,5 násobok EV/EBITDADividendový výnos predstavuje 0,62 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAký bol rok 2023 na finančných trhoch a čo môžu investori očakávať v ďalšom roku?
Ďalší článokAnalýza akcie Pfizer: vráti sa v roku 2024 farmaceutický obor na stratené pozície?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno