Potenciálna akvizícia

Intuit, výrobca softvéru TurboTax a QuickBooks, sa dohodol na kúpe súkromnej marketingovej firmy Mailchimp za viac ako 10 miliárd dolárov. Najväčšiu transakcia spoločnosti Intuit v jej histórií spojí 2 poskytovateľov služieb zameraných na malé a stredné podniky. Akvizícia v hodnote 12 miliárd dolárov bude uskutočnená kombináciou hotovosti (4,5 miliardy dolárov), nového dlhu (5 miliárd dolárov) a akcií. Ukončenie transakcie by sa malo stihnúť do konca druhého štvrťroku 2022.

Intuit ponúka klientom účtovný softvér QuickBooks už desaťročia a daňový softvér TurboTax, ktorý sa stal v USA synonymom pre spracovanie daňového priznania online. Mailchimp sa zameriava na digitálne marketingové služby vrátane sociálnej reklamy, takzvaných prepojiteľných obchodov a automatizačných produktov. Najznámejším nástrojom Mailchimpu je platforma na vytváranie e-mailovej reklamy či newslettrov.

Podľa zdrojov Bloombergu, Mailchimp skúmal možnosti predaja už dlhšie, pričom dlho bolo v hre aj ponúknutie menšinového podielu. Tieto kroky prilákali záujem menších súkromných kapitálových spoločností, ale aj veľkých technologických spoločností ako je Intuit. Mailchimp v roku 2020 vyprodukoval zisk 300 miliónov dolárov podľa ukazovateľ EBITDA (zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou).

Intuit však dokázal vyhrať v konkurenčnom procese nákupu Mailchimpu vďaka blízkemu vzťahu výkonného riaditeľa Intuitu Goodarziho so spoluzakladateľmi Mailchimpu.

Pre ani jednu z firiem nie sú akvizície ničím novým. V januári Mailchimp získal taktiež SMS marketingovú platformu Chatitive, ktorá umožňuje obojsmernú personalizovanú komunikáciu medzi firmami a ich zákazníkmi. Intuit zas zaplatil 7,1 miliardy dolárov za aplikáciu venovanú správe osobných financií Credit Carma.

Akcie Intuit


Akcie Intuit patria v investičných kruhoch v USA medzi populárne voľby, avšak tým, že v EÚ spoločnosť nepodniká, je v našich končinách pomerne neznáma. Pri pohľade na 10 ročný výkon jej akcií, však musíme konštatovať, že to je chyba. Akcie Intuit len v tomto roku výrazne prekonávajú index S&P 500, keď vzrástli už o +46,75%, zatiaľ čo index o +18,97% a za spomínaných 10 rokov je rozdiel ešte priepastnejší. Cena akcií amerického podniku sa zvýšila o +1098,69% a S&P 500 iba o +250,09%.

Aktuálne sa Intuit na burze obchoduje za 74,4 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 49,3 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). To sa nám zdá aj napriek mimoriadnemu rastovému trendu z posledných rokov a súčasnému vysokému dopytu po jeho službách veľmi veľa. Navyše historicky sa akcie Intuit obchodovali za nižšie násobky P/E. Dividendový výnos podniku je vo výške 0,48%.

Analytici z Wall Street sú však o niečo optimistickejší ako my, keď z 23 analytikov má 8 stanovený rating BUY a ďalších 10 hodnotenie OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ sa nachádza na úrovni $621, čo je o +10,9% vyššie ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAirbnb napriek pretrvávajúcej pandémii rastie, akcie však nie
Ďalší článokMcDonald´s vstupuje na 14 miliardový trh s rastlinným mäsom
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno