Index Russell 2000 vymazal všetky zisky

Minulý týždeň index Russell 2000, ktorý meria výkonnosť malých amerických akciových spoločností s nízkou trhovou kapitalizáciou, uzavrel na najnižšej úrovni od 6. novembra 2020. Index sa od posledných prezidentských volieb v USA stal najrýchlejším americkým akciovým indexom, keď za štyri mesiace od volieb sa zaznamenal 45 % rast. Iné indexy ako Dow, Nasdaq a S&P 500 zaznamenali približne polovičný výkon za ten istý časový rámec.

Ale tie časy sú už dávno preč, od začiatku roka klesol Russell 2000 o 10 %. Nasdaq, ktorého sa nedávno dotkla rebalancia jednotlivých váh, stále dosahuje solídny 17 % zisk a S&P 500 od začiatku roka, vzrástol o 7 %, čo je zhruba v súlade s jeho dlhodobým historickým priemerným ročným výnosom.

Optimizmus ohľadom zotavovania sa ekonomiky z krátkej recesie podporil Bidenov balík fiškálnych stimulov vo výške 1,9 bilióna USD schválený na začiatku jeho prezidentského obdobia. Údaje od JPMorgan zverejnené začiatkom tohto roka ukázali, že 22 % príjmov členov Russell 2000 pochádza z domáceho trhu, pre S&P 500 je to bližšie k 40 %.

Cyklus sprísňovania úrokových sadzieb zvýšili kapitálové náklady a to sa podpísalo pod výkonnosť spoločnosti s menšou trhovou kapitalizáciou, ktoré majú často volatilnejšie súvahy a iné potreby financovania ako u veľkých firiem. Tá istá štúdia od JPMorgan zistila, že na konci roku 2021 asi 40 % spoločností v Russell 2000 nebolo ziskových.

Analytici z Bank od America tvrdia, že spoločnosti, ktoré tvoria index Russell 2000, musia v nadchádzajúcich rokoch refinancovať viac dlhu ako spoločnosti z indexu S&P 500. To vedie tím pre kapitálovú stratégiu Bank of America k záveru, že „Skutočné riziko pre ekonomiku v USA je v Russell 2000.

Fakty pre oživenie výkonnosti

Niektorí však vsádzajú na návrat ziskovosti firiem s malou kapitalizáciou. Majú na to pomerne paradoxný dôvod, a tým je, že história trhu naznačuje, že ďalšou hnacou silou, môže byť to,čo americká ekonomika naďalej úspešne odtláča – recesia.

Vedúca investičnej stratégie spoločnosti SoFi Liz Young uviedla, že malé spoločnosti majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky, keď miera nezamestnanosti stúpa. Je to zvláštna korelácia na zamyslenie, ale existujú zdravé základy na vysvetlenie tejto tendencie. Nárast nezamestnanosti má tendenciu zrýchľovať v neskorých fázach hospodárskeho cyklu, pretože zamestnanosť často “spadne“ skôr, ako dostaneme „oficiálnu“ výzvu na recesiu.

Pretože akonáhle sa temné oblaky recesie rozložia a trhy nájdu svoje pevné miesto, malé spoločnosti majú zvyčajne lepšie trhové výkony v porovnaní so spoločnosťami s veľkou kapitalizáciou. Podľa Younga údaje z Morningstar Direct ukazujú, že šesť mesiacov po skončení recesie malé spoločnosti zvyčajne dosahujú celkový výnos od 30 %, čo je takmer dvojnásobok výnosu 16,9 % zaznamenaného u veľkých spoločností za rovnaké obdobie.

Po krátkej recesii vyvolanej pandémiou v roku 2020 si Russell 2000 počas nasledujúcich šiestich mesiacov pripísal 17,4 %, zatiaľ čo S&P 500 vzrástol o 12,3 %. No napriek najdramatickejšiemu sprísneniu zo strany Fedu za viac ako štyri desaťročia zostáva americký trh práce odolný.

Rusell 2000


Russell 2000 je index, ktorý meria výkonnosť malých kapitalizácií amerických akciových spoločností. Je súčasťou rodiny indexov známych ako Russell Indexes, ktoré sú vytvorené a spravované spoločnosťou FTSE Russell. Russell 2000 zahŕňa približne 2000 spoločností zameraných na malé a stredné trhové kapitalizácie, čo znamená, že zahrňuje spoločnosti s trhovou hodnotou (kapitalizáciou) menšou než veľké spoločnosti, ktoré sú súčasťou indexov ako S&P 500 alebo Dow Jones.

Russell 2000 je vo všeobecnosti považovaný za ukazovateľ výkonnosti malých amerických spoločností a môže slúžiť ako benchmark pre fondy a investičné portfóliá, ktoré sa špecializujú na tento trhový segment.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokVýrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Ďalší článokPayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno