More

  Cena zlata na historickom maxime po tom, čo včera prekonala hranicu 2100 USD za troyskú uncu. V súčasnosti sa zlato obchoduje za 2033 USD za uncu. Medzi hlavné faktory rastu je oslabenie dolára.

  Cena zlata na historickom maxime po tom, čo včera prekonala hranicu 2100 USD za troyskú uncu. V súčasnosti sa zlato obchoduje za 2033 USD za uncu. Medzi hlavné faktory rastu je oslabenie dolára.

  Cena zlata na historickom maxime

  K rastu ceny žltého kovu prispeli očakávania, že americká centrálna banka FED pristúpi k znižovaniu úrokových sadzieb už začiatkom budúceho roka. Úrokové sadzby v USA sú v súčasnosti na najvyššej úrovni za viac ako 20 rokov. Tým že sa FED ohlásil, že bude znižovať úrokové sadzby, dolár poklesol. Cena zlata je v súčasnosti na hodnote 2033 USD za troyskú uncu.

  Celková inflácia v USA medzimesačne stagnovala a na úrovni 3 % za 12-mesačné obdobie. Ceny energií medzimesačne klesli o 2,6 %, čo pomohlo udržať celkovú infláciu pod kontrolou, aj keď ceny potravín vzrástli o 0,2 %. Osobné príjmy a výdavky medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čo tiež zodpovedá odhadom a naznačuje, že spotrebitelia držia krok s infláciou. PCE index odstraňuje nestále položky, ako sú potraviny a palivo. PCE Index je za október na úrovni 3 %.

  Zlato je atraktívnou investíciou v obdobiach politickej a ekonomickej neistoty. Polovica svetovej spotreby zlata pripadá na šperky, 40 % na investície a 10 % na priemysel. Najväčšími producentmi zlata sú Čína, Austrália, Spojené štáty americké, Južná Afrika, Rusko, Peru a Indonézia. Najväčšími spotrebiteľmi zlatých šperkov sú India, Čína, Spojené štáty americké, Turecko, Saudská Arábia, Rusko a Spojené arabské emiráty. Cena zlata od začiatku roka stúpla o +14,5 %.

  Trojská unca (označovaná aj ako „troy ounce“) je jednotkou hmotnosti, ktorá sa často používa na meranie hmotnosti drahých kovov, vrátane zlata. Je to trochu iný systém ako bežná unca (avoirdupois unca), ktorá sa používa na meranie hmotnosti v mnohých iných súvisiacich oblastiach.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Zlato môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.